Звісно, ви чули й багато знаєте про прикметники. Ми починаємо використовувати їх ще до того, як розуміємо, що це за частина мови і яку функцію вона виконує. Та чи можете ви з впевненістю сказати, що знаєте про них абсолютно все? Якщо ні, то ми готові це виправити.
У цьому блозі ми детально розберемо adjectives в англійській мові: для чого вони слугують, як утворюються, чим відрізняються від прислівників. Інформації багато, тому розпочинаємо!
Що таке прикметник?
Прикметник — це частина мови, яка описує іменник або займенник. Він може слугувати для позначення якостей, властивостей, кількості чого-/кого-небудь незалежно або в порівнянні з чимось/кимось. Саме вони роблять наше мовлення точнішим та цікавішим.
Більшість adjectives формуються за допомогою додавання суфіксів до іменника чи дієслова. Наприклад, іменник “wonder” може стати прикметником “wonderful” після додавання суфікса -ful, а дієслово “rely” перетвориться на “reliable”, якщо додати суфікс -able.
Серед інших типових закінчень прикметників можна також згадати такі:
-y | -ible | -ic | -able | -ous | -ive | -ful |
sneaky picky itchy |
sensible tangible horrible |
heroic scenic sarcastic |
sustainable movable touchable |
viscous meticulous monstrous |
respective massive indecisive |
delightful plentiful cheerful |
Прикметники можуть мати й негативну форму, яка утворюється за допомогою префіксів і суфіксів. Наприклад, найпоширеніші з них:
- un-: uncomfortable, unfortunate, unpleasant;
- in-: inadequate, inappropriate, indifferent;
- -less: careless, effortless, senseless.
Ступені порівняння
Існує 2 ступені порівняння прикметників: вищий і найвищий. Вищий ступінь — comparatives — використовують, коли хочуть порівняти 2 речі.
Формуються вони шляхом додавання суфікса -er. або -r, якщо прикметник закінчується на -e Також слід запам’ятати суфікс -ier для слів, що мають 2 склади та закінчуються на -y. Наприклад:
- smart — smarter; розумний — розумніший
- gentle — gentler; лагідний — лагідніший
- crazy — crazier. божевільний — божевільніший
Часом, прикметники набувають вищого ступеня порівняння без додавання суфікса, — натомість вживаються слова “more” для слів з 2 або більше складами або “less”. для всіх прикметників Наприклад:
- Rebecca’s hair is longer than Monica’s — Волосся Ребеки довше, ніж у Моніки;
- She is happier when she’s with her dog and less happy with her boyfriend — Вона щасливіша, коли вона зі своїм собакою, і менш щаслива зі своїм хлопцем;
- He feels more confident when he wears his happy underpants — Він почувається впевненіше, коли одягає свої щасливі труси.
Прикметники найвищого ступеня порівняння superlatives відзначають найбільше або найменше значення певної якості. Як правило, вони вживаються з означуваним артиклем “the” та мають суфікс -est. або -st, якщо слово закінчується на -e Для двоскладових слів, що закінчуються на -y, використовується суфікс -iest. Наприклад:
- slow — the slowest; повільний — найповільніший
- ripe — the ripest; стиглий — найстигліший
- nasty — the nastiest. паскудний — найпаскудніший
Подібно до comparatives, superlative adjectives можуть утворювати форму за допомогою слів “most” для тих, що налічують 2 і більше складів і “least”. для всіх прикметників До прикладу:
- The person who seems to be the strongest could be the most vulnerable — Людина, яка здається найсильнішою, може бути найвразливішою.
- My granny knitted me the coziest sweater I’ve ever had — Моя бабуся зв’язала мені найзатишніший светр, який я коли-небудь мав.
- I bought the least expensive sneakers but had to throw them away because of their poor quality — Я купив найдешевші кросівки, але довелося їх викинути через низьку якість.
Як завжди, до цього правила є виключення: деякі прикметники повністю змінюють свою форму у вищому та найвищому ступенях порівняння. Їх варто запам’ятати:
- good — better — the best;
- bad — worse — the worst.
А деякі взагалі не мають порівняльних форм, їх називають absolute adjectives. Вони описують такі стани та якості, які не можна порівнювати, наприклад, “dead” — адже не можна бути більш або менш мертвим. Однак інколи такі прикметники можуть бути доповнені словом “almost”.
Прикметник чи прислівник?
Під час вивчення англійської студенти іноді плутають ці дві частини мови. Дамо кілька порад, як уникнути таких проблем.
Перш за все запамʼятайте, що прикметники змінюють й описують лише іменники або займенники.
Прислівники ж можуть описувати дієслова, прикметники та інші прислівники. У поєднанні з дієсловами прислівники надають значення того, як саме виконується дія.
Часто прислівники утворюються за допомогою прикметника і суфікса -ly або його варіацій, залежно від закінчення слова. Погляньте:
Закінчення прикметника | Суфікс для утворення прислівника | Приклад |
-y | -ily -y змінюється на -i | steady — steadily постійний — постійно |
-le | -y замінює -е | subtle — subtly тонкий — тонко |
-ic | -ally | cosmic — cosmically грандіозний — грандіозно |
Деякі слова можуть мати однакову прикметникову та прислівникову форму, тобто бути або тим, або тим, залежно від контексту, наприклад: “straight”, “hard”, “well”, “daily”, “weekly”:
- She has straight hair — У неї пряме волосся;
- To get to the subway, go straight — Щоб дістатись до метро, йдіть прямо.
