👋🏻 Скоріш за все ви вже вивчали артиклі a, an, the. Вони є так званими визначниками, determiners тобто вказують на іменники та допомагають виразити контекст чи інші деталі. До таких же відносяться і такі вказівні займенники, як this, that, these та those.
Саме про них ми розповімо у цьому блозі. Яка різниця між this, that, these та those, як їх правильно вимовляти і ставити у речення? Розберімо все це на прикладах.
This is the moment we start!
У чому ключова різниця між this, that, these та those?
Кожне з них вказує не людину, предмет чи явище, і його можна перекласти як «це», «той», «ці», «ті». Сенс однаковий, проте різниця передусім у числі!
This та that вживаються з іменниками в однині. Тоді як these та those використовуються поруч із множиною.
Число | Переклад | Приклад | |
---|---|---|---|
This | singular | це/цей/ця | This book is mine. |
That | singular | те/той/та | That book is mine. |
These | plural | ці | These books are mine. |
Those | plural | ті | Those books are mine. |
Крім того, що this, that, these та those визначають слова, вони можуть виступати ще і як займенники. Але про це пізніше, а зараз подивимось на другу ключову різницю між цими визначниками.
Різниця між this та that
Тепер звернути увагу потрібно на відстані.
Якщо ви вже визначили, що іменник стоїть в однині, і за контекстом його потрібно виділити, вказати, що це саме він, і розташований поруч, використовувати у цьому випадку потрібно слово this.
Якщо ж singular noun іменник в однині розташований подалі від нас, і на нього потрібно вказати, то в такому випадку маємо ставити that.
Зауважте, що ці обидва слова можна використовувати і зі злічуваними, і з незлічуваними іменниками.
- Can we take this bottle with us? — Ми можемо взяти цю пляшку вона розташована поруч із нами із собою?
- We are taking this laptop for repair today, but that one will wait till Friday — Цей ноутбук ми забираємо в ремонт сьогодні, а той почекає до п’ятниці;
- Who is this girl? Have you seen her before? — Хто ця дівчина? вона стоїть поруч Ти бачила її раніше?
Різниця між these та those
У такому ж ключі слід розрізняти і ці два слова. Ми вже знаємо, що вони вживаються з іменниками у множині, і так само вказують на різні відстані, на яких обʼєкт чи предмет розташований від мовця.
These вживається для тих обʼєктів і предметів, що розташовані поруч, а those — для тих, що віддалені від нас.
Подивимось на це правило на прикладах:
- These flowers look more fresh, I’ll take them — Ці квіти які стоять поруч мають більш свіжий вигляд, я візьму їх;
- Don’t bring me those instruments, I’ll take them later — Не неси мені ті інструменти, я візьму їх пізніше.
Такою є ключова різниця між цими словами. Проте далі ми розглянемо ще більше контекстів та випадків, коли вживаються this, that, these та those.
Коли використовується this, that, these, those
По-перше, правило щодо відстаней так само працює для часу у контексті віддаленості подій.
Тобто, якщо подія трапилася нещодавно, то ми скажемо this event. Якщо вона була вже давно, тоді для неї підійде визначник that.
І, власне, якщо події будуть у множині, тоді для них за таким же принципом застосовується these та those:
- These conferences drive me crazy. There have been so many of them this week that I’m exhausted — Ці конференції вони пройшли недавно, на цьому тижні зводять мене з розуму. Цього тижня їх було так багато, що я виснажений;
- Can you, please, postpone those meetings that we have in two weeks. My schedule is too tight — Чи не могли б ви, будь ласка, перенести ті зустрічі, які у нас заплановані через два тижні. У мене дуже щільний графік.
Зрозуміти, чи близька ця подія до моменту мовлення, чи ні, допомагають маркери часу, на кшталт in two weeks, last month, a year ago.
З такими маркерами можна вживати, наприклад, і слово this, яке позначатиме подію, яка відбудеться скоро або вже триває:
- this week — цього тижня;
- this evening — цього вечора;
- this year — цього року.
У цьому контексті можна використовувати that, який своєю чергою вже означатиме віддалену подію в минулому або ту, яка невідомо, чи станетьсяв майбутньому.
Також this та these ми можемо використовувати тоді, коли говоримо про емоції, які нам приємні, а також про речі, з якими ми хочемо себе асоціювати та які ми схвалюємо.
- I love this beautiful colour of eyes; wish I had the same — Мені подобається цей красивий колір очей; я б хотіла мати такі ж;
- These new stickers are so original and vibrant — Ці нові стікери такі оригінальні та яскраві;
- Each time we meet I have this pleasant feeling of tranquility and happiness — Кожного разу, коли ми зустрічаємося, у мене з’являється приємне відчуття спокою і щастя.
Водночас якщо ми хочемо створити певну емоційну дистанцію, показати, що щось нам неприємне, використовувати треба that та those.
