Загальноєвропейські компетенції володіння іноземною мовою або CEFR — це спеціально розроблена система для оцінки рівня володіння певною європейською мовою, що співвідносить навички відповідним критеріям.
І так, які існують рівні англійської мови за системою CEFR:
- A/базовий поділений на A1 або Beginner та A2 або Elementary
Ви тільки починаєте вивчати мову, знаєте лише окремі слова та вирази, які не дадуть вам потрапити в біду в англомовному середовищі, але вам ще складно підтримувати спонтанні розмови або читати щось складніше за короткі записки, а писати англійською щось більше, ніж особистий лист.
- B/середній ділиться на B1 Intermediate і B2 Upper-Intermediate
Таких знань англійської мови достатньо для вільного спілкування з носіями на загальні теми, для перегляду фільмів і серіалів, читання книг (але ви розумітимете до 70% слів не специфічної лексики, решта розуміння приходить з контексту).
- C/просунутий представлений рівнями C1 Proficiency та C2 Advanced
Ви розумієте всі або майже всі навіть під час спілкування на специфічні та складні теми, можете спілкуватися англійською на професійному рівні, успішно проходити навчання цією мовою.
Розглянемо детальніше кожен із них!
Beginner / A1
Перший крок до вивчення англійської мови. Людина знайомиться з алфавітом, дізнається слова базового спілкування, навчається рахувати до ста, розповідати найпростішу інформацію про себе як звуть, де і коли народилася, де живе і підтримувати просту розмову.
Також вчиться писати та читати прості речення, сприймати на слух короткі речення з базовими словами, освоює ази часів групи Simple.
Студент на цьому етапі може:
- брати участь у простих, фактичних бесідах;
- зробити покупку в магазині, вказавши на бажаний товар;
- зрозуміти базову інформацію від друзів по листуванню;
- написати просте повідомлення з елементарною інформацією.
Якщо ви вважаєте, що ваш рівень A1, то вам до снаги перекласти на англійську невеликий текст-розповідь про себе. Ми приготували такий для вас, спробуйте!
Мене звуть Макс, і я хотів би представити вам свою сім'ю. Вона складається з 8 осіб: мої батьки, мої дідусь з бабусею, старша сестра, я і два мої молодші брати.
Мого тата звуть Алекс, йому 40 років, і він лікар. Моя мама — Енн, їй 38, і вона вчитель. Моїм дідусеві Джеррі та бабусі Хелен по 58 років, і вони люблять доглядати наш сад.
Elementary /A2
Людина на цьому рівні може підтримати просту розмову на звичайні життєві теми в різних ситуаціях, вміє писати короткі записки та невеликі твори за допомогою словника. Студент може читати невеликі тексти з незнайомими словами, але розуміти сенс із контексту.
Також на цьому етапі він починає використовувати такі часи як Present Continuous, Past Continuous, Present Perfect та модальні дієслова.
Детальніше про навички людини на цьому рівні:
- розуміє розмовне мовлення, якщо співрозмовник вживає знайомі слова та говорить не дуже швидко;
- зможе розповісти про себе, свою родину, вподобання, погляди, улюблене дозвілля;
- розуміє нескладні рекламні тексти, газетні та журнальні статті, адаптовану для свого рівня літературу;
- зможе написати коротку розповідь на просту тему.
Ось, наприклад, запис, який без особливих зусиль має зрозуміти студент із рівнем англійської A2. Крім цього, після прослуховування він повинен відповісти на кілька простих питань щодо вмісту аудіозапису та/або переказати суть своїми словами.
Якщо ви вважаєте, що ваш рівень вищий за початковий — можете провести експеримент і спробувати пройти це аудіювання.
Intermediate /B1
На цьому рівні людина добре володієте лексикою, впевнено може підтримати розмову на повсякденні теми та розмовляє без заминок. Вона може також комфортно почуватися під час подорожей, оскільки навичок вистачить для спілкування у різних ситуаціях.
Крім того, власник B1 може читати тексти на загальні теми, писати до 20 речень у форматі оповідання або особистого листа, знає що таке пасивна форма дієслова, герундій, Present Perfect, Present Perfect Continuous.
Що до снаги людині на цьому етапі?
- розуміти іноземного співрозмовника, який говорить у середньому темпі;
- вживати у своєму мовленні складні речення;
- читати й перекладати адаптовані до рівня B1 тексти;
- розуміти фільми та серіали мовою оригіналу, якщо є субтитри;
- написати розповідь про себе, свої смаки та захоплення.
Впевнені, що ваш рівень B1? Спробуйте тоді прослухати цікавий аудіозапис із розмовою про залежність від гаджетів. Оскільки цей текст адаптований для середнього рівня, в ньому вже з’являються популярні англійські ідіоми та складніша лексика. Наприклад, звучать фрази «old school» та « binge watch запійний, безперервний перегляд чогось ».