Також зверніть увагу на вживання прикметників зі сполучними дієсловами. linking verbs Інколи студенти помилково використовують з ними прислівники. Однак слід розуміти, що такі дієслова описують стани, наприклад, “be”, “seem”, “feel”, “like”, “taste”, etc. а не дії, тому з ними треба вживати саме прикметники. Ось кілька прикладів:
- The cake you made tastes bad. not badly Did you use salt instead of sugar? — Торт, який ти приготував, поганий на смак. Ти використав сіль замість цукру?
- The Thai massage feels so nice not nicely after a long working day — Тайський масаж такий приємний після довгого робочого дня.
Тож перейдімо до наступного розділу, а саме, розберімось, де місце прикметника у реченні!
Речення з прикметником
Існує 2 позиції для цієї частини мови. Перша — це коли він стоїть перед іменником, тоді він зветься «атрибутивний». attributive adjective Схема речення така:
Subject + verb + adjective + noun
- Netflix is shooting an adventurous detective — Netflix знімає пригодницький детектив.
Прикметник, що стоїть після сполучного дієслова, називається «предикативний». predicative adjective Речення матиме такий вигляд:
Subject + verb + adjective
- The last “Bridgerton” season is remarkable — Останній сезон «Бріджертонів» дивовижний.
Деякі прикметники можна вживати лише в атрибутивній чи предикативній позиції. Наприклад, “main” є суто атрибутивним:
- The main character of the show is a teenage girl — Головна героїня серіалу — дівчинка-підліток.
❌ The character is main.
До предикативних належать, наприклад, “awake”, “alone”, “alive”, “alight”, “asleep”. Тобто можна сказати:
- He felt completely alone — Він почувався зовсім самотнім.
❌ There is an alone sailboat in the sea.
Прикметник та прийменник
Іноді їх можна зустріти в парі зі сполучником або прийменником. Поєднання одного прикметника з різними прийменниками дає можливість створювати ще більше значень. Ось деякі приклади таких комбінацій:
- afraid of — наляканий чимось;
- addicted to — залежний від;
- ready for — готовий до;
- familiar with — знайомий з;
- worried about — занепокоєний через;
- amazed by — вражений чимось;
- experienced in — досвідчений у;
- free from — вільний від.
Порядок прикметників
Часто-густо в реченні можна побачити два і більше прикметників, що описують різні якості певного предмета / істоти / явища.
Такі атрибутивні adjectives розташовані у специфічному порядку, що не зафіксований правилами, а скоріше узгоджений носіями мови на більш інтуїтивному рівні.
Тож, якщо ви відчуєте необхідність використати кілька з них в одному реченні, то користуйтесь цим принципом:
- Determiner: a, an, the, few, seven;
- Opinion: glad, amazing, exiting, strange, boring;
- Size: big, deep, little, medium, average;
- Condition / Physical Quality: hot, fixed, sharp, rich, heavy;
- Age: young, old, new, medieval, five-year-old;
- Shape: round, oval, square, flat, blown;
- Colour: green, pale, dark, pinkish, deep-purple;
- Pattern: checkered, striped, polka-dot, plaid, spotty;
- Origin: public, private, civil, Ukrainian, European;
- Material: wooden, glass, gold, plastic, fabric;
- Type: wireless, electric, gas, general, double-ended;
- Purpose / Qualifier: running, swimming, flying, cutting, covering.
Наприклад:
- There is an amazing medieval English castle — Там розташований дивовижний середньовічний англійський замок;
- She has a tiny modern silver bracelet — У неї крихітний сучасний срібний браслет.
Координатні прикметники
Це ще один випадок використання декількох прикметників у реченні. Вони відділяються комою або сполучником “and”, відносяться до одного іменника та змінюють його рівноцінно. Наприклад:
- The strawberries were ripe and sweet — Полуниці були стиглі та солодкі;
- I read a passionate, touching biography — Я прочитав пристрасну, зворушливу біографію.
Ви також можете зустріти в реченні кілька прикметників, які відносяться до одного іменника, але не розділені комою чи сполучником.
Так відбувається через те, що найближчий до іменника є дуже схожим за значенням, тому стає ніби частиною іменника і утворює з ним цілу семантичну одиницю.
У такому випадку перший прикметник описуватиме іменник разом з прикметником. Для кращого розуміння погляньте на приклад:
- I tried to stop him from sitting on a broken wooden chair, but he didn’t listen to me and fell down anyway — Я намагався не дати йому сісти на зламаний дерев’яний стілець, але він мене не послухався і все одно впав.
- She looked like an innocent young girl, but she wasn’t — Вона мала вигляд невинної молодої дівчини, але не була такою.
Як зрозуміти, чи координатні прикметники у реченні?
Для цього спробуйте поміняти їх місцями, — це не повинно впливати на зміст і милозвучність речення; або поставте між ними сполучник “and” — якщо він не видається зайвим, то вони координатні.
В англійській мові існує ще безліч типів прикметників, наприклад, possessive, demonstrative, interrogative, numerical, compound, nominal, denominal, appositive, proper, indefinite, etc. Дізнатись про них ви можете, зокрема, за посиланням.
Перевірте свої знання
Пропонуємо виконати кілька завдань для того, щоб перевірити як добре ви запамʼятали новий матеріал.
Розташуйте прикметники у правильному порядку:
Доповніть речення прикметником або прислівником:
Тож тема прикметників вам вже знайома. Що далі? Звісно ж ще багато цікавого, наприклад, «Літній розмовний курс» від Першого Кембриджського центру, де за короткий строк ви зможете максимально поліпшити свою розмовну англійську, пропрацювати вимову й інтонацію, розширити словниковий запас й отримати купу задоволення від дебатів й обговорень на сучасні теми.
Або ж обирайте курс «Вивчення рівня», який направлений на розвиток усіх мовленнєвих навичок і дозволить вам застосовувати англійську як в повсякденному, так і в професійному житті. See ya!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)