В Україні вперше відбувся Європейський регіональний саміт шкільного харчування. Як це було?
12-13 вересня в Україні відбувся перший Європейський регіональний саміт шкільного харчування. Захід організований Коаліцією шкільного харчування, що є міжнародним обʼєднанням понад 100 країн світу.
Мета заходу — обʼєднання зусиль для покращення програми харчування в школах, а його основними темами стали:
- вплив харчування на здоровʼя,
- успішність та якість життя школярів,
- шлях до рівності в доступі до їжі,
- розвиток економіки через призму шкільного харчування.
У саміті взяли участь представники понад 20 міжнародних організацій. Одними з тих, хто представляв Україну стали Премʼєр-міністр України Денис Шмигаль та перша леді Олена Зеленська, яка є ініціаторкою реформи шкільного харчування.
Впевнена, що з багатьма проблемами, які були в нас перед початком цієї реформи, зіштовхуються багато країн. Ми знаємо відповіді й готові їх надавати.
Реформа вже має чималі результати: завдяки їй з 1 січня 2022 року школи перейшли на оновлене меню, а уряд ухвалив Стратегії реформування системи шкільного харчування на 2023–2027 роки.
Згідно з ними, заклади освіти мають право обрати модель харчування із запропонованих:
- базова кухня — знайомий нам принцип, коли їжу готують у школі виключно для своїх учнів,
- опорна кухня — теж працює всередині школи, але готують й для навколишніх закладів,
- фабрика-кухня — нова модель, їжа для шкіл та дитсадків громади готується на окремому підприємстві.
Про наступні плани уряду в питанні шкільного харчування розповів премʼєр-міністр.
У 2025-2027 роках плануємо модернізувати понад 800 харчоблоків та створити 12 фабрик-кухонь, які доставлятимуть їх до цілої низки шкіл та дітей. Пілотний проєкт такої фабрики реалізований у Бучі на Київщині.
Також на захід завітала посол ЄС в Україні Катарина Матернова. Вона повідомила, що у 2025 році Європейський Союз виділить бюджетну підтримку на розвиток реформи шкільного харчування в Україні.
ЄС вирішив підтримати програму шкільного харчування бюджетною підтримкою на 64 млн євро, яка сприятиме розгортанню програми та наданню в наступному році обідів дітям, які їх зараз не отримують.
Про додатково виділені кошти від Коаліції шкільного харчування розповів Вілле Тавіо, міністр зовнішньої торгівлі та розвитку Фінляндії.
Я радий оголосити, що Фінляндія передасть 5 млн євро на підтримку реформи шкільного харчування в Україні цього року.
Також міністр заявив, що Фінляндія виділить ще 20 млн євро на реформування харчування в середній та старшій школах.
Щодо змін в українських школах: раніше ми писали про реформу «Профільна» та її вплив на підхід до навчання у старших класах.