Buy — це неправильне дієслово в англійській мові, яке перекладається як «купити». Воно має три форми та змінюється при вживанні в Past Simple і Past Participle.
Це слово є одним з базових дієслів, які вивчаються на перших рівнях англійської, а також його доведеться часто вживати в повсякденному житті. Ми в Cambridge.ua розповімо детальніше в цьому матеріалі про buy: його форми, приклади вживання та фрази, які його містять.
3 форми дієслова «buy»
Почнемо з основного. Як було сказано вище, buy належить до неправильних дієслів. Це такі дієслова, які при вживанні в минулому часі не отримують закінчення -ed, тому що вони мають особливі форми для Past Simple та Past Participle.
Ми детально розбирали неправильні дієслова в цьому матеріалі. Тож переходьте за посиланням, щоб розібратися в цій темі та подивитися розбиту за категоріями таблицю неправильних дієслів, яку дуже зручно вивчати.
З нашим сьогоднішнім словом все досить просто. Є 3 форми buy: buy [baɪ] — bought [bɔːt] — bought [bɔːt]. Як бачимо, у другій і третій формах слово однакове — має однакову транскрипцію та вимову.
Приклади вживання дієслова
Давайте розберемося детальніше на прикладах вживання дієслова buy у різних часах. Якщо ви хочете сказати, що щось купуєте постійно, вживайте Present Simple та першу форму дієслова — buy:
I buy fresh bread every morning from the bakery — Я купую свіжий хліб щоранку в пекарні.
В Future Simple дієслово не змінює своєї форми, тому якщо ви плануєте купити щось у майбутньому — можете сказати так:
I will buy a new laptop next month when the prices drop — Я куплю новий ноутбук наступного місяця, коли ціни знизяться.
Buy в минулому часі або в Past Simple змінює форму, тому говоримо bought, коли вже щось купили:
She bought a beautiful dress for the party last weekend — Вона купила гарну сукню для вечірки в минулі вихідні.
Коли дію завершено до якогось моменту, ми використовуємо Present, Past або Future Perfect. Їх ми утворюємо з Past Participle — правильного дієслова із закінченням -ed або неправильного дієслова в третій формі. У нашому випадку це саме третя форма — bought.
- I have bought a new book — Я купив нову книгу.
- She had bought a car before she moved to London — Вона купила машину перед тим, як переїхати до Лондона.
- By this time next year, they will have bought a house — До цього часу наступного року вони куплять будинок.
Не забувайте і про 4 форму дієслів англійської — герундій. Якщо ви хочете сказати про тривалу дію, яка відбувається зараз, вживайте дієслово в Present Participle/Gerund і додавайте закінчення ing — buying.
They are buying groceries for the week — Вони купують продукти на тиждень.
Також існує старий і неофіційний варіант слова buy у третій формі — boughten. Він вживається переважно в діалектах американців у сільських районах або серед старших поколінь.
Це слово рідко використовується в сучасній англійській мові, тож уникайте його у своєму мовленні, а також не вживайте на іспитах, адже це може суттєво вплинути на ваш результат.
Проте ви можете запам’ятати цей варіант на випадок, якщо зустрінете його десь у розмовах чи художній літературі, яка передає колорит певного регіону.
Фразові дієслова з «buy»
Buy є частиною низки фразових дієслів — поєднання дієслів із прийменниками та прислівниками, які надають йому іншого значення.
Наприклад, buy up — це скуповувати велику кількість чогось, buy out — викупити частку, акції або компанію, buy in — вкладатися в щось, підтримувати ідею чи проєкт.
Ось приклади речень із цими фразами:
- Investors are buying up properties in the city — Інвестори скуповують нерухомість у місті.
- They decided to buy out their competitor to expand their business — Вони вирішили викупити конкурента, щоб розширити свій бізнес.
- Many investors decided to buy in on the new tech startup — Багато інвесторів вирішили вкладатися в новий технічний стартап.
Також серед таких фраз: buy into — повірити в щось, підтримати якусь ідею, buy back — викупити щось назад, buy someone off — підкупити когось. Зазначимо, що в останньому варіанті слово someone показано для прикладу. Під час використання фрази можете вставляти замість нього якусь особу.
- The politician tried to buy off his critics by offering them lucrative positions — Політик намагався підкупити своїх критиків, запропонувавши їм вигідні посади.
- He bought into the idea that working from home is more productive — Він повірив в ідею, що працювати з дому продуктивніше.
- The company decided to buy back its own shares to increase shareholder value — Компанія вирішила викупити свої акції, щоб підвищити вартість для акціонерів.
Корисні фрази з «to buy»
Також buy є частиною різних фраз та ідіом — стійких виразів, які мають особливе значення. Деякі з них стосуються покупки, але є винятки.
Наприклад: buy a pig in a poke — «купити кота в мішку» — купити щось, про якість або характеристики чого достеменно невідомо.
Або buy cheap, buy twice — купивши дешевше, доведеться купувати двічі. У нас є подібний за змістом вислів — «скупий платить двічі».
- Don't buy the phone without testing it first, you don't want to buy a pig in a poke — Не купуй телефон, не протестувавши його спочатку, ти ж не хочеш купити кота в мішку.
- My dad always says, «Buy cheap, buy twice» — Мій батько завжди каже: «Скупий платить двічі»
Звісно ж, buy породило фрази, які стосуються не лише купівлі товарів, а й хабарів та відкупу. Наприклад: buy peace — досягти миру або уникнути конфлікту через поступки чи підкуп, buy someone’s silence — купити чиєсь мовчання.
- The government tried to buy peace by making concessions to the rebels — Уряд намагався досягти миру, поступившись повстанцям.
- The company was accused of trying to buy the employee's silence with a large payout — Компанію звинуватили у спробі купити мовчання працівника великою виплатою.
Також є дві дуже схожі ідіоми, які мають близьке значення, але відрізняються одним словом: buy one’s way out of something — уникнути чогось за допомогою грошей і buy one’s way into something — домогтися чогось через гроші або підкуп.
- She thought she could buy her way out of the speeding ticket by bribing the officer — Вона думала, що зможе уникнути штрафу за перевищення швидкості, підкупивши офіцера.
- He tried to buy his way into the exclusive club by donating a large sum of money — Він намагався купити собі місце в елітному клубі, пожертвувавши велику суму грошей.
А ось ще кілька корисних фраз для ваших словничків: buy time — виграти час, відтермінувати щось і buy off the shelf — використовувати готові рішення замість створення чогось унікального.
- Instead of developing a new software from scratch, they decided to buy off the shelf solutions — Замість того, щоб розробляти нове програмне забезпечення з нуля, вони вирішили використовувати готові рішення.
- The team decided to delay the project to buy time for more research — Команда вирішила відкласти проєкт, щоб виграти час для додаткових досліджень.
Щоб трошки розслабитися після такого масиву інформації, пропонуємо подивитися комедійний уривок із програми Saturday Night Live. У ньому дається проста і корисна порада для людей, які мають проблеми з грошима, але хочуть buy stuff.
Тепер настав час перевірити свої знання та закріпити їх у невеликому тесті. Вам потрