Ліцензія UAPC0121
(044) 580 33 00
(095) 580 33 00
(063) 580 33 00
(098) 580 33 00
З усіх частин ЗНО з англійської письмова частина вважається найскладнішою. Давайте розберемося, чому.
Потрібно написати листа другові. Здавалося б, що може бути легшим? Однак дуже часто в подібній формі можуть бути втілені есе або огляд (review), або звіт про що-небудь. Тому потрібно уважно читати завдання.
Що ж до об’єму, то від студентів, які складають на рівень В1 (стандарт), вимагається не менше 100 слів, а від студентів спеціалізованих англійських шкіл (рівень В2) – від 150. Загальна кількість балів – 14.
Необхідно уважно ознайомитися з критеріями оцінювання письмового завдання. Саме тут міститься ключ до успіху. Не полінуйтеся, прочитайте їх вдумливо.
Лист оцінюється за такими критеріями:
Якщо учасник ЗНО отримує 0 балів за критерій а. Змістове наповнення, то вся робота оцінюється в 0 балів. Те ж саме стається, якщо абітурієнт отримує 0 балів за критерій с. Використання лексики або за критерій d. Використання граматики. Якщо учасник не взявся до виконання завдання, то вся робота також оцінюється в 0 балів.
Тепер розберемо критерії на прикладі:
Task:
You have just returned from Britain where you attended lessons at Summerhill Language
School. The school arranged for you to stay with a local couple you hadn’t met before
your visit. Write a letter to your host family. First thank them for having hosted you and
describe:
– what family traditions you liked and why
– what local food you enjoyed and why
– what events or activities impressed you most
Write a letter of at least 100 words. Do not write your own name, any dates, addresses or other
personal information. Start your letter in an appropriate way.
Що буде розглядатися у якості критерію а1–3? Звісно ж, перелік із трьох пунктів. Але… ще є завдання вище: First thank them for having hosted you. Якщо забути про це, можна отримати нижчий бал. У самих пунктах також є підступ, адже потрібно не просто перерахувати, що сподобалося, а ще й пояснити, чому. Тобто, ви пишете: I liked our evening family meals a lot. They gave me deep feeling of home and love. Якщо залишити лише перше речення, то це буде відповідь на першу частину питання, але не на другу. Відповідно, буде лише 1 бал.
Тепер щодо структури. Оскільки це лист, то й формат повинен бути, як у листі. Ми пишемо сім’ї, що приймає, отже, “Dear Mr and Mrs Smith”, ніяких “привіт”. І прощання – трохи формальніше, ніж із другом. Наприклад, “Best regards”.
Окрім того, повинні бути зачин та заключний вираз.
Наприклад, зачин може бути таким:
Thank you for hosting me these past several weeks. It’s been wonderful time and I am extremely happy to get to know you. (час також потрібно враховувати: оскільки в завданні “літня школа”, то і про місяці не можна казати, кілька тижнів логічніші).
А заключний вираз таким:
Once again I am grateful for the time we’ve spent together. I will never forget it and hope that one day I will be able to host you in my country.
Між цими виразами ви пишете, власне, відповіді на пункти із завдання. Не забувайте, що кожен пункт (а1, а2, а3) починається з нового абзацу, як і вступна, і заключна частина листа.
На що потрібно звернути увагу в зачині та закінченні? Вони повинні логічно вписуватися в загальний сенс твору. А також складатися з більш ніж одного речення.
Наприкінці листа, після прощання, ім’я краще поставити не власне, але й не англійське, адже, за змістом завдання, ви не з англомовної країни.
Щодо лексики та граматики, на ЗНО діє правило: чим простіше, тим краще. Тобто, краще писати простішими словами та виразами, якщо ви можете написати їх без помилок, аніж написати дещо гарне та складне, але з помилками. Тут діє принцип: правильність важливіша за різноманітність.
За помилки у яких темах граматики можуть серйозно покарати:
Несерйозними вважаються помилки:
Отже, відповіддю на питання “Що потрібно повторити перед письмовою частиною ЗНО?” будуть пункти з двох переліків вище.
Тепер ще кілька слів про зв’язувальні вирази та конструкції (linking phrases and linkers). Важливо пам’ятати, що абзац потрібно починати з таких “лінкерів”, щоби зробити розповідь логічнішою та зв’язнішою. Якими можуть бути лінкери?
Зверніть увагу: якщо ви впевнені, що можете правильно виправити свої помилки з граматики та структури, то залиште собі час і виправте. Якщо не впевнені, то перевірте лише описки (пропущені літери, I з маленької літери, чиєсь ім’я або географічна назва). Але обов’язково переконайтеся, що ви відповіли на всі пункти завдання, а також що сенс написаного вами відповідає завданню.
Наприкінці хотілося б додати, що на пробному ЗНО письмова частина не перевіряється та не оцінюється. Тому суворо притримуйтеся рекомендацій і тренуйтеся писати листи, не забуваючи про критерії оцінювання. Якщо письмова частина іспиту – не ваша сильна сторона, то, можливо, заздалегідь заготовлені вирази для початку листа та його завершення можуть трохи полегшити підготовку.
Як добре написати інші частини ЗНО з англійської:
Як не завалити граматику на ЗНО-2020 з англійської.
Як впоратися із секцією читання в англійському ЗНО-2020.
Як успішно скласти англійське аудіювання на ЗНО-2020.
Також, нагадаємо, що зараз відкрита реєстрація на курс підготовки до ЗНО вихідного дня, завдяки якому учні зможуть дізнатися всі секрети успішної здачі ЗНО, детально ознайомляться зі структурою оцінювання та всіма типами завдань. Заняття проходять раз на тиждень по 3 години.