У попередній статті ми з’ясували навіщо дітям вивчати англійську, коли та з чого слід починати, які способи підійдуть вашій дитині, а також, що ви все-таки можете допомогти навіть, якщо самі не володієте мовою.
Сьогодні ж поговоримо про те, наскільки батькам потрібно долучатися до вивчення англійської, як мотивувати, у який спосіб практикувати англійську вдома та як допомогти долати труднощі у вивченні англійської.
Як можна практикувати англійську вдома?
Найперше, що потрібно пам’ятати, все має бути невимушено. По-друге, дитина має підхопити ваш ентузіазм щодо вивчення мови. Адже якщо вам самим не цікаво – ви не зможете зацікавити сина чи доньку.
Дотримуйтеся простих правил!
Навчайте помалу та невеликими порціями
Регулярна практика дійсно допомагає дітям вивчити мову. Заняття мають бути короткими для зовсім малих дітей 3–10 хвилин та веселими. Однак, якщо вашій дитині подобається працювати самостійно, нехай вона сама контролює час своєї активності. Кембридж пропонує безплатні невеличкі завдання для дітей молодшого віку, які ви можете робити разом.
Виховуйте впевненість
Іноді діти бояться зробити помилку перед своїми однокласниками. Тому їм може сподобатися експериментувати з батьками. Ми, своєю чергою, не повинні забувати похвалити їх, щоб створити почуття успіху, а також підтримувати, коли вони “ризикують” заговорити англійською.
Подбайте, щоб дитині було цікаво
Так само як вчителі готують уроки, що мають на меті зацікавити увесь клас, ви можете давати вашій дитині те, що цікавить саме її. Обирайте теми разом, наприклад, динозаври, танці, мультфільми.
З підлітками все трошки складніше. Тому, якщо ви відчуваєте, що рівень вашої англійської бажає бути кращим, запишіться на курси англійської, щоб продемонструвати наскільки для вас важливо вивчати мову.
Підлітки також можуть сказати, що якщо ви чогось не робите, то буде не справедливо, щоб вони це робили. Тому у вас є можливість показати їм власний приклад. Також можете спробувати зацікавити їх одним із завдань для підлітків від Кембриджа.
Наскільки сильно батькам потрібно долучатися до вивчення англійської з дитиною і домашніх завдань?
Існує велика різниця між тим, коли ми просто кажемо дитині що робити, і власне навчанням. Адже навчання дитини – це коли ми ведемо її та розкриваємо потенціал.
Батьки відіграють важливу роль, коли дають дитині підтримку та впевненість у тому, що вона робить, а також допомагають розвивати навички, що потрібні у навчанні.
Якщо ваша дитина вже вчиться в школі, то скористайтеся нашою підказкою щодо домашніх завдань: якщо ваша дитина “застрягла”, не поспішайте давати їй правильну відповідь.
Іноді дітям просто потрібно більше часу, щоб подумати та відповісти. Якщо таке сталося, краще обговоріть способи розв’язання проблеми. Наприклад,
- подивитися у словник,
- переглянути вправи, які виконувалися у класі, або попередні завдання,
- або ж пошукати відповідь в інтернеті.
Пам’ятайте також, що вивчення мови – безперервний процес. Тому, крім школи та мовних курсів, було б добре створити можливості для своєї дитини використовувати здобуті знання. Наприклад:
- слухати/читати оповідання/казки англійською перед сном;
- разом переглядати телепередачі англійською;
- разом слухати англомовну музику;
- використовувати додатки для планшета чи смартфона;
- ходити за покупками зі списком покупок англійською;
- готувати страви за рецептами англійською;
- орієнтуватися по карті/GPS та вказувати напрямки англійською;
- грати в настільні ігри англійською;
- записувати нові слова чи вирази, які ви чуєте чи бачите;
- їздити в освітні подорожі/на екскурсії.