- Oh, those guys… They are so rude, I hate talking to them — О, ті хлопці… Я ненавиджу розмовляти з ними;
- That barista always makes me too robust coffee, I think I should change the cafe — Той бариста завжди робить мені занадто міцну каву, думаю, мені варто змінити кав’ярню;
- I didn’t like that reaction of her sister, that was a little bit offensive — Мені не сподобалася така реакція її сестри, це було трохи образливо.
Ділимося інформацією
Інколи this, that, these та those можна ставити на місце артиклів a, an та the. Це можливо у таких випадках:
- this замість a/an вживаємо, коли говоримо про щось дуже важливе, що відбулось нещодавно, або щоб представити нову людину або річ у розмові;
- that замість the ставимо згадуючи про те, що можуть знати всі, про загальнодоступну інформацію, коли щось пояснюємо.
Тепер подивимося на приклади з цими правилами:
- Manager said he will work on this idea, because it looks very promising — Менеджер сказав, що буде працювати над цією ідеєю, тому що вона виглядає дуже перспективною;
- Look at this guy, he is our new developer — Подивіться на цього хлопця, він наш новий розробник;
- Do you remember that beautiful restaurant we used to go to in Lviv? They moved to a new address now — Пам’ятаєш той гарний ресторан, в який ми ходили у Львові? Вони переїхали за новою адресою.
Представляємо себе та людей
«This is Jane», «This is my mother» та подібні фрази ми часто чуємо розмовляючи телефоном, пишучи повідомлення, чи знайомлячись із кимось.
Власне this, that, these та those ми використовуємо, представляючи себе та інших, або уточнюючи, хто саме говорить, десь стоїть чи, наприклад, пише.
- Is that Jane talking? — No, mommy, this is Tory — Це говорить по телефону Джейн? — Ні, мамо, це Торі;
- This is Mary, she is my new colleague — Це Мері, моя нова колега;
- Is that your father coming towards us? — Це твій батько йде до нас?
Говоримо про речі та ідеї
Це випадок, коли this, that, these та those можуть виступати як займенники. Часто їх так вживають для того, аби уникнути повторів. Наприклад:
- You have to print two copies of the certificate and the payment receipt. Bring all that to our office — Вам потрібно роздрукувати дві копії довідки та квитанції про оплату. Принесіть все це до нашого офісу;
- Can you turn that off [talking about music]? — Можеш це вимкнути [ідеться про музику]?
That та those у формальному стилі
Правила нижче стосуватимуться лише офіційних та формальних мовних ситуацій, коли мовець чи автор тексту також хоче уникнути повторень та скоротити речення.
Отже, that та those можуть виступати в реченнях у значенні «the one(s)», тобто «той самий».
Це можна втілити в реченні так:
- The most strong emotions are those coming from the bottom of the heart — Найсильніші емоції ті, що йдуть від щирого серця.
Власне це речення могло би бути сформульовано менш формальний варіант так: «The most strong emotions are the ones coming from the bottom of the heart».
Також це речення можна сформулювати так: «The most strong emotions are the emotions, that are coming from the bottom of the heart». Однак, погодьтеся, у ньому досить багато слів, через що ускладнюється його сприйняття.
Важливо, що в цьому конкретному випадку ми зазвичай використовуємо that для неживих предметів та явищ. І для того, щоб розповісти так про людину, все ж варто використати вираз the one. Водночас those може вживатися і для людей, і для тварин, і для неживих предметів.
Як правильно ці слова вимовляти?
Наостанок, коли ви вже вивчили основні правила, пропонуємо вам послухати ще й те, яка правильна вимова цих слів.
Ось їхня транскрипція:
- this — /ðɪs/;
- that — /ðæt/;
- these — /ðiːz/;
- those — /ðəʊz/.
Переглядайте відео про this, that, these та those та скоріше пробуйте використовувати їх у своїх реченнях. До речі, ви можете реалізувати цю можливість уже в найближчі вихідні на нашому розмовному клубі англійської мови.
Тепер, коли ви почули, як вимовляти this, that, these та those, підсумуймо все питаннями, які найчастіше виникають під час вивчення цієї теми.
FAQ
Що таке this, that, these та those?
Це слова, які вказують на особу або предмет. Іменники, на які вказують this, that, these та those, можуть використовуватися і в однині, і в множині, а також бути злічуваними та незлічуваними.
У деяких випадках ці слова можуть виступати займенниками.
Яка відмінність між this та that?
Обидва ставляться поруч з іменниками однини. Проте this вказує, що обʼєкт, про який ми говоримо, знаходиться поруч, а that — навпаки, далеко від мовця.
Чим відрізняються між these та those?
Обидва використовуються у множині. Також these слід ставити з обʼєктами, які близько до мовця, а those — далеко.
Отже, це база про this, that, these та those. Ви можете далі досліджувати цю тему, виконуючи вправи та намагаючись використовувати речення з ними на практиці.
Головне, не бійтеся помилок та роботи над собою. Кожен урок важливий, тому крок за кроком рухайтесь до кращої англійської і повертайтесь до наших блогів!
До речі, у Першому Кембриджському центрі триває набір на курси англійської мови онлайн, на яких ви зможете практикувати мовні навички прямо з дому!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)