«Викладач — покликання, а не професія!» точно неодноразово чули ви. Але чи правда це? Який шлях проходять викладачі і як стають професіоналами своєї справи?
Сьогодні ми будемо підтверджувати тезу про покликання на прикладі історії однієї з наших викладачок — Наталії Щербакової, яка пройшла довгий шлях від економіста до академічного директора. Ви дізнаєтесь про її бізнес та як він допоміг їй знайти себе, викладацькі курси та страхи, які вона долала протягом всього шляху.
І памʼятайте, що ідеальний викладач — це не лише професіонал з освітою та навичками, а й всебічно розвинена людина з досвідом та soft skills! Тож, якщо історія Наталі вас зачепить, то запрошуємо до неї на уроки англійської.
А тепер — let’s go!
Мені завжди казали: «Тільки не викладання!»
Наталія Щербакова навчалась та зростала в Луганську. Там, в сімʼї вчителів, в неї заклалась перша установка на життя — «Вчителювати — не моє».
Мама, бабуся, тітка — всі вони були вчителями. Відповідно я часто чула від них і їхнього оточення, що мені не варто обирати викладання, вступати в педагогічний. З часом я і сама зрозуміла, що точно не хочу повʼязувати життя з цією професією.
Однак, ще маленькою Наталія помітила, що їй подобається допомагати друзям, пояснювати їм те, чого вони не зрозуміли на уроках та по суті наставляти людей поруч.
Не обійшлось у житті маленької Наталі й без англійської. Викладачка розповідає, що у молодшій школі її потяг до мови помітила одна з кращих вчительок англійської міста і запросила займатись додатково разом.
10 шкільних років я займалась з цією вчителькою англійською після уроків. Це дало хороший результат, адже у старшій школі я дійсно нудилась на спільних уроках з однокласниками.
Однак, надалі я не повʼязувала своє життя з мовою.
«У 2000-х ніхто не знав ким краще стати»
Коли перед вже випускницею постало питання куди вступати, то однозначної відповіді не було.
Це були 2000-ні й тодішні абітурієнти були розгублені, не знали, що краще обрати. Я вирішила піти навчатись на менеджера-економіста. Мені це подобалось і навчання приносило мені задоволення.
Однак закінчуючи виш, я вже розуміла, що хочу займатись бізнесом і працювати у своїй компанії
Так і сталось! Після випускного Наталія зі своїм партнером зайнялись відкриттям власної компанії, яка продавала програмне забезпечення для бухгалтерів.
Вони починали вдвох з партнером, але згодом компанія розросталась і у підпорядкуванні Наталії опинились відділи продажів, команда Client Care та інші.
У своїй компанії я отримала величезний досвід та розуміння як працюють усі процеси в бізнесі. А найважливіше — я нарешті зрозуміла, що мені подобається працювати з людьми. Мені було дуже приємно, коли нам дзвонили клієнти та просили, щоб їх консультувала саме я.
На жаль, через 5 років успішної роботи Наталію позбавили компанії незаконним шляхом.
Викладачка зізнається, що їй було складно впоратись із втратою всього в один момент.
Згодом прийшов 2014 рік і окупація та створення квазідержавного утворення «ЛНР» змусили Наталію переїхати до Києва.
«Все почалось з того, що я вирішила підтягнути англійську…»
Після переїзду Наталія знову відчувала розгубленість, мабуть, як і більшість переселенців. Однак, оговтавшись, майбутня викладачка почала допомагати своїм друзям в компанії займатись бухгалтерією, а також вести перемовини та листування з іноземними клієнтами англійською.
Саме тоді, вона вирішила, що час підтягнути англійську, адже після тривалої перерви багато інформації може забуватись.
Все почалось з того, що я вирішила підтягнути англійську і шукала школу в Києві. Так я потрапила на сайт Першого Кембриджського центру. Я відмітила для себе кілька фактів: добре оформлений сайт, хороші відгуки й турботливе ставлення до клієнта. Коли я залишила заявку, то менеджери звʼязались зі мною впродовж години.
