Рівні англійської мови: як виміряти свої знання

Уровни английского языка

У світі вивчення англійської розпливчасте оцінювання знань («хороші» чи «погані» знання) трапляється рідко. Щоби визначити, що людина може, а чого не може в рамках певної мови, використовується система рівнів. Одна з найзручніших і найпопулярніших систем – шкала CEFR (Common European Framework of Reference for Languages) – Загальноєвропейські компетенції володіння іноземною мовою.

CEFR ділить володіння англійською на три великі групи:

  • A – базовий користувач – ви тільки починаєте вивчати мову, поки що знаєте лише окремі слова і вислови, які не дадуть вам втрапити в халепу в англомовному середовищі, але вам ще складно підтримувати спонтанні розмови, читати щось більше коротеньких і простих записок, писати англійською щось більше, ніж особистий лист.
  • B – незалежний користувач – цього рівня знань може бути достатньо для порівняно вільного спілкування з носіями на загальні теми, для перегляду фільмів та мультфільмів та читання книжок (але ви будете розуміти до 70% загальновживаних слів, інше – з контексту).
  • C – впевнений користувач – ви розумієте все чи майже все навіть під час спілкування на специфічні та складні теми, можете спілкуватися англійською на професійному рівні, успішно проходити навчання англійською.

Корисні статті, відео, слова та вислови

У кожної з цих груп є два ступені, які й утворюють класичні для CEFR шість рівнів володіння англійською:

Рівень Опис Словниковий запас (за дослідженнями James Milton, Thomaï Alexiou, 2009)

 

Час на засвоєння від нуля Балів із TOEFL Балів із IELTS Іспит-еквівалент Cambridge English
A1 – Beginner Людина може формулювати найпростіші речення на загальні теми та розуміти найпростіші фрази, якщо слова вимовляються чітко та повільно.

 

До 1500 слів 90–100 год 2.0 A2 Key (45–69)
A2 – Elementary Англійська може використовуватися на побутовому рівні: людина може спілкуватися про себе, сім’ю, друзів, роботу тощо в рамках стандартних ситуацій.

 

1500–2500 180–200 год 10–15 (секція говоріння); 7–12 (секція письма) 3.0 B1 Preliminary (45–69); A2 Key (Pass, Pass with Merit)
B1 – Intermediate Людина може підтримувати розмову на популярні теми, використовувати мову під час подорожей та розповідати про свої враження.

 

2750–3250 350–400 год 42–71 3.5–5.5 B2 First (140–159); B1 Preliminary (Pass, Pass with Merit); A2 Key (Pass with Distinction)
B2 – Upper-Intermediate Може спілкуватися з носіями мови (з певним відсотком спонтанності), розуміти тексти загальної тематики.

 

3250–3750 500–600 год 72–94 5.5–7.0 C1 Advanced (160–179); B2 First (grade B/C); B1 Preliminary (Pass with Distinction)
C1 – Advanced Людина висловлює свої думки чітко, без проблем підбираючи потрібні слова та вислови, може використовувати англійську під час роботи чи навчання, писати тексти на складні теми.

 

3750–4500 700–800 год 95–120 7.0–8.0 C2 Proficiency (180–199); C1 Advanced (grade B/C); B2 First (А – 180–190)
C2 – Proficiency Людина досконало володіє мовою, використовує її вільно бу будь-яких умовах, у тому числі – професійних. Може розрізняти найтонші відтінки значень слів.

 

4500–5000 1000–1200 год 120 8.0–9.0 C2 Proficiency (200–230)

 

 

Варто також враховувати, що традиційно володіння англійською ділять на чотири категорії-навички: читання, письмо, аудіювання та говоріння. І зовсім не обов’язково, що ці навички будуть на одному рівні. Дуже часто вони розвинені нерівномірно: щось буде даватися простіше, а для розвитку іншого знадобиться докладати додаткові зусилля. Саме тому будь-який визнаний іспит на знання англійської тестує кожну із цих навичок, щоби дати якомога точнішу оцінку знанням та вмінням кандидата.

