Неправильні дієслова: звідки вони взялися та як їх вчити, щоби точно вивчити

Неправильные глаголы: откуда взялись и как их учить, чтобы точно выучить

Неправильні дієслова – справжнє лихо для всіх, хто вивчає англійську мову як іноземну. Це скабка, яка не дає спокою студентам, незалежно від рівня володіння мовою, та ложка дьогтю, що вносить свою гірчинку під час вивчення граматичних часів. Я не знаю жодного студента, який би сказав, що неправильні дієслова йому легко далися, не знаю нікого, хто б не обурювався тим, що вони взагалі існують, і не сказав би, що простіше було би використовувати -ed для всіх дієслів. Воно, звісно ж, було б легше, але маємо те, що маємо, і сьогодні спробуємо розібратися, чому ж ми, власне, маємо ці дієслова, і що робити, щоб їх, врешті-решт, вивчити.

Звідки взялися неправильні дієслова?

Отже, гарна новина в тому, що нині наше з вами вивчення англійської значною мірою полегшене, адже в давньоанглійській мові всі без винятків дієслова були неправильними. Було це в далекі VI–XI століття нашої ери, коли територія сучасної Великої Британії була заселена англами та саксами, чиї мови змішалися, утворивши так звану давньоанглійську мову. Нині цю мову зараховують до мертвих, і будь-який носій сучасної англійської, зачувши її, мало що міг би зрозуміти.

Так от, у давньоанглійській мові були різні способи формування дієслів минулого часу. Наприклад, змінювалася коренева голосна літера, як у дієслові swim – swam. Були також дієслова, форми яких складалися з різних слів, наприклад, форма минулого часу go була утворена архаїчним дієсловом wend (у сучасному варіанті – went), а дієслово to be й досі представлене низкою самостійних дієслів: am, is, are, was, were, been.

З плином часу носії романо-германських мов (а англійська мова належить саме до цієї групи) почали створювати нові дієслова від іменників та прикметників. Наприклад, від прикметника full було утворене дієслово fill, ну а оскільки окремих слів для форми минулого часу не було, до таких дієслів почали просто додавати наприкінці did. Виходило fill did, що з часом трансформувалося в filled – ту саму сучасну форму правильних дієслів, яку ми з вами знаємо. Проте найчастіше вживані дієслова, які передавалися з покоління в покоління в їхній первинній формі, зберегли свої архаїчні форми та почали називатися лінгвістами неправильними.

До речі, що цікаво, серед неправильних дієслів нині можна знайти не лише старі дієслова, які прийшли з давньоанглійської, але й доволі сучасні, які стали неправильними зовсім нещодавно. Ви спитаєте: для чого ж створювати ще більше проблемних дієслів? Справа в тому, що деякі ще нещодавно правильні дієслова були дуже схожі за звучанням із неправильними, і носіям стало простіше використовувати їх як неправильні, за аналогією із дієсловами, близькими їм за звучанням.

Наприклад, дієслово dive має форму минулого часу dove, за аналогією до дієслова drive-drove. Так, одним із найостанніших дієслів, трансформованих у неправильні, є слово sneak, яке, за аналогією із дієсловом stick-stuck, узяло форму минулого часу snuck, хоча здебільшого для носіїв англійської мови у віці 70+ ця форма є дивною, і вони надають перевагу використанню правильної – sneaked.

Водночас трапляються і зворотні трансформації, коли найменш використовувані дієслова поступово перетворюються на правильні. Це відбувається тому, що носії мови автоматично додають -ed до дієслова, якщо не знають про існування інших форм. Так, на думку вчених із Гарвардського університету, наступним дієсловом, яке може стати правильним, є слово wed, яке, ймовірніше, набуде форми wedded.

Треба підтягнути англійську?

Як раз і назавжди вивчити неправильні дієслова?

Ну, а тепер – до нашої нагальної проблеми: як же, все-таки, ці неправильні дієслова вивчити? Для полегшення вивчення можна використовувати такі методики, орієнтовані на різні способи сприйняття:

  1. Розбийте неправильні дієслова на логічні групи.

Такий спосіб вивчення найкраще підійде дигіталам, які полюбляють шукати логіку та послідовність у всьому. Так, більшість неправильних дієслів можна розділити на чотири основні групи за способом їхнього творення:

  • дієслова, усі три форми яких збігаються: cut-cut-cut, let-let-let;
  • додавання закінчення -d чи -t, із заміною чи збереженням кореневої голосної: deal-dealt-dealt, pay-paid-paid;
  • заміна закінчення -d на -t: send-sent-sent, lend-lent-lent;
  • заміна голосної в корені слова в другій формі та зміна чи збереження кореневої голосної в третій формі з додаванням -en: eat-ate-eaten, forget-forgot-forgotten.

Водночас окрему, п’яту групу, складають дієслова, у яких три форми не потрапляють під ці правила творення. Зазвичай у них кожна форма є окремим словом: drink-drank-drunk, swim-swam-swum тощо. Таке розбиття неправильних дієслів на логічні групи значною мірою полегшує їхнє запам’ятовування.

  1. Розробіть наочні матеріали.

Цей спосіб найкраще підходить для візуалів. Можна зробити картки з неправильними дієсловами самостійно або купити вже готові. Якщо ви хочете вчити дієслова, коли у вас є вільний час, покладіть кілька карток до кишені, коли виходите з дому. Тоді ви зможете повторювати їх, коли їдете в транспорті, стоїте в заторі чи відпочиваєте під час обідньої перерви. Якщо ж у вас є вільний час, наприклад, вечорами, можна придумати різноманітні ігри з картками, які сприяють запам’ятовуванню. Як варіант – перемішати різноманітні дієслова та потім збирати три форми одного дієслова в рядок.

4 способа выучить неправильные глаголы

  1. Слухайте аудіозаписи неправильних дієслів.

Цей спосіб найкраще підійде аудіалам, які з легкістю запам’ятовують інформацію на слух. За таких умов можна використовувати або вже готові записи, знайдені в інтернеті, або записати себе, як ви читаєте неправильні дієслова, і слухати власний голос. Такі записи можна слухати не лише вдома, але й у машині, а також (використовуючи програвач у телефоні та навушники) на вулиці, у транспорті та навіть на роботі.

  1. Використовуйте онлайн-тренажери.

Оскільки комп’ютери та планшети стали невід’ємною частиною життя для більшості з нас, то буде чудовою ідеєю використовувати гаджети з користю. Сьогодні можна знайти масу різноманітних онлайн- та офлайн-ігор, які допомагають вчити нову лексику, у тому числі й неправильні дієслова. Такі ігри допоможуть вам не просто відпочити та відволіктися від щоденних проблем, але і провести своє дозвілля з користю.

Сподіваємося, що сьогодні ми допомогли вам розібратися в тому, що таке неправильні дієслова, а наші поради обов’язково допоможуть вам їх підкорити.

Що ще почитати: Я страшенно неуважний, що би ви мені порадили для вивчення англійської?