Якщо моя вимова недосконала, чи буде дитина копіювати мої помилки?
Відповідь: ні.
Насправді діти чують різницю у вимові, і їх акценти формуються під впливом багатьох факторів:
- викладачів,
- одногрупників,
- акторів у фільмах та мультфільмах.
Їх вимова може змінюватися разом із тим як вони дорослішають. Проте починаючи з підліткового віку, стає все важче виправляти та вдосконалювати вимову.
Пам’ятайте, що не існує одного єдиного “правильного” акценту. Адже лише в англомовних країнах, таких як Австралія, Канада, Нова Зеландія, Великобританія та США люди розмовляють на понад сотні різноманітних місцевих та регіональних діалектах.
Щобільше, самих людей, які використовують англійську для спілкування набагато більше ніж носіїв мови, і вони проживають у найрізноманітніших країнах світу. Ті, хто добре розмовляє англійською, як правило, звикли до розмаїття акцентів. І ця навичка є дуже важливою в опануванні іноземної мови.
Як виправляти дитину, якщо вона робить помилки?
Ви маєте дати дитині зрозуміти, що помилятися — природно, і що це важлива частина навчання. Усім властиво помилятися, адже саме так ми й навчаємося. Тому не показуйте свого розчарування і не примушуйте дитину, якщо вона ще не готова розмовляти англійською.
Ось декілька порад, які допоможуть уникнути зайвих переживань:
- Не змушуйте дитину давати розгорнуті відповіді на запитання. Можливо, вона ще не готова до цього. Тому одного-двох слів цілком достатньо.
- Намагайтеся виглядати розслаблено, щоб ваша дитина була впевнена, що ви задоволені, навіть якщо вона сказала лише одне слово.
- Запам’ятайте помилки “на потім”. Не перебивайте дитину, коли вона говорить. Якщо ви зупините її, це погано вплине на плинність мовлення та впевненість.
- Дайте можливість використовувати слова та фрази, які дитина дуже добре знає.
- Переконайтеся, що дитина розуміє ваші запитання та прохання. Для цього, а також для пояснення можете використовувати рідну мову.
Якщо ви все ж хочете виправити помилку, не звертайте увагу на всі недоліки. Почекайте поки ваш син чи донька закінчать говорити, а тоді скажіть слово чи речення правильно, і попросіть повторити за вами.
Не кажіть: “Це не так!” чи “Неправильно!”, натомість скажіть: “Послухай, будь ласка” чи “Спробуймо ще раз”.
Який акцент вивчати: британський чи американський?
Почнемо з того, що ваша дитина, швидше за все вже вивчає котрийсь із варіантів у школі.
Насправді не існує “правильного” чи “неправильного” варіанту англійської. До слова, якщо ви хочете, щоб дитина в майбутньому складала один із міжнародних іспитів, то вона має бути готова до різноманітних акцентів. Тому теза про те, що слід вивчати лише британську англійську — помилкова.
Основне завдання при вивченні мови — комунікувати у зрозумілий та ефективний спосіб. Мається на увазі вміння:
- чітко вимовляти окремі слова;
- правильно наголошувати окремі частини слів та речень (наголос у реченнях);
- розмовляти з правильною інтонацією: висхідними та спадаючими тонами.
Також англійська мова має один із найбільших вокабулярів. Наприклад, у словнику можна знайти понад 50 синонімів до слова ‘big’.
Ця мова складається з понад мільйона слів. Проте в середньому хороший мовець використовує близько 20 000 слів. То які з них має вчити ваша дитина? Кембридж, наприклад, подає списки слів, які будуть найкориснішими для дітей з певним рівнем:
- Pre A1 Starters,
- A1 Movers,
- A2 Flyers (молодша школа),
- A2 Key for Schools,
- B1 Preliminary for Schools (середня школа).
Також корисно буде ознайомитися із ресурсами, що допоможуть підліткам вивчати англійську вдома.
Коментарі
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)