⚡️ Здається, вивчення назв днів тижня, місяців та пір року — чи не перша тема, яку починають розглядати ще в дитинстві. Однак, якщо з рідною мовою все просто, то в іноземній іноді виникають труднощі.
Дні тижня англійською мовою вивчити досить просто. Ось як вони називаються і вимовляються:
- Monday /ˈmʌndeɪ/ — понеділок
- Tuesday /ˈtjuːzdeɪ/ — вівторок
- Wednesday /ˈwenzdeɪ/ — середа
- Thursday /ˈθɜːzdeɪ/ — четвер
- Friday /ˈfraɪdeɪ/ — пʼятниця
- Saturday /ˈsætədeɪ/ — субота
- Sunday /ˈsʌndeɪ/ — неділя
На перший погляд, назви днів тижня англійською здаються не дуже важливими, але це зовсім не так. Адже без них ви не зможете розповісти про свої плани, придбати квитки на літак чи навіть записатися до лікаря!
Отож, для того, щоб не плутатись і точно знати про який день вам розповідають — пропонуємо розглянути цю тему детальніше!
Історія назв
В українській мові назви днів тижня пояснюються їх віддаленістю від неділі, наприклад “понеділок” — по неділі, перший день після неділі, “четвер” — четвертий день після неділі, “середа” — середина тижня. А от неділя від прасловʼянського слова “nedělja” — “нє дєлать”, тобто нічого не робити.
Англійська мова також має розтлумачення для назв своїх днів тижня. Погляньмо детальніше!
- Monday: перший день тижня, названий на честь богині Місяця — “moon”, а також за імʼям скандинавського міфічного персонажа ‘Maní’.
- Tuesday: назва походить від латинського слова “dies Martis”, що означає “день Марса”. Марс був богом війни в римській міфології, і цей день присвячений йому.
- Wednesday: назва є калькою латинського слова dies Mercurii — «день Меркурія», що відображає той факт, що германський бог Воден або Одін у римську епоху трактувався як «германський Меркурій».
- Thursday: назва означає «День Тора». День був названий на честь скандинавського бога грому Тора. Він є еквівалентом Юпітеру у римській міфології. Тож, назва походить від латинського слова “dies Iovis”, що означає “день Юпітера”.
- Friday: назва походить від давньоанглійського frīġedæġ, що означає “day of Frig” — це результат старої традиції, де германська богиня Фрігг асоціювалась з римською богинею Венерою. В латині цей день був присвячений саме їй.
- Saturday: назва походить від латинського “dies Saturni”, що означає “день Сатурна”. Сатурн був богом землеробства та родючості в римській міфології, і цей день присвячений йому.
- Sunday: назва походить від латинського “dies solis”, що означає “день Сонця”.
Назва “Sunday”, день Сонця, походить від елліністичної астрології, де сім планет, відомих як Сатурн, Юпітер, Марс, Сонце, Венера, Меркурій і Місяць. Кожна з них мала годину дня, яка була призначені для них, і планета, яка була регентом протягом першої години будь-якого дня тижня, дала назву цьому дню!
Отож, тепер час докладніше розглянути граматичну сторону цієї теми!
Дні тижня англійською мовою: граматика
Як ми вже зазначили, в англійській мові 7 днів тижня називаються Monday, Tuesday, Wednesday, Thursday, Friday, Saturday та Sunday.
Зверніть увагу, що у реченнях вони пишуться з великої літери й зазвичай потрібні нам для:
- запрошень на вечірку, івент, зустріч,
- бронювання у готелі, у транспорті, у закладах харчування, у місцях, де надають послуги будь-якого характеру,
- пояснення своїх планів на майбутнє та узгодження домовленостей,
- планування власних справ та заходів
- та інших ситуацій, де ми говоримо про визначений проміжок часу.
Ось кілька прикладів:
- I’d like to schedule a meeting for next Monday to discuss the project — Я б хотів запланувати зустріч на наступний понеділок, щоб обговорити проєкт.
- Can I book an appointment for a haircut on Wednesday afternoon? — Чи можна мені забронювати час на стрижку в середу вдень?
- On Tuesday, I have a doctor’s appointment in the morning, and in the afternoon, I plan to go grocery shopping — У вівторок вранці у мене запис до лікаря, а вдень я планую піти за продуктами.
- My schedule for the week is pretty busy. On Monday, I have a meeting, on Tuesday, I have a deadline, on Wednesday, I have a class, and on Friday, I’m travelling — Мій розклад на тиждень досить заповнений. У понеділок у мене зустріч, у вівторок дедлайн, у середу я маю заняття, а в п’ятницю я їду подорожувати.
- Let's plan to have a team-building activity on Thursday — Заплануймо тім-білдінг на четвер.
- I always go to the gym on Saturday mornings, and on Sunday, I like to relax and read a book — Я завжди ходжу в спортзал у суботу вранці, а в неділю люблю відпочивати та читати книжку.
- Next week, I have a job interview on Monday, a dentist appointment on Wednesday, and a friend's birthday party on Saturday night — На наступному тижні у мене співбесіда на роботу у понеділок, запис до стоматолога у середу та день народження друга у суботу ввечері.
Для того, щоб запитати «Який сьогодні день?» використовуйте одне з запропонованих питань:
- What day is today?
- What day is it?
