Часи Simple в англійській — ви точно знаєте про них усе?

времена Simple в английском языке

Часи Simple вважаються найпростішими в англійській граматиці. Вони навіть так і називаються. Насправді, вони і справді є простішими за інші часи англійських дієслів. Але чи дійсно все настільки просто? Хочете перевірити, чи знаєте ви все про ці часи та чи немає в них каверзи? Давайте розбиратися з правилами та прикладами!

Час Simple Present

Він же Present Simple або Present Indefinite, як нас раніше вчили у школі. Цей час формується дуже просто – за допомогою дієслова у формі інфінітива без частки “to”, або за допомогою дієслова “to be” у відповідній підмету формі: “am”, “are”, “is”. Тільки не забувайте, що у третій особі однини до дієслова додається закінчення «-s»! Цієї помилки хоч раз у житті точно припускався кожен.

Негативна форма формується з “do not / does not” + дієсловом у формі інфінітива.
Запитання формується за допомогою “do / does”.
Якщо нашим присудком є дієслово «to be», для заперечення до нього просто додається “not”: I am not here. He is not here.
А для питання дієслово у відповідній формі виноситься на початок речення: Are you there?

Розбираємося далі. Коли використовується час Simple Present?

1. Повторювані дії
Ви робите це зараз, робили раніше та плануєте продовжувати робити далі. Наприклад, це може бути звичка, хобі, щоденна дія або щось, що трапляється часто, регулярно.

 • I play football.
 • Dan plays the piano.
 • I go to work by bus.

2. Факти або узагальнення
Present Simple використовується для узагальнення і вказує на правдиві факти, а також ті, які здаються правдивими тому, хто говорить.

 • Cats like milk.
 • London is the capital of Great Britain.
 • New York is not so big.

3. Заплановані події у майбутньому
Ось і перша невеличка каверза. Наразі Simple Present використовується для обговорення подій у майбутньому. Найчастіше ми говоримо так про розклад громадського транспорту, але цей варіант можна використовувати і з іншими запланованими заходами.

 • The bus leaves at 7 p.m. tomorrow.
 • The party starts at 9 p.m.

4. Замість Present Continous з дієсловами, які не мають форми Continuous
Ще один цікавий варіант. Виявляється, Present Simple іноді використовується там, де за всіма правилами потрібен Present Continuous – коли дія відбувається прямо зараз. Деякі дієслова в англійській мові не мають форми Continuous, і це правило застосовується саме до них. Що ж це за дієслова?

 1. Абстрактні дієслова: to be, to want, to cost, to seem, to need, to care, to contain, to owe, to exist…
 2. Дієслова емоцій: to like, to love, to hate, to dislike, to fear, to envy, to mind…
 3. Дієслова володіння: to possess, to own, to belong…
 • Tom is not here now.
 • I want a drink.
 • I have my bag with me.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як утворити множину будь-якого англійського іменника: 6 простих правил

Час Simple Past

Простий минулий час, також відомий як Past Indefinite, в англійській формується дієсловом із закінченням «-ed». Запитання та відповіді заперечення – за допомогою «did» і «did not». В яких випадках використовується Past Simple?

1. Дії, що завершились у минулому
Говоримо англійською про дії, яке почались і закінчились у певний час в минулому. Іноді той, хто говорить, може не згадувати конкретний час, але при цьому мати його на увазі.

 • I was at the concert yesterday.
 • I learnt new song last week.

2. Серії завершених дій
Перераховуємо декілька завершених дій у минулому.

 • Tom arrived at 12 p.m., checked into the hotel at 1:30 p.m., and left for Sziget at 3:00 p.m.
 • I added flour, pour in the milk, and add the eggs.

3. Тривалі дії в минулому
Simple Past також може використовуватися в англійській мові для позначення тривалих дій, які почались і закінчились у минулому. Але для дій, які закінчилися зараз або до певного моменту в минулому, використовуються часи Perfect, а не Simple. Будьте уважні!

 • He lived in Oslo for 3 years.
 • We spent 5 hours at the shopping mall.

4. Звички, факти та узагальнення у минулому
Говоримо про звички, які ми (чи хтось інший) мали в минулому. Або факти, що мали місце в минулому, але вже не відповідають дійсності.

 • He played the piano at his childhood.
 • I worked at the supermarket after school.
 • He did not like loud music before.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 400+ безкоштовних книг з англійської граматики, з якими ви будете знати абсолютно все

Час Simple Future

Він же Future Simple або Future Indefinite. Простий майбутній час в англійській має дві форми: з модальним дієсловом «will / (рідко) shall» та з конструкцією «be going to». Попри те, що друга форма зовсім не схожа на часи Simple, її теж відносять до простого майбутнього. Ці дві форми відносяться до певного моменту в майбутньому. Причому іноді вони можуть використовуватися як взаємозамінні, а іноді мають зовсім різні значення. Давайте розбиратися!

А що ж «will» і «shall»? Щось ніякого «shall» останнім часом ми не бачимо, можливо, скажете ви — й матимете рацію. За класичними правилами англійської граматики модальне дієслово «shall» використовується для формування майбутнього часу з займенниками першої особи: «I shall», «we shall». В реальності ж у сучасній англійській «shall» вже практично не використовується, і не лише в розмовній мові. З усіма іменниками та займенниками просто вживаємо «will». Так, навіть на IELTS, TOEFL та інших іспитах!

1. Добровільні дії: Will
Ми використовуємо Future Simple, коли говоримо, що будемо робити щось за власним бажанням, або пропонуємо комусь свою допомогу. Крім цього, за допомогою «will» ми можемо відповісти на чиєсь прохання, запит або попросити когось про допомогу.

 • I will help you with this.
 • Will you go out with me?

2. Обіцянки: Will
За допомогою модального дієслова «will» ми даємо обіцянки.

 • I will not tell him about the surprise.
 • We will keep your secret.

3. Плани: Be going to
Форма «be going to» у простому майбутньому часі в англійській висловлює плани й наміри зробити щось у майбутньому. Однак, ця форма не гарантує, що план буде виконаний або є реалістичним.

 • She is going to move to London.
 • I’m going to hold the best Birthday party ever.

4. Прогнози, припущення: «Will» або «Be going to»
Обидві форми Future Simple можуть вживатися, коли ми припускаємо, що щось станеться в майбутньому. Значення для обох форм – однакове. У цьому випадку суб’єкт дії / речення не має багато контролю над майбутнім. Найчастіше передбачувана дія трапиться незалежно або майже незалежно від нього.

 • This concert will be great. / The concert is going to be great.
 • He will win Oscar for his latest movie. / He is going to win Oscar for his latest movie.

І останнє, що потрібно завжди пам’ятати про час Future Simple — важливе правило, яке ви, скоріше за все, і так добре знаєте. Але не зайвим буде нагадати. Головна каверза майбутнього часу в англійській мові — в умовних придаткових реченнях не використовується майбутній час. Якщо умовне речення починається з «when», «while», «before», «after», «by the time», «as soon as», «if», «unless» тощо, замість, здавалося б, логічного, Future Simple, ми вживаємо теперішній час.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Нові правила англійської граматики, які полегшать вам життя