Що ви знаєте про англійські суфікси ❓ Напевно, те, що суфікси використовуються після кореня та змінюють значення слова, та що у різних частин мови вони різні. А знаєте, що бувають суфікси, які за звучанням і написанням збігаються з деякими самостійними словами? Значення цих суфіксів може бути близьким до значення співзвучних слів, а може — й зовсім іншим. Давайте розбиратися.
1. Hood — капюшон, кухонна витяжка, (AmE) капот автомобіля
У ролі суфікса –hood позначає стан або якість. Наприклад, neighbourhood — сусідство, likelihood — ймовірність, brotherhood — братство, parenthood — батьківство, материнство, orphanhood — сирітство.
- My grandparents live in a very wealthy neighbourhood.
- They felt that they were not yet ready for parenthood.
2. Wise — мудрий
А коли –wise стає суфіксом, він означатиме «в напрямку» або «відносно, у плані, в сенсі».
Ось приклади першого значення: clockwise — за годинниковою стрілкою, (BrE) anticlockwise / (AmE) counterclockwise — проти годинникової стрілки, slantwise — навскіс.
- The Sun, the Moon, the planets and stars seem to move clockwise across the northern sky.
І друге значення: weather-wise — у плані погодних умов, taxwise — у плані податків.
- It was a much better day weather-wise.
- Taxwise, it is an unattractive arrangement.
3. Some — якийсь, кілька, трохи
Суфікс –some передає значення «характеризується», а також «складається з».
Ось які прикметники виходять з першим значенням цього суфікса: troublesome — важкий, клопіткий, tiresome — виснажливий, виснажливий, cumbersome — громіздкий, незграбний.
- Cumbersome machines can endanger operators and slow down production.
А в другому його значенні утворюються іменники: twosome — що складається з двох людей, пара; threesome — що складається з трьох осіб, трійка, трійця.
- We were a twosome, best friends, and almost never played with other kids.
One place or another, we always went as a threesome.
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 100 англійських фразових дієслів, які повинен знати кожен
4. Like — як, подібний, схожий
Загалом суфікс –like зберігає це значення. За його допомогою утворюються прикметники, наприклад, lifelike — немов живий, реалістичний, warlike — войовничий, unsportsmanlike — недостойний спортсмена, неспортивний (про поведінку), нечесний.
- The robot was so lifelike, Jack could hardly tell it apart from his sister.
5. Able — здатний, у стані
Як суфікс, який утворює прикметники, –able має близькі значення: здатний, придатний, схильний до. Наприклад, preventable — запобіжна, eatable — їстівний, available — доступний, у наявності, believable — правдоподібний, knowledgeable — обізнаний.
- Every one of these deaths is preventable.
- I did not find any of the characters in the film believable.
6. Phobia — фобія, боязнь, страх
Суворо кажучи, –phobia буде не суфіксом, а ще одним коренем складеного іменника. Але в англійській термінології цю частину слова можуть називати й суфіксом.
Отже, при додаванні до –phobia потрібного початку ми отримаємо термін, що позначає якийсь різновид боязні: хenophobia — ксенофобія, страх перед чужинцями, claustrophobia — клаустрофобія, боязнь замкнутого простору, agoraphobia — агорафобія, боязнь відкритого простору.
- In an atmosphere of growing xenophobia many foreigners were deported or even imprisoned.
7. Ware — вироби, товари
У цьому випадку теж виходить іменник, складений із двох коренів, другий з яких в англійській термінології може називатися й суфіксом.: tableware — столовий посуд, cookware — посуд, кухонне начиння, software — програмне забезпечення.
- Plastic tableware that does not specify that it’s microwave-safe should not be used to heat foods and drinks.
Як бачите, під час вивчення англійської мови важливі місця посідають лексика та граматика. Вдосконалюйте їх на курсах у Першому Кембриджському центрі!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)