Мабуть, ви бачили десятки мемів про те, як ти думаєш, що знаєш англійську, а потім не можеш зрозуміти нейтіва… Або не можеш розібрати й слова на тестах в секції Listening.
Хоч ці меми і смішні, але водночас — надто життєві.
Отже, у цьому блозі ми розберемо причини, чому стається так, що ми ніби можемо складати речення англійською, читаємо та пишемо, але не можемо зрозуміти, що кажуть інші.
А також розглянемо способи, що з цим робити та як нарешті подолати барʼєри в розумінні іноземців і не тільки.
Не розуміємо, бо не розвиваємо?
Здавалося б, якщо ви знаєте граматику, багато слів англійською, то й зрозуміти людину, яка вам щось говорить, — взагалі не проблема.
У всіх своїх навчальних матеріалах та на курсах ми постійно говоримо про те, що потрібно вдосконалювати всі 4 навички — Speaking, Listening, Reading та Writing.
Адже це прямо позначається на тому, як ви будете розуміти мовлення інших.
Звісно, це впливає на всі 4 вміння, але в контексті проблеми з Listening, важливо говорити саме про кожну із них, адже якщо ви багато читаєте, але не чуєте й не пробуєте відтворити вимову слів — тоді і Listening, і Speaking стануть для вас проблемними зонами.
Отож, всі навички — повʼязані між собою:
➡️ якщо ви багато читаєте — ви знаєте написання слів та запамʼятовуєте типові фрази й звʼязки між ними;
➡️ якщо ви багато говорите — ви вмієте відтворювати транскрипцію та правильні наголоси, зокрема логічні.
⏩⏩⏩ Відповідно, коли говорять інші, ви маєте багаж знань і значно простіше ідентифікуєте все те, що вже вмієте робити самі.
Отож, висновок 1 — для гарного Listening потрібно розвивати всі 4 навички.
Невідомі акценти
Проблеми з Listening в побутових ситуаціях можуть виникати і з тої причини, що ви звикли слухати лише правильну вимову з літературною англійською.
Зазвичай саме таке мовлення — в акторів, ведучих, блогерів. Майже всі публічні люди працюють над дикцією, інтонаціями, і якщо слухати лише їх, тоді побутове спілкування дійсно буде незрозумілим.
Як ви говорите вдома? Найімовірніше, використовуєте діалектизми, специфічні наголоси та вимову, скорочення та і взагалі не завжди стараєтесь вимовляти ідеально кожен звук.
Точно так само й англомовні спікери. Тому аби сприймати добре будь-яке мовлення, слухайте тих, хто говорить нелітературно.
Зокрема, дивіться reels в Instagram, shorts в YouTube чи TikTok, адже туди постять дуже багато побутового, простого контенту, мемів, де якраз і використовується «неідеальне» мовлення.
Читайте також коментарі до них, адже це підсилить ефект, а інколи й навіть допоможе розшифрувати сказане у відео.
Висновок 2 — занурюйтесь у живе мовлення, аби краще розуміти побутову англійську.
Емоції та паніка
Ще один фактор, який залежить від нас, а точніше, від нашого морального та психологічного стану. Інколи слова неможливо розібрати через паніку.
У відповідальних чи нових незнайомих ситуаціях мозок навантажений навʼязливими думками «Як сформулювати відповідь», «Як не зганьбитися», «А що, якщо я забуду слово», «Як я виглядаю».
І замість того, аби концентруватися на відповіді та розмові, ви розпорошуєтесь на десятки запитань, на які насправді неможливо відповісти.
Звісно, в такому стані увага спрямована не на співрозмовника, і ми можемо пропускати слова навіть якщо він говорить рідною для вас мовою.
Тому часто саме думки про те, що щось може бути незрозумілим, заважають зрозуміти. Порада проста — брати під контроль емоції та концентруватися на мовленні. Але ми розуміємо, як буває складно це зробити.
Тому, певно, найбільш практична рекомендація — шукати якомога більше можливостей для живого спілкування англійською, навчитися перепитувати і позбутися відчуття сорому за це.
Це тривала робота, але ходіть на розмовні клуби, будьте активними на заняттях англійської та дивіться багато розмовних відео, аби навчитися розуміти співрозмовників наживо.
Висновок 3 — не уникайте стресових ситуацій, старайтесь створювати для себе англомовне середовище, аби вчитися справлятися з панікою.
Фактори, які від нас не залежать
Звісно, є і ряд причин, через які Listening стає челенджем, і вплинути на які ви ніяк не можете.
Зокрема, такі:
- якщо це іспит, може бути поганий запис або пристрій, на якому увімкнули звук;
- погана дикція співрозмовника, через що його складно зрозуміти;
- також надто швидке мовлення, і йдеться саме про людей, які загалом дуже швидко говорять, настільки, що складно зрозуміти навіть носіям;
- шум навколо, коли говорить одночасно кілька людей — в такій атмосфері дійсно складно сконцентруватися.
Найчастіше вплинути на це складно, тож варто мати на озброєнні деякі фрази, які допоможуть перепросити чи перепитати. Знайти декілька таких можна у цьому відео:
Також з неочевидних причин нерозуміння — коли ви слухаєте виключно голос і не бачите жестів, міміки.
Зчитування емоцій та міміки допомагає зрозуміти сенси і здогадатися значення того, що не вдалося вловити.
А ще проблеми в комунікації виникають на тлі різниці культур. І тут розвʼязати проблему швидко також не вдасться. Адже чим довше ви вчите мову, тим глибше розумієте майндсет людей, які спілкуються нею з народження.
А вивчення мови — це надзвичайно тривалий процес. Ми писали про те, скільки часу потрібно дітям, дорослим для вивчення нового рівня англійської, і яке це залежить від самого рівня.
Прочитати можна за цим лінком.
Висновок 4 — будьте готовими до ситуацій, на які складно вплинути, але які можна вирішити за допомогою певних фраз та комунікації.
Як подолати проблеми з Listening?
Підібʼємо підсумки!
- Для того, що розуміти, що говорять інші, слід збалансовано розвивати говоріння, письмо та читання.
- Дивіться та слухайте більше побутових TikToks, reels та shorts, аби чути саме розмовний варіант англійської мови.
- Використовуйте можливості поспілкуватися англійською, аби навчитися боротися з панікою та страхом.
- Підготуйте фрази на випадок, коли вам буде складно вплинути на ситуацію і доведеться перепитати, що малося на увазі.
Разом з тим, ось ще кілька рекомендацій, що можна зробити, аби покращити свої навички Listening:
🔶 старайтесь не ставити за мету зрозуміти кожне слово, адже і на багатьох тестах, і в повсякденних ситуаціях важливе саме розуміння контексту;
🔶 дивіться контент, який вас цікавить: якщо ви любите готувати, спробуйте пошукати новий рецепт англійською, подивитися відео його приготування. Так ви підійматимете свій рівень, але «непомітно» саме завдяки тому, що ви зацікавлені в тематиці;
🔶 спробуйте слухати «активно». Це означає робити помітки, шукати значення нових слів, які вдалося розчути, записувати основні тези. Або ж самі собі в голові перекажіть англійською суть. Так можна отримати більше користі навіть від короткого відео чи аудіо;
🔶 використовуйте субтитри. Але спочатку спробуйте почути все самостійно, а вже потім увімкніть їх, аби переконатися, що все зрозуміли правильно, або ж зʼясувати, про що йшлося.
Отож, проблема з Listening комплексна, і її неможливо вирішити, якщо лише тільки слухати багато аудіо.
Головне — не припиняйте роботу в цьому напрямку та памʼятайте, що кожен урок англійської важливий!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)