Upper Intermediate / B2
Цей рівень мови дозволяє людині висловлювати свою думку більш містко, описувати в деталях власні емоції та почуття, читати художню літературу.
Студент практично без проблем може сприймати на слух англомовну бесіду, писати тексти на безліч тем, а також вести ділове листування.
У вас рівень B2, якщо ви:
- знаєте всі часи дієслова та вмієте ними послуговуватися;
- розумієте більшість публікацій в інтернеті англійською, пов’язані з регулярними проблемами;
- підтримуєте розмову на широке коло тем, висловлюєте свою думку, наводячи різноманітні аргументи;
- розумієте більшість повідомлень у новинах і ток-шоу, а також більшу частину фільмів зі стандартним акцентом.
Рівень B2 означає, що студент має досить великий багаж знань і ще більше практики за плечима. Якщо це про вас, то пропонуємо прослухати аудіодискусію про те, що все-таки важливіше: талант або наполеглива праця.
Аудіювання адаптоване для такого рівня володіння мовою, тому репліки учасників довгі, насичені тематичною лексикою, епітетами та стійкими виразами.
Оповідачі озвучують свою позицію розгорнуто та під різним кутом. Також вони говорять у швидшому темпі, що може заплутати недосвідченого студента. Однак, вам все одно варто спробувати свої сили!

Advanced / C1
Людина вже вільно володіє мовою, висловлює свою думку на будь-яку тему, використовує у мові складні граматичні конструкції, але йому ще є куди прагнути.
Власник C1 може писати художні тексти, наукові статті, листуватися, читати неадаптовані тексти з повним розумінням суті та окремих деталей.
Студент, який засвоїв просунутий рівень англійської, здатний:
- підтримати розмову на будь-яку тему, навіть якщо вона не входить до списку його інтересів;
- сприймати велику кількість інформації на слух та паралельно аналізувати її;
- вловлювати деталі, прихований зміст та емоції під час розмови;
- писати довгі тексти, вживаючи складні граматичні та лексичні конструкції.
Якщо ви хочете спробувати свої сили в завданні для просунутого рівня, спробуйте написати диктант. Це цікавий експеримент, особливо для тих, хто вже давно закінчив школу. На додаток, це корисно, адже ви тестуєте не тільки свою здатність сприймати мову на слух, а й згадуєте лексику, розвиваєте логіку та вчитеся «відчувати» мову. Загалом, це потрібний досвід, тому — наважтеся!
Proficiency / C2
На цьому етапі людина здатна похвалитися тим, що володіє мовою майже на рівні носія. Він розуміє іншу людину, навіть якщо вона говорить швидко або вживає діалекти.
Поза цим, може говорити навіть на вузькоспеціалізовану тему, читати в оригіналі будь-які тексти — науково-популярні книги, наукові статті, художню чи бізнесову літературу.
Студент по закінченні цього рівня здатний:
- підтримати розмову на незнайому тему, висловлюватись спонтанно та швидко;
- з легкістю вживати різноманітні часи, ідіоми, складні конструкції;
- розуміти літературу та публікації англійською, навіть фахового спрямування;
- писати великі тексти та вести ділове листування.
Такі знання англійської мови дозволяють читати будь-яку літературу, дивитися будь-які фільми. Тож аби переконатися, що ви володієте мовою на такому рівні, виберіть для прочитання публіцистику або літературу, багату науковими термінами.
Наприклад, можете прочитати The Shortest History of Europe Джона Херста. Це книга про історію, відповідно вона багата різноманітними термінами, що не під силу вільно вивчати студентам з нижчими рівнями знань.
Таблиця рівнів знання англійської мови
Традиційно володіння англійською ділять на чотири категорії-навички: читання, лист, аудіювання та говоріння.
Не завжди ці навички перебувають на одному рівні. Дуже часто вони розвинені нерівномірно, якийсь із них дається у вивченні простіше, а для розвитку іншого знадобиться докладати більше зусиль.
Саме тому будь-який іспит тестує кожну з цих навичок, щоб дати якомога точну оцінку знанням кандидата. Що саме має вміти людина, яка освоїла кожен із рівнів англійської:
Навіщо знати свій рівень англійської?
Коли ви вчили англійську в школі чи університеті, як один з обов’язкових предметів, то головним було отримати за нього хорошу оцінку.
Однак, згодом у вас може з'явитися багато причин, чому потрібно знати саме рівень володіння англійською.
Найпопулярніші з них розглянемо далі!
Англійська для роботи
Ви побачили вакансію мрії, де однією з вимог є володіння англійською на рівні B2. У вашому резюме вказаний середній рівень знання англійської мови.
Звичайно, можна сподіватися, що роботодавець вам повірить на слово. Хоча, швидше за все, йому потрібно буде підтвердження, щоб зрозуміти, чи зможете ви справлятися з поставленими завданнями.
Ваша мета — робота, навчання або стажування за кордоном
Якщо ви зібралися поїхати працювати за кордон, плануєте там тимчасове прокачування професійних скілів або хочете здобути освіту, то без підтвердження рівня володіння мовою практично не обійтися.
