Все про вивчення англійської з носієм мови

Native speaker

Сьогодні не проблема знайти школу англійської, де викладають носії цієї мови. Це можуть бути як приватні, так і групові заняття, чи розмовні клуби, і навіть онлайн-уроки з native speakers. Зазвичай такі заняття багатообіцяльні, адже школи запевняють, що ви зможете миттєво покращити свою англійську, зануритися та розібратися у тонкощах використання мови. З іншого боку, курси з носієм можуть виявитися не такими ефективними, як здаються на перший погляд. Тому сьогодні спробуємо розібратися хто такі “native speakers” (та з чим їх їдять), а точніше, коли варто вивчати англійську з носіями, та які переваги й недоліки мають такі заняття.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 7 безкоштовних сайтів, які відшліфують вашу вимову до ідеалу

ХТО ТАКІ “NATIVE SPEAKERS”?

Коли мова йде про носія будь-якої мови, важливо визначитися з тим, що саме мається на увазі. Словник Cambridge Dictionary подає наступне визначення:

native speaker — someone who has spoken a particular language since they were a baby, rather than having learned it as a child or adult:All our teachers are native speakers of English.a native-speaker dictionary.

З цього випливає, що носієм вважається будь-яка людина, що навчилася розмовляти певною мовою у ранньому дитинстві, а точніше ще бувши немовлям. Згідно з Вікіпедією, у науці виділяється декілька критеріїв ідентифікації людини як носія певної мови. Згідно з шістьма найбільш поширеними, носій мови — це індивід, який:

  • засвоїв мову в ранньому дитинстві (під час критичного періоду) від своїх батьків — носіїв мови
  • має інтуїтивне, природне знання мови (наприклад, здатний легко і неконтрольовано розуміти не звернену до нього мову)
  • здатний до спонтанної мови без затримок
  • комунікативно компетентний (розпізнає різні типи релевантних мовних ситуацій і може поводитися відповідно до прийнятих комунікативних норм)
  • сприймає себе як члена мовної спільноти
  • розмовляє без акценту.

Якщо людина має не усі, але більшу частину цих ознак, то її можна визначити як “таку, що наближається за рівнем до носія” (англ. near-native speaker).

Якщо людина народилася в багатомовній сім’ї або потрапила в середовище, що використовує кілька мов, вона може мати дві або більше рідних мов. Будь-яка мова, яка засвоюється пізніше з додатковими зусиллями, класифікується як друга мова. Іммігранта, який переїхав до іншої країни після раннього дитинства, не можна визначити носієм мови, оскільки він може лише прагнути досягти цього рівня володіння мовою.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Чи добре, коли викладач майже не розмовляє на заняттях англійської?

КОЛИ МОЖНА ВЧИТИ АНГЛІЙСЬКУ З НЕЙТІВАМИ?

У більшості випадків вивчати англійську з носіями починають ті, кому просто цікаво хто такі “native speakers”. Деякі батьки вважають, що їх дитина краще і швидше заговорить англійською, якщо викладач — британець чи американець. Інші — хочуть знати чим відрізняється поведінка, думки, зовнішній вигляд, звички того чи іншого іноземця. Декотрі студенти хочуть знати про відмінності української та, скажімо, британської систем освіти. Отже, цікавість – це своєрідний мотиватор.

Є випадки, коли люди думають, що навчання з нейтівом дозволить зануритися в англомовне середовище, коли немає можливості виїхати за кордон. Так, справді, це чудовий варіант, якщо ви не виїжджаєте зі своєї країни.

Ще однією із причин, чому люди починають задумуватися над навчанням з носіями мови, — це бажання дізнатися більше про культуру країн, мову якої вони вивчають. Таким чином, покращується не лише англійська, а й розширюється світогляд. Адже викладач може як ніхто інший занурити вас у свою культуру, побут, традиції, і ви дізнаєтеся щось нове та незвичне. Безумовно, це може змінити ваше мислення та ставлення до деяких речей.

Проте, мабуть, найвагомішою та найобґрунтованішою причиною для вивчення мови з нейтівами є бажання чи необхідність вивести свою англійську на новий рівень. Саме тому курс з носієм мови не зовсім підходить для початківців. Адже спочатку їм потрібно збагатити свій повсякденний словниковий запас, навчитися користуватися базовою граматикою та розмовляти на повсякденні теми, а також трохи розуміти мову на слух. У деяких випадках не рекомендується вивчати мову з носієм мови до досягнення середнього рівня володіння мовою або B1 — B2 відповідно до Загальноєвропейської шкали (CEFR). Вивчати іноземну мову на нижчому рівні з викладачем-носієм можливо, проте тоді викладач може витрачати більше часу на пояснення.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що таке “плато” між рівнями B2-C1, та як їх долати?

ЯК ОБРАТИ ВИКЛАДАЧА?

На жаль не кожен іноземець може навчити англійської. Тому варто відповідально поставитися до вибору викладача англійської, адже бути носієм мови та бути викладачем цієї мови – речі абсолютно різні. Хіба що вас цікавить вуличний сленг чи мова робітників, а не англійська якою спілкуються освічені люди? J

Людина, яка все життя прожила у США чи Об’єднаному Королівстві, але не має профільної освіти та досвіду, не зможе методично правильно провести заняття (повірте, справжній викладач знає, як покласти знання у вашу голову і зробити так, щоб вони там ще й залишилися), пояснити вам граматику чи лексику, тому такі заняття будуть малоефективними для будь-якого рівня. Іноді таке заняття може взагалі перетворитися на монолог викладача, і спілкування – основна мета вивчення мови — не відбудеться. Якщо такий викладач не має досвіду роботи з авдиторією, то практики говоріння та руйнування мовного бар’єра ви можете не дочекатися.

То ж яким має бути викладач, щоб заняття приносили максимальну користь? Ідеальним буде:

  • носій мови (Великобританія, США чи інші англомовні країни);
  • дипломований викладач-філолог;
  • і/або має сертифікати (CELTA, Delta, TESOL та ін).

Такий викладач володіє різноманітними методиками проведення занять, роботи над навичками говоріння, аудіювання, письма, читання, навчання граматики та лексики, знає як зробити так, щоб студент максимально ефективно практикував англійську та якнайлегше подолав мовний бар’єр. А ще такий фахівець добре працює на всіх рівнях: від Beginner до Advanced.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як і чому працюють наші методи викладання англійської мови?

ПЕРЕВАГИ ТА НЕДОЛІКИ

Ви будете вивчати сучасну англійську мову. Носій мови викладатиме мову, якою насправді говорять на його батьківщині. Це важливо для тих, хто планує поїздку чи переїзд за кордон. Уроки з носієм мови стануть своєрідним зануренням, яке допоможе вам дізнатися більше про вимову, ідіоми, скорочення тощо.

Ви зможете швидше подолати мовний бар’єр. Якщо викладач-носій мови не володіє українською, це може бути як перевагою, так і викликати певні труднощі. Однак вам все одно доведеться спілкуватися, це і є великим випробуванням, оскільки спокуса пояснити щось вашою рідною мовою зустрінеться з повним нерозумінням. Вам доведеться докласти максимум зусиль і згадати всю лексику, яку ви коли-небудь вчили. Водночас під час спілкування викладач коригуватиме вашу вимову та допоможе правильно формулювати фрази та речення.

Ви краще розумітимете розмовну мову. Заняття з носієм мови допоможуть звикнути до спонтанного іноземного мовлення. Викладач може пояснити матеріал уроку простими словами, але спілкування зі студентами відбувається без репетицій, а це означає, що таке спілкування може застати їх зненацька і змусити слухати. Ба більше, вчитель може розмовляти на діалекті: це допоможе вам зрозуміти не тільки standard English, але й дізнатись більше про її різновиди.

Ви познайомитеся з культурою іншої країни. Викладач-іноземець — представник культури, відмінної від вашої. Він може ділитися інформацією про традиції, свята, звички своїх співвітчизників та своїми думками щодо певних подій. Таке розуміння культури, допоможе вам краще зрозуміти мову та її особливості.

У вас може виникнути нерозуміння. Навіть викладач з гарною артикуляцією іноді може говорити занадто швидко, неправильно вимовляти слова або користуватися незнайомою лексикою, яку не можна замінити простими словами. Це може стати проблемою для студентів на початковому рівні.

Заняття можуть бути занадто інтенсивними. Курс, який проводиться лише іноземною мовою, вимагає постійної концентрації уваги: коли ви відволікаєтесь, ви легко можете пропустити суть уроку. Така інтенсивна робота підходить не всім, тому варто об’єктивно оцінити свої здібності перед початком курсу.

Тепер ви знаєте все про вивчення англійської з носіями. Такий досвід може стати як корисним, так і не дуже втішним. Результат залежить від вашої пильності та об’єктивної оцінки власних здібностей.

Нещодавно ми писали про те, чи реально вивчити англійську мову за один місяць.