Що приховують у собі англійські різдвяні пісні

Что таят в себе английские рождественские песни

В Англії різдвяні пісні або, мовою оригіналу, Christmas carols, – це такий же важливий символ Різдва, як Санта чи ялинка. Без них не обходиться жодне зимове свято, та зазвичай англійці знають їх напам’ять. Звісно, нам заучувати їх не обов’язково, але розуміння їхнього тексту допоможе не лише перейнятися святковою атмосферою, але й покращити знання англійської мови та культури країни. Давайте ж розберемо кілька найпопулярніших англійських традиційних пісень, які ви напевне почуєте в Англії в грудні (втім, можливо, і в жовтні!).

1. Silent Night


Ви, напевне, чули цю заспокійливу пісеньку. Вона була написана ще у XIX столітті, але не в Англії, а в Австрії. Відповідно, вперше пісня була виконана німецькою мовою у 1818. Легенда каже, що в одній австрійській церквиці миші погризли важливі частини оргАну, через що парафіяни могли залишитися без музики на Різдво. Щоби спасти ситуацію, місцевий учитель і священник написали пісню з простенькою мелодією, яку можна було зіграти під гітару.
У будь-якому разі, Stille Nacht (німецька назва пісні) згодом набула популярності в усьому світі. Цікавий факт: ця пісня навіть сприяла Різдвяному перемир’ю між англійцями та німцями під час Першої Світової Війни: солдати обох сторін співали цю пісню в окопах, кожен своєю мовою, і різдвяний дух, хоч і тимчасово, призупинив війну.

Лексика з пісні:
Holy – святий
Silent – тихий
Virgin Mother and Child – Свята Матір із Сином
Holy Infant – Священне Немовля
Heavenly peace – блаженний спокій
Christ, the Savior – Христос-Спаситель

2. Hark! The Herald Angels Sing

Текст цієї пісні був написаний Чарльзом Веслі навіть раніше – в 1739 році. Цікаво, що сам містер Веслі не уточнював, яка саме мелодія має використовуватися з його віршами – він просто попрохав, щоби вона звучала «урочисто». Пізніше, у середині XIX століття, композитор У. Каммінгс наклав на вірші Веслі музику знаменитого Ф. Мендельсона. До наших днів пісня дійшла з невеличкими змінами, але її й досі люблять в Англії.
До речі, якщо ви прихильник Френка Сінатри, то можете послухати цю пісню в його виконанні:

Лексика з пісні:
Hark! – Слухайте!
The herald angels – ангели-вісники
Glory to the newborn king! – Слава новонародженому Господу!
Sinners – грішники
Reconcile – примиритися
Triumph of the skies – тріумфування небес
Bethlehem – Віфлеєм

3. Twelve Days of Christmas


Це одна з моїх улюблених традиційних пісень. Вона безперечно здається менш релігійною, аніж дві попередні. Окрім того, вважається, що вона з’явилася більше як «завчалочка» – пісня на розвиток пам’яті. Це важливо пам’ятати, адже текст, м’яко кажучи, не має багато сенсу 🙂 Але це лише на перший погляд. Насправді ця «завчалочка» була призвана таємно навчати дітей основам католицької релігії, яка в часи створення пісні суворо каралася. Звучить уже інтигуюче?
Початок пісні такий:

12 days of christmas 1-2 ua

Далі в пісні додаються дні Різдва й усі «подарунки» перераховуються один за одним. У такий спосіб до кінця пісні ми маємо дванадцять днів Різдва та такі дари:

12 days of christmas gifts ua

Здавалося б, звідки взялася ця зграя людей та пташок? Однак усі вони несуть у собі певні символи Різдва. Наприклад, куріпка – символ Ісуса: цей птах здатний пожертвувати життям заради власних дітей. Два голуби – це Старий та Новий завіт, три курочки символізують віру, надію та любов (або, за другими джерелами, Пресвяту Трійцю) тощо. Завершуються ці дари дванадцятьма «барабанщиками» – тобто апостолами. Ну і, звісно, «моя істинна любов» – це сам Господь Бог. До того ж, за католицьким церковним календарем у Різдва не один день, а… правильно, дванадцять!
Це чудова пісня, щоби послухати, потренувати пам’ять і знання пташок англійською.

Як бачите, традиційні різдвяні пісні несуть у собі численні відтиски історії та культурний прошарок країни. А ще вони створюють чудове та урочисте відчуття свята, що наближається. Чому б і вам не вивчити кілька куплетів?

Що ще можна вивчити? Топ-10 англійських слів, які увійшли до словників у 2020 році.

Бажаєте спробувати навчатися онлайн?