Чи відчували ви коли-небудь, що ваші знання залишаються на одному рівні, навіть якщо продовжуєте старанно вчитися? Хвилювались через те, що досягли межі можливостей у вивченні мови?
Такий стан називається «ефектом плато» та є знайомим для багатьох студентів, які тривалий час опановують мову. Однак, як його подолати та продовжити свій шлях до вільного володіння англійською?
Відповіді на ці питання ви знайдете в нашому блозі, адже сьогодні ми поділимось стратегіями та порадами, які допоможуть вам знову відчути прогрес та мотивацію.
Що таке «ефект плато» та які його причини?
«Ефект плато» — це стан, коли здається, що прогрес у вивченні англійської мови пригальмувався або значно сповільнився, навіть якщо ви продовжуєте старатися та приділяти навчанню багато часу та зусиль.
Зрозуміти, що у вас «плато» можуть допомогти такі ознаки:
- втрата натхнення та мотивації, відсутність азарту перед вивченням чогось нового;
- зосередження на невдачах, а не на успіху;
- розчарування від засвоєння нової інформації, втрати віри в себе,
- відчуття, що ви не рухаєтесь вперед, а стоїте на місці або деградуєте.
Насправді засмучуватись або хвилюватись не варто, адже таке явище є поширеним серед студентів, що опановують мову.
«Ефект плато» може виникати через різні причини, тому розгляньмо їх, аби зрозуміти проблему та надалі впевнено перемогти її.
Відсутність нових цілей
Якщо ви досягнули попередніх цілей, але не встановили нових — ваш прогрес можу зупинитись. Памʼятайте, що без чіткого уявлення про подальші кроки, мотивація розвиватись зникає.
Багато студентів на початку навчання бажають досягнути середнього рівня володіння мовою. Початкова мотивація сприятиме швидкому засвоєнню базового матеріалу, але далі ви можете відчути, що вже виконали своє завдання та перестати вдосконалюватися.
Повторення методів
Через використання однакових методів на різних етапах опанування мови розвиток може застопоритись. Для того, щоб викликати новий інтерес та стимулювати мозок до навчання, важливо змінювати підходи.
Відсутність впевненості
Сумніви у власних силах можуть не просто зменшити ентузіазм, а й допомогти негативним думкам зʼявитися. А коли ми постійно переконуємо себе, що «досягнули максимуму», то важко навчатись продуктивно.
Природне уповільнення прогресу
Навіть якщо ви все робите правильно, прогрес може сповільнитися природним чином — і це нормально! Річ у тім, що опанування нових знань та рівнів вимагає більше часу та зусиль, а також інтеграції з уже засвоєними здібностями.
«Плато» — це добре чи погано?
Варто наголосити на тому, що «ефект плато» — це нормально та навіть природно. Не нормально та не правильно дозволити цьому явищу зупинити ваші намагання в опануванні англійської та опустити руки.
Тож розгляньмо, чому «плато» у вивченні англійської мови — це цілком звичайне явище!
У будь-якому процесі навчання настає момент, коли початковий швидкий прогрес сповільнюється. Це відбувається тому, що ви вже засвоїли базові знання і тепер працюєте над складнішими аспектами мови, а їхнє засвоєння потребує значно більше часу.
До того ж слід розуміти, що «плато» означає й приємні моменти, а саме те, що ви досягли певного рівня знань та вмінь. Ефект показує: ви вже можете використовувати мову для базового спілкування та вирішення щоденних завдань — тому це важливий етап, який лиш підтверджує ваш прогрес.
Також цей стан є сигналом про те, що настав час змінювати підходи. Так, ви вже засвоїли основні методики, і саме зараз час шукати нові способи для подальшого розвитку, без яких глибоке та різнобічне опановування мови — не можливе.
Крім того, слід усвідомити, що у реальному житті наш прогрес не завжди лінійний. Тобто, у нас бувають періоди швидкого зростання та періоди застою. Прийміть цей факт та збережіть мотивацію та натхнення для продовження навчання.
Період «плато» дозволить закріпити знання, якщо сприймати його, як час для повторення інформації. Дозвольте собі трішки зупинитись для того, аби перепочити та зарядитись енергією для досягнення довготривалого успіху у вивченні мови.
Як подолати «застій» у вивченні мови?
А тепер, коли ми знаємо усе про «ефект плато», перейдімо до порад та стратегій щодо його подолання!
Використовуйте ці рекомендації для того, аби припинити хвилюватись через відсутність прогресу та зарядити себе на нові перемоги.
Перегляньте мету
Ретельно перегляньте ваші поточні цілі у вивченні англійської. Чи лишають вони актуальними?
Поставте перед собою нову мету, більш амбітну та чітку. Наприклад, замість загального бажання «покращити англійську» спробуйте конкретне — «вивчити 50 нових слів за місяць» або «прочитати книгу англійською за наступних два місяці».
Розділіть цілі на досяжні етапи. Не ставте собі мету «почати вільно спілкуватись англійською», а розпишіть її так:
- покращити граматику,
- збільшити словниковий етап,
- практикувати навички говоріння з носіями мови.
Такий підхід допоможе краще помічати прогрес та зберігати «вогонь мотивації».
Змініть підходи до навчання
Якщо ви звикли використовувати певні підручники або ресурси, спробуйте змінити їх. Для прикладу, знайдіть нові книги та матеріали англійською чи спробуйте мобільні додатки Duolingo, Anki або Memrise.
А для того, щоб уникнути монотонності, чергуйте різні види діяльності. Сьогодні присвятіть час читанню, завтра — письму, а післязавтра — слуханню подкастів або перегляду фільмів англійською.
Зробіть навчання частиною життя
Використовуйте англійську мову в повсякденному житті якомога частіше.
Намагайтесь думати англійською, ведіть щоденник, змініть мовні налаштування у смартфоні та соціальних мережах — це створить додаткові можливості для практики та допоможе звикнути до вживання мови в найрізноманітніших контекстах.
Більше спілкуйтесь англійською
Англійська мова потрібна нам насамперед для спілкування. Тому, якщо частіше спрямовувати зусилля на розвиток розмовних навичок, то процес навчання буде значно цікавішим.
Тому практикуйте англійську з native speakers, викладачами або іншими учнями. Скористайтесь платформами для мовного обміну — в пригоді стануть Tandem, HelloTalk або Speaky.
Не бійтесь відвідувати розмовні клуби — вони дозволять спілкуватись з іншими в невимушеній атмосфері, а також знайти людей, які «горять» вивченням мови.
Працюйте над своєю впевненістю
Невпевненість — ще один фактор, який заважає рухатись до бажаного результату.
Один зі способів її подолання — це практика перед дзеркалом. Говоріть англійською, спостерігайте за рухами губ та виразами обличчя. Так ви покращите вимову, артикуляцію та звикнете до звучання свого голосу.
Регулярна практика допоможе вам відчувати себе комфортно під час спілкування англійською, зменшити страх перед помилками та підвищить вашу впевненість.
Зануртесь у вивчення англійської
Найефективніший спосіб подолати плато у вивченні англійської — це максимально зануритись в процес навчання.
Прагніть інтегрувати English у повсякденне життя — дивіться фільми та серіали без субтитрів, слухайте подкасти та музику, читайте книги та новини англійською.
Намагайтеся мислити англійською, вести щоденник або робити нотатки. Адже чим більше ви вживаєте мову в різних аспектах, тим швидше зможете подолати «застій» та досягти нового рівня знань.
Сподіваємось, що ви прямо зараз відчуваєте, як усі негативні думки або невпевненість покидають вас!
Памʼятайте, що насправді ви продовжуєте прогресувати, просто розвиток тепер не такий помітний — і це нормально та природно.
А для того, щоб продовжувати рухатись вперед та досягати успіху в опануванні English, запрошуємо на курси англійської мови у Перший Кембриджський центр.
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)