Як боротись з булінгом у школах: інструкція від МОН
Міністерство освіти й науки надало інструкції для закладів освіти, які допоможуть виявити цькування та правильно відреагувати на його прояви.
Поради створили на основі наказу №1646 «Деякі питання реагування на випадки булінгу та застосування заходів виховного впливу в закладах освіти».
Що ж таке булінг та як його виявити?
Булінг або цькування — психологічне, фізичне, економічне, сексуальне насильство, що вчиняється щодо малолітньої чи неповнолітньої особи та (або) такою особою щодо інших учасників навчального процесу.
Основні ознаки:
- систематичність,
- наявність кривдника та жертви, спостерігачів,
- дії або бездіяльність кривдника, що призвели до психічної чи фізичної шкоди.
Власне, до цькування можна віднести відбирання їжі, грошей, одягу, документів та іншого майна; перешкоджання в навчанні; словесні образи, принижування та переслідування.
Як протидіяти булінгу?
Передусім варто звернутися до адміністрації навчального закладу. Заяву керівнику можна подати як в усній, так і письмовій формі.
Ба більше, про факт булінгу також можна повідомити:
- службу освітнього омбудсмена,
- службу у справах дітей,
- Національну поліцію,
- органи місцевого самоврядування,
- інших працівників закладу освіти.
Після отримання повідомлення про випадок цькування, відповідальна особа повинна у разі необхідності викликати швидку допомогу, поінформувати батьків та Нацполіцію про факт цькування, скликати засідання комісії з розгляду ситуації булінгу та прийняти рішення щодо винуватця та потерпілого.
Власне, до комісії входять вчителі закладу освіти, практичний психолог, соціальний педагог та представники служби у справах дітей.
Яка відповідальність чекає на кривдника?
Згідно з законом, за цькування передбачена адміністративна відповідальність.
- Так, якщо жертві була заподіяна фізична чи психологічна шкода, то кривдник повинен сплатити штраф у розмірі 850-1700 гривень або ж відпрацювати 40 годин громадських робіт.
- У випадку скоєння булінгу цілою групою людей передбачений штраф від 1700 до 3400 гривень або 40-60 годин громадських робіт.
- Слід зазначити, що керівник закладу освіти, який не повідомив відповідні органи про факт цькування, також отримає покарання, а саме — 850-1700 гривень штрафу.
До речі, згідно з міжнародним дослідженням PISA, понад 14% українських школярів зазнавали цькування кілька разів на місяць, а 7% учнів віднесено до категорії тих, хто часто зазнає булінгу.