Hallucinate — слово року за версією Cambridge Dictionary
Укладачі Cambridge Dictionary обрали словом 2023 року термін hallucinate, що означає «галюцинувати».
Що цікаво — це дієслово безпосередньо стосується штучного інтелекту та його функціональності в людському житті.
Що означає hallucinate?
Потенціал генеративного штучного інтелекту продовжує залишатися жвавою темою для обговорення.
З появою ШІ лексикографи Кембриджського словника додали до нього нові визначення, пов’язані зі штучним інтелектом, зокрема «велику мовну модель», LLM «генеративний штучний інтелект» GenAI тощо.
Багато слів, що вже існували, зокрема і hallucinate, цього року також отримали додаткові значення, через вплив чат-ботів на людське спілкування.
Команда Cambridge Dictionary обрала «галюцинувати» словом 2023 року, адже його нове значення пояснює контроверсійність штучного інтелекту.
Власне, дієслово hallucinate характеризує процес, коли ШІ видає неправильну інформацію — себто, у нього зʼявляються галюцинації.
У 2023 році стало зрозуміло, що ця нова доступна технологія далека від досконалості, оскільки здатна продукувати неправдиву інформацію — галюцинації — і представляти її як факт.
Галюцинації штучного інтелекту відомі також як «конфабуляції». Вони виникають тоді, коли інструменти ШІ подають інформацію, що не відповідає дійсності. Вона може мати різний характер: від речень, що здаються абсолютно правдоподібними, до абсурдних тверджень.
Цей лінгвістичний вибір відображає тонку, але глибоку зміну в сприйнятті: це ШІ «галюцинує», а не користувач.
Генеративний штучний інтелект являє собою потужний інструмент, який людство все ще освоює з метою безпечної та ефективної взаємодії. Важливо усвідомлювати як потенційні переваги, так і поточні обмеження цієї технології.
До слова, словосполученням минулого, 2022 року, за версією Кембриджського словника стало Goblin mode, що означає «поблажливий, ледачий, неохайний або жадібний тип поведінки».
Варто нагадати, що за версією Collins Dictionary словом 2023 року є абревіатура «AI». Укладачі словника аргументувати свій вибір тим, що це слово цьогоріч використовували у чотири рази частіше, ніж у попередні роки.
Значення ШІ трактують, як «моделювання ментальних процесів людини за допомогою комп’ютерних програм». Крім цього, до списку найпопулярніших слів увійшли також: deinfluencing, nepo baby, canon event, semaglutide та інші.