Що потрібно знати про ЗНО з англійської

Что нужно знать о ЗНО по английскому

ЗНО з англійської викликає чимало непокоєння як у власне майбутніх випускників, так і у їхніх батьків. Лишається занадто багато питань, які й поставити-то нікому. Ми зібрали питання, які найчастіше хвилюють і тих, й інших, і попросили відповісти на них Мар’яну Кучеренко, яка займається підготовкою підлітків до складання ЗНО з англійської. І ось, що вона нам розповіла.

Від чого залежить успіх складання ЗНО з англійської?

Успіх складання залежить від комбінації навичок роботи з подібними завданнями та знання мови. Адже можна розуміти стратегію відповідей на завдання, але не знати ключових слів у вправах або письмовому завданні. Найбільша проблема на даний момент: діти не вміють аналізувати тексти, виділяти ключові слова, відслідковувати зв’язки між синонімічними виразами (у читанні), розуміти, як та чи інша фраза відобразиться на загальному значенні тексту або речення (у використанні мови – Use of English).

Чим підготовка до ЗНО відрізняється від звичайних уроків англійської?

В основному на підготовці до ЗНО ми перестаємо приділяти так багато часу новому мовному матеріалу (граматиці або лексиці), а працюємо з тестовими завданнями, розбираємо, вчимо аналізувати, зіставляти. Грубо кажучи, набиваємо руку на типових вправах. Якщо в людини немає потрібного рівня мови, то «рандомні» відповіді, які так люблять школярі, не допомагають відповідати правильно.

Які найтиповіші проблеми зі ЗНО з англійської в наших школярів?

Перша ключова проблема – недостатній рівень мови. Неможливо прийти восени з початковим рівнем (Elementary) – і до квітня дійти до вище середнього (Upper Intermediate), а до того ж ще й навчитися працювати з типовими завданнями та писати потрібні формати творів.

Крім того, є вже вищезгадані: відсутність навичок аналізу питань і варіантів відповідей, неуважність до деталей (слова, які оточують пробіл, часто містять підказки, але студенти їх не помічають), невміння перевіряти власну роботу.

Чи має проводитися самостійна підготовка учнями, і якщо так, то яка?

Завжди результат на 80% залежить від самого студента. Вчитель може показати та пояснити, але не вкласти в голову та змусити використовувати знання. Самостійно можна: робити домашнє завдання вдумливо, а не на колінці в метро; більше часу оточувати себе англомовною інформацією (4 години на день витрачаються на соціальні мережі – як мінімум, і їх можна проводити в малюнках або корисних чи цікавих статтях/відео англійською); на заняттях ставити питання, робити додаткові завдання.

Что нужно знать о ЗНО по английскомуі

Як не боятися аудіювання?

Щоби не боятися будь-чого, потрібно просто більше цим займатися. Діти бояться аудіювання, тому що вони не володіють навичкою слухання. Отже – більше слухати: різні акценти трапляються в різних аудіо та відео. Достатньо просто дивитися канали YouTube не російською, а англійською.

Окрім того, на заняттях із підготовки до ЗНО ми намагаємося розвити навичку активного слухання, щоби студент міг не просто почути загальні фрази, а і вміти розпізнати окремі слова, змістові акценти та ключову інформацію.

Що робити, якщо ви не згодні з результатами ЗНО?

Є три тижні на оскарження результатів із моменту їхньої публікації на відповідному ресурсі. Але оскаржувати слід, лише якщо впевнений, що можеш довести свою правоту і той факт, що твоя робота заслуговує вищого результату (студент захищається сам, батьки та вчителі не допускаються), в іншому випадку оцінка може бути ще й знижена.

Як ефективніше всього готуватися до ЗНО й чому?

Готуватися потрібно починати хоча б за два роки, починаючи з підтягання мови до потрібного рівня (B1 – для загальноосвітніх шкіл, B2 – для спеціалізованих), а самі завдання і стратегії можна вивчити за пару місяців. Повторююсь, ключове в успіху ЗНО – знання мови, знання стратегії – вторинне. Письмове завдання ЗНО потрапляє до тієї ж категорії: якщо вмієш грамотно писати загалом, то навчитися аналізувати завдання, розуміти, який стиль, тип та формат потрібний від тебе, можна й за кілька занять.

Якщо сильно страшно й хочеться робити вже хоч щось, а не просто вчити Present Simple :), можна знайти завдання з PET, FCE – і робити їх. Вони дуже схожі за своєю природою на завдання ЗНО.

Що ще почитати:

Як навчити дитину не боятися іспитів? Поради педагогів центру міжнародних іспитів і рекомендації дитячого психолога

Як запам’ятати англійський алфавіт: корисні поради для дорослих та дітей

Чи повинні діти вчити англійську з носієм?