Наталію тестувала Ольга Терещенко, яка є Chief Sales Officer в нашому центрі та багато років піклується про студентів. Зʼясувалось, що рівень Наталі середній між B2 та C1, хоча викладачка зізналась, що очікувала гіршого.
Я постійно відчувала турботливе ставлення до себе, як до клієнта, і в якийсь момент зрозуміла, що в Першому Кембриджському центрі працюють з CRM-системою, тож мені не доводилось повторювати менеджеру деталі нашої попередньої розмови, бо все вже було в базі. Це підкуповує клієнта і підвищує лояльність.
Остаточно я зрозуміла, що хочу залишитись у цій компанії в будь-якій ролі, коли почала навчання. Тут все було для мене ідеальним і я стала замислюватись що ж робити далі.
Наталія зізнається, що не відчувала себе щасливою та задоволеною на тодішньому місці роботи, тож постійно думала чим займатись. Її талант спілкуватись та вміння пояснити матеріал одногрупникам на уроках помітила викладачка Першого Кембриджського центру.
Згодом, Наталія розговорилась зі своєю викладачкою та дізналась про її шлях більш детально, та, своєю чергою, порадила Наталії пройти CELTA та спробувати себе у викладанні.
Мені подобалось пояснювати й бачити, що співрозмовник мене розуміє. Це також помітила і викладачка, тож її поради були своєчасними й дуже влучними.
Наталія Щербакова пройшла 3 курси в Першому Кембриджському центрі і нарешті у 2020 році розпочала свій курс CELTA.
CELTA — це міжнародна кваліфікація, яка дозволяє викладати англійську як іноземну мову в більшості країн світу. CELTA є викладацькою освітою, адже навчає кандидатів методів та принципів роботи з усіма необхідними етапами навчального процесу.
Цей курс включає не лише відвідування лекцій та написання письмових робіт, а й повноцінне проведення уроків, які оцінюють та аналізують тренери курсу. Для Наталі її перший урок в житті в ролі вчителя був саме під час CELTA.
Цікавим є також той факт, що у 2020 році, якраз під час курсу, розпочалась пандемія COVID-19, що зумовило введення жорстких карантинних обмежень та тривалу перерву між заняттями.
Певний час ми просто чекали. Згодом обмеження послабили і ми повернулись до навчання. Як сказав наш тьютор Андрій Пігарєв: «Це була найдовша part-time CELTA». Вона мала тривати три місяці, а у підсумку тривала 6. Проте я не шкодую, було дуже класно!
«Я ніби губка всотувала все, чого нас навчали»
Звісно, Наталі було страшно йти на навчання без досвіду викладання. Викладачка каже, що мала справжнісінький синдром самозванця і позбавитись цього було складно.
Згодом я зрозуміла, що CELTA дала мені повне розуміння як працює викладання. Спочатку я пройшла 3 курси як студент, а потім на CELTA я вивчила все з боку вчителя. У мене постійно був «Aha! moment», я думала: «Ага! От чому ми працюємо в парах на уроках», «Ага! От чому нам ставили такі питання».
Насправді зі мною навчались викладачі з великим досвідом, і вони звикли працювати за своїми методами, тож їм було складно перелаштуватись. Мені ж навпаки було простіше, тому що я була як губка, яка вбирає все.
Наталя каже, що головною перевагою було те, що вона вже добре знайома з усіма цими процесами з боку студента і її спогади про це ще зовсім свіжі.
Викладачка каже, точно знала, що їй сподобається викладання, а тому не сумнівалась чи йти на курс. Крім того, вона прагнула працювати після курсу саме в нашому центрі.
«Інші школи я навіть не розглядала…»
Після завершення CELTA Наталії потрібно було влаштуватись на роботу. Однак, вона категорично відкинула всі варіанти окрім Першого Кембриджського центру. Каже, що її партнер вмовляв хоча б переглянути умови в інших школах, але Наталія стояла на своєму.
Альона Тригуб займається пошуком нових викладачів у команду Першого Кембриджського центру.