Іноземному роботодавцю важливо знати, чи зможете ви бути ефективним в англомовному середовищі. Також навчальні заклади висувають свої вимоги до рівня мовних знань для кандидатів.
Переїзд до іншої країни
Наважившись переїжджати до іншої країни, люди стикаються з необхідністю пройти перевірку знання англійської мови. Це актуально для переїзду до Великобританії, Австралії, Нової Зеландії, Канади та Ірландії.
Для перевірки використовують міжнародні випробування. Так від мігрантів вимагають скласти іспит IELTS, який дозволяє визначити рівень володіння англійською мовою у людей, для яких вона не є рідною.
Ви плануєте продовжити вивчення англійської
Якщо ви вивчали англійську в далекому минулому, то, на жаль, наївно вважати, що ваші знання залишилися на колишньому рівні. Без практики все забувається. Коли ви вже зважилися продовжити заняття, потрібно розібратися з чого почати цей процес, для того, щоб підібрати дійсно ефективну програму і групу.
Адже якщо взяти програму нижче за свій рівень — ви повторите матеріал, але ви не відчуватимете прогрес. А якщо замахнутися надто високо, навчання може здатися дуже складним або зовсім неможливим.
У зв'язку з тим, що кожен наступний рівень спирається на знання та граматику попереднього, краще вкотре перестрахуватися.
Це ж стосується і самонавчання. Щоб розібратися, що вчити далі, варто розуміти, на якому етапі ви зараз. Які питання вже закрили, які ще треба вивчити, а чому потрібно приділяти особливу увагу.
Рівні англійської та іспити
Щоб дізнатися свій рівень володіння англійською, вам знадобиться скласти міжнародний іспит. Це можуть бути іспити Кембриджу FCE, CAE, CPE.
Вони не мають обмеження у тривалості, їх не потрібно перескладати а можна використовувати як підтвердження володіння мовою для навчання або роботи за кордоном.
У кожному оцінюються навички Speaking, Listening, Reading, Writing та Use of English.
Одними із найпопулярніших тестів у світі паралельно з лінійкою іспитів Cambridge Assessment English є IELTS International English Language Testing System
IELTS може бути двох видів:
- Academic — призначений для людей, які бажають здобути вищу освіту в навчальних закладах, де навчання ведеться англійською мовою.
- General Training — призначений для людей, які планують імміграцію в англомовні країни. Наприклад, у Великобританію, Канаду, Австралію, Нову Зеландію
TOEFL — стандартизований тест на знання англійської мови, здавання якого обов’язкове для неангломовних іноземців з метою вступу до університетів США, Канади, Австралії, Нової Зеландії, Великобританії та інших країн Європи та Азії.
Кожен іспит відповідає своєму рівню володіння англійською, детальніше розглянемо за допомогою таблиці.
Рівень | Словниковий запас (за дослідженнями James Milton, Thomaï Alexiou, 2009) | Час на освоєння “з нуля” | Балів за TOEFL | Балів з IELTS | Іспит-еквівалент Cambridge English |
A1 | До 1500 | 90-100 | – | – | A2 Key (45–69) |
A2 | 1500–2500 | 190-250 | – | 3.0-3.5 | B1 Preliminary (45-69); A2 Key (Pass, Pass with Merit) |
B1 | 2750–3250 | 350-490 | 42–71 | 4.0-5.0 | B2 First (140-159); B1 Preliminary (Pass, Pass with Merit); A2 Key (Pass with Distinction) |
B2 | 3250–3750 | 530-750 | 72-94 | 5.5-6.5 | C1 Advanced (160-179); B2 First (grade B/C); B1 Preliminary (Pass with Distinction) |
C1 | 3750–4500 | 730-1050 | 95-113 | 7.0-8.0 | C2 Proficiency (180-199); C1 Advanced (grade B/C); B2 First (А – 180–190) |
C2 | 4500–5000 | 1030-1450 | 114-120 | 8.5-9.0 | C2 Proficiency (200–230) |
Міжнародний іспит — це чудовий спосіб отримати точну та об’єктивну оцінку своїх знань. Однак, до цього потрібно поставитись серйозно.
На курсах з підготовки до IELTS, TOEFL, FCE, CAE, CPE студенти можуть ознайомитися зі структурою іспиту, дізнатися про всі типи завдань, відпрацювати екзаменаційні техніки та стратегії. Викладачі детально розкажуть про особливості кожної секції, навчать правильно підходити до виконання завдань і розподіляти час.
Слово “іспит” викликає у нас страх ще з дитинства, але не варто боятися. З гарною підготовкою та розумінням усіх нюансів, написати тест на гарний бал набагато простіше.
І який би результат ви не отримали, ваш поточний рівень стане відправною точкою у захопливому світі англійської.
Коментарі
Спасибо ,очень полезная статья
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)