Звідки походять назви днів тижня та місяців у англійській?

weeks

Напевне, одна з найперших речей, що вивчається в іноземній мові, – це назви днів тижня та місяців. А чи замислювалися ви, звідкіля взялися ці назви? Здавалося б, такі звичні нам слова, які регулярно використовуються в спілкуванні, насправді відображають величезну частину культури та історії. Давайте заглибимося в давні часи та трохи вивчимо язичницькі релігії, щоби краще розуміти сучасну англійську мову.

Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday, Sunday – ці слова багато хто завчає ще зі школи. Якщо друга частина цих назв – ‘day’ – зрозуміла та логічна, то звідкіля взялися перші частини? Ще стародавні римляни запозичили семиденний тиждень у Вавилону, який, у свою чергу, заснував таку систему на шумерському календарі (XXI століття до н.е.). Проте римляни розпочали використовувати сім днів лише з установленням юліанського календаря у I столітті до н.е. Дні почали називатися відповідно до римських богів, яких було п’ять, плюс Сонце та Місяць, які також на той час вважалися планетами. Дні були присвячені «богам-планетам»:

Monday (понеділок) – Moon (Місяць)

Tuesday (вівторок) – Mars (Марс)

Wednesday (середа) – Mercury (Меркурій)

Thursday (четвер) – Jupiter (Юпітер)

Friday (п’ятниця) – Venus (Венера)

Saturday (субота) – Saturn (Сатурн)

Sunday (неділя) – Sun (Сонце)

Така традиція певним чином передалася англійській мові, але також увібрала в себе частинки інших культур і релігій, зокрема германських та норвезьких. Й от що вийшло.

planets

Германський період переробив латинську назву неділі – Dies Solis (день сонця) – на Sunnandæg. Усе тому, що в германській і норвезькій міфологіях богиню сонця звуть Sunna чи Sól. Дістаємо в сучасній мові Sunday (‘День Санни’ або ‘День сонця’).

Наступний день, понеділок, як ми пам’ятаємо, присвячений Місяцю. За староанглійською він називався Mōnandæg на честь норвезького бога місяця Máni. До речі, він був братом вищезгаданої богині Санни. Можливо, це одна з причин, чому ці дні стоять поруч. З давньоанглійської слово перетворюється на сучасне Monday.

День Tuesday (вівторок) походить від давньоанглійського ‘Tiwesdæg’, названого на честь однорукого норвезького бога війни Tiw або Tyr (варіанти імен: Тів, Тюр, Тір, Тіу). Цей бог є еквівалентом римського Марса.

Наступний день, середа, – це ‘Wōden’s day’. Wōden, він же Водан, Вотан або Одін – головний норвезький бог, правитель, що асоціюється з мудрістю, перемогою та смертю. Одін, як і римський Меркурій, був провідником душ до царства мертвих. Так з’явилася давньоанглійська назва Wōdnesdæg, яка пізніше перетворилася на Wednesday.

Корисні статті, відео, слова та вислови

Певне, найвідоміший (завдяки всесвіту Marvel) у сучасному світі норвезький бог грому та сили Тор (Thor) подарував своє ім’я наступному дню тижня, четвергу, Thursday – Thor’s day, День Тора. У давньоанглійській мові назва мала такий вигляд: Þūnresdæg. Тор був норвезьким варіантом римського божества грому та неба Юпітера.

Германці не забули і про богинь. Достеменно невідомо саме ім’я богині, але ймовірніше за все це була жінка бога Одіна Frigg (Фріґґа, Фріґґ) чи еквівалент римської богині любові Венери Freya (Фрейя) – у ранні періоди вони сильно не розрізнялися, тож вони мали честь розділити своє ім’я з днем Friday (п’ятниця). Відповідно, давньоанглійська назва Дня Фрейї мала такий вигляд: Frīgedæg.

І, врешті, субота, у сучасній мові Saturday, зберегла в собі ім’я римського бога Сатурна (Saturn). Першочергово англо-саксонською назвою було слово Sæturnesdæg, День Сатурна.

roman months

Назви місяців не менш цікаві. Деякі з них також завдячують своїми іменами давньоримським богам, наприклад:

January (січень) – Janus (Янус), дволикий бог. Січень закриває рік, тобто наче дивиться одним обличчям назад, і починає новий, тобто другим обличчям дивиться вперед.

March (березнь) – Mars (Марс). Місяць названий на честь бога війни, оскільки саме в цей час починався рік для військових. Узимку вони не воювали.

May (травень) – Maia (Майя). Майя, богиня плодючості, була дочкою Атланта та матір’ю Меркурія.

June (червень) – Juno (Юнона). Правителька богів, покровителька жінок та шлюбу, жінка Юпітера та матір Марса.

Корисні слова та вислови

Деякі назви місяців походять від латинських слів, наприклад:

February (лютий) – februo (очищуватися). Лютий у римлян був місяцем жертвоприношень та очищення.

April (квітень) – aprire (відкривати). У квітні листя дерев відкриваються.

Ще є місяці, названі на честь великих римських правителів:

July (липень) – Julius Caesar (Юлій Цезар). Саме він переформував календар.

August (серпень) – Augustus (Август). Цей правитель хотів бути нарівні з Юлієм Цезарем. До речі, тому він додав ще один день у свій місяць. У Юлія 31 день, а чим я гірший?

Треба підтягнути англійську?

Ну а інші місяці названі завдяки їхньому порядку в році (розпочинаючи від березня, початку року для солдат):

September (вересень) – лат. septem – сім. Сьомий місяць.

October (жовтень) – лат. octo – вісім. Восьмий місяць.

November (листопад) – лат. novem – дев’ять. Дев’ятий місяць.

December (грудень) – лат. decem – десять. Десятий місяць.

От так давні культури та вірування й досі живуть у сучасній англійській (і не лише) мові.

Що ще почитати: Англійська для кулінарії: базовий словник для розуміння рецептів.