Тож, Наталія згодом надіслала Альоні резюме, успішно пройшла співбесіду й отримала роботу!
Вже третій рік Наталія викладає для наших студентів різного віку і за цей час встигла вкласти ще більше часу та сил у свій розвиток. Про це поговоримо далі!
CELT-S, конференції, наставництво та робота академічною директоркою
Наталія каже, що досить швидко розібралась з усіма процесами, однак перший рік викладання повністю присвятила покращенню своїх навичок та відпрацюванню всього, чого навчилась на CELTA.
Я ходила на семінари, Profesional Development Days і постійно відчувала підтримку від наших академічних директорів. Відтак, у нас відбулась розмова про подальший професійний розвиток. Тоді Лідія Сімак порадила мені пройти CELT-S, щоб опанувати навички роботи з дітьми та підлітками.
Я дуже рада, що зробила це, адже я не лише зрозуміла особливості роботи з цією категорією, а й відточувала ці навички на практиці у своїх групах. На жаль, через вторгнення я не можу отримати сертифікат про закінчення цього курсу, але найголовніше в мене вже є — знання.
Наталія викладала на курсах загальної та бізнес-англійської, а також групам дорослих, підлітків і молодших підлітків.
Викладачка зізнається, що взяти дітей та підлітків було страшно, адже до них треба шукати особливий підхід і знати про різні особливості того чи іншого віку.
Однак, з часом, після кількох замін у дитячих групах, Наталія наважилась і розпочала навчати свою першу групу такого віку.
Я не раз заміняла у групах дітей 10–11 років і мені дуже сподобалось. Хоч я і боялась спочатку, але зараз я бачу, що з ними ти отримуєш набагато більше досвіду, енергії та емоцій. З іншого боку — вести уроки в таких групах потребує від мене в кілька разів більше вкладень своєї енергії та зусиль!
Наталя зізнається, що тепер розуміє рок-зірок, які кажуть, що на сцені отримують неймовірний заряд від слухачів, хоча по суті — працюють саме вони. Так і у викладанні — ти віддаєш свої сили та енергію, а натомість отримуєш в кілька разів більше від вдячних та задоволених студентів.
Крім того, за 3 роки викладання Наталія встигла стати старшим викладачем, який може бути наставником для новачків у команді. Також виступала в ролі спікера на конференції Grade Teacher Talks, де ділилась власними напрацюваннями та досвідом з великим викладацьким комьюніті.
Зараз Наталія на новій посаді академічного директора, а також готується до DELTA Module 1.
DELTA Module 1 — це наступна можлива сходинка після CELTA, теоретичний іспит для викладачів зі знання методики викладання, від принципів вивчення мови й до детального аналізу граматики, лексики.
Наталя зізнається, одразу знала, що піде далі, а не зупиниться на CELTA.
Наталія — це чудовий приклад, що прищепити любов до навчання може лише той, хто сам постійно вдосконалюється, долає виклики та не зупиняється на досягнутому. Такий підхід може сподобатись студентам, які потребують мотивації та прикладу для себе.
Крім того, викладачка щиро зізнається, що вона інтроверт і після уроків може просто мовчати, адже потребує часу на відновлення. До речі, допомогти відновитись та позбавитись стресу Наталії допомагає також плавання. Вона завжди намагається приділити цій справі трохи вільного часу.
Наталія Щербакова, як і багато інших наших викладачів, це приклад того, що професія може бути покликанням, а за словом «викладач» може ховатись багатогранна особистість з великим та цікавим досвідом, яка може захопити та змотивувати опанувати мову і досягти тієї мети, яку ви собі ставите.
Ми в Першому Кембриджському центрі завжди пропагуємо life-long education, розвиток і обовʼязково — в комфортних умовах за підтримки не просто вчителя, а справжнього наставника.
Зацікавила історія Наталії Щербакової? Записуйтесь на уроки в її групах за посиланням!
А насамкінець ми закликаємо поділитись історією про вашу улюблену вчительку чи вчителя з нами у коментарях!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)