Якщо вам потрібно написати повну дату, включно з назвою дня тижня, то памʼятайте, що вона виноситься на перше місце. Тобто, якщо ви запрошуєте когось на вечірку, яка відбудеться у вівторок, 1 травня, то це виглядатиме так:
- Tuesday, 1 May 2023
В деяких англомовних країнах дещо відмінні календарі від звичних для українця. Все тому, що тиждень починається з неділі — Sunday. Хоч це і незвично для іноземця, однак не приносить значного дискомфорту.
Також важливе питання, яке часто виникає у студентів — чи ставити артикль перед назвами днів тижня?
Однозначної відповіді на це питання немає, однак ми допоможемо з усім розібратись!
- Артикль the може бути використаним, якщо нам потрібно підкреслити конкретну дату, визначити для співрозмовника яку саме неділю ми маємо на увазі: the Sunday before last.
- Артикль a потрібен нам, щоб говорити про невизначений день тижня, абстрактний. Наприклад, I will come back on a Sunday. В яку саме неділю ми повернемось? Цього тижня чи можливо за два тижні?
Скорочення днів тижня англійською
Дні англійською часто скорочуються як в робочій комунікації, так і в календарях та планерах. Отож, як правильно скоротити назви, аби бути зрозумілими іноземцю?
Погляньмо на табличку:
Назва дня тижня | Скорочення | Скорочення до 3 букв |
---|---|---|
Monday | Mo | Mon |
Tuesday | Tu | Tue |
Wednesday | We | Wed |
Thursday | Th | Thu |
Friday | Fr | Fri |
Saturday | Sa | Sat |
Sunday | Su | Sun |
У деяких випадках назви можуть скорочуватись до першої літери, однак вівторок завжди буде Tue, аби уникати плутанини з четвергом — Thuesday.
Прийменники та дні тижня
Прийменники з назвами днів тижня утворюють стійкі вирази, які можна легко використовувати у буденному мовленні. Відтак, запамʼятовуйте одразу найпопулярніші комбінації!
This Tuesday — цей вівторок, тобто найближчий майбутній вівторок від дня розмови.
This Tuesday, I have a doctor’s appointment — Цього вівторка у мене приймання у лікаря.
Last Tuesday — минулий вівторок, тобто той, що був минулого тижня
Last Tuesday, I went to the gym — Минулого вівторка я ходив в спортзал.
On Tuesday — у вівторок.
Мовець може говорити як про майбутній вівторок, так і про минулий. Щоб зрозуміти, варто звернути увагу на контекст та час, в якому побудоване речення.
- On Tuesday, I usually go for a run — У вівторок я зазвичай йду на бігову доріжку.
- On Tuesday, I had a meeting with my boss — Минулого вівторка, я мав зустріч з моїм начальником.
On Tuesdays — щовівторка.
Додаючи закінчення -s, мовець вже говорить про кожен вівторок. Можна також сказати “every Tuesday”/“each Tuesday”.
- I have dance class on Tuesdays — Щовівторка я ходжу на танці.
- I go to yoga every Tuesday — Я ходжу на йогу кожного вівторка.
- Each Tuesday, my team has a weekly meeting — Щовівторка моя команда збирається на щотижневу зустріч.
Корисні вирази на тему
Дні тижня зазвичай повʼязані з іншими поширеними назвами для певних проміжків часу. Пропонуємо ознайомитись з найпоширенішими назвами англійською мовою!
- Weekend — субота та неділя, вихідні.
- Weekday — будь-який один вихідний, субота або неділя.
- Working week — робочий тиждень, зазвичай, з понеділка до пʼятниці включно.
- Next week/ last week — наступний тиждень/минулий тиждень.
- In a week — за тиждень, 7-денний проміжок часу до певної події в майбутньому.
- A day off — день поза роботою, що означає вихідний/відпустку у робочий день.
- A sick day — лікарняний, день проведений поза роботою через хворобу.
- Tomorrow — завтра.
- Weeknight — вечір вихідного, може використовуватись щодо вечора будь-якого одного вихідного дня.
- Weekly — щотижневий.
- Daily — щоденний.
Вся ця інформація точно допоможе вам опанувати дні тижня і говорити сміливо та впевнено про свої плани!
А наостанок лише проста рекомендація: який би день тижня не був — не забувайте вивчати щось нове. По-перше, це корисно, а по-друге — в процесі можете пригадати інформацію, яка зачаїлась на далеких поличках вашої пам’яті. Наприклад, у вивченні англійської вам традиційно допоможе First Cambridge Centre.
А ми тим часом пропонуємо beginnerам ознайомитись з нашим блогом, де ми підібрали ресурси, які допоможуть вивчити абетку!
Коментарі
А нас, чомусь, вчили, що англійський тиждень розпочинається з неділі, тобто Sunday! Та й всі гаджети англійською мовою розпочинають тиждень саме з Sunday! Поясніть?!
Вітаємо, Олександре!
Дякуємо за Ваше питання та цікавість. Дійсно в англомовних країнах часто продовжують дотримуватися розпорядку, що походить від релігійних традицій. Проте Міжнародна організація зі стандартизації (ISO) визначає понеділок як перший день тижня.
Звісно, стандарт не може викорінити усталену традицію починати тиждень з неділі, однак є набагато більш зрозумілим для всіх інших країн світу. Ми також перелічуємо дні тижня в блозі починаючи саме з понеділка, адже цей уклад звичний для українців і дозволить простіше сприймати інформацію.
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)