От що має вміти людина, яка засвоїла кожен із рівнів:

Рівні англійської мови

Навіщо знати свій рівень знання англійської?

Якщо ви вчили англійську колись у школі, а у своїй повсякденності не знайшли для неї місця, можливо, вас не хвилюватиме, до якого рівня можна віднести ваші знання. Але є багато причин, щоби з’ясувати це. Наприклад:

  • Ви вирішили вчити англійську чи продовжувати її вивчення. Щоби підібрати дійсно ефективну програму та групу, потрібно розуміти, що ви вже засвоїли, а що ще ні. Якщо взяти програму нижче свого рівня – повторення, звісно, добре, але ви не прогресуватимете. А якщо взяти надто високо, то навчання може здатися надто складним, а то і взагалі неможливим, адже кожний наступний рівень спирається на знання та граматику попереднього.
  • Це ж стосується й самонавчання. Щоби зрозуміти, що далі вчити, які навички прокачувати, потрібно розуміти, які питання ви вже закрили, а які лише маєте вивчити, чому потрібно приділити особливу увагу, а з чим у вас і без того все гаразд. Для кожного рівня є відповідна граматика, яку має засвоїти людина.
  • Ви вирішили влаштуватися на роботу, де потрібна англійська. Звісно, можна вказати в резюме рівень англійської «середній» чи «високий» і сподіватися на те, що вам повірять. Але, ймовірніше, роботодавцеві цього буде недостатньо, щоби зрозуміти, що зможете ви впоратися із завданнями вакансії, чи ні.
  • У ваших планах – робота чи стажування за кордоном. Роботодавцям важливо знати, чи зможете ви ефективно вирішувати завдання в англомовному середовищі, і ваш рівень може стати тим самим індикатором, який їм потрібен, щоби зрозуміти, чи підходите ви, чи ні.
  • Ви плануєте емігрувати чи навчатися за кордоном. Часто країни та навчальні заклади висувають свої вимоги до рівнів мовних знань для кандидатів. А для перевірки вони використовують міжнародні тестування на володіння англійською.
  • Ви вирішили здобути міжнародний сертифікат про знання англійської. А для цього вам знадобиться скласти іспит. Деякі іспити, наприклад, Кембриджські, складаються для підтвердження заздалегідь обраного рівня, і добре було б знати, який саме у вас, щоби не помилитися із вибором.
  • Ви збираєтеся розпочати дивитися фільми чи читати книги англійською. Якщо ваша англійська поки що далека від ідеалу, можливо, вам спочатку знадобиться підбирати адаптовану літературу та кіно для перегляду, а для цього також знадобиться знати свій рівень.

Треба підтягнути англійську?

Як дізнатися свій рівень англійської

Гарний спосіб дістати дуже точну оцінку своїх знань – скласти один із міжнародних іспитів на знання англійської. Але це потребує реєстрації заздалегідь та коштує грошей.

Якщо ви поки що не готові боротися за міжнародний сертифікат, можна скористатися безкоштовними сервісами для перевірки рівня англійської. Але будьте готові до того, що вони не завжди точні, адже зазвичай займають менше часу і можуть не містити оцінювання певних навичок.

Насамперед ви можете пройти наш тест на визначення рівня англійської. Це безкоштовно та не зобов’язує вас ні до чого. Перевірку говоріння ми проводимо окремо для тих, хто планує записуватися до нас на курси англійської.

А ще можна довіритися одному з трьох інших безкоштовних онлайн-тестів на визначення рівня.

Який би результат ви не отримали би, ваш поточний рівень і буде вашим відправним пунктом у захоплюючому світі англійської. От іще кілька статей, які можуть вам допомогти на вашому шляху до вершин:

Готові перейти на кардинально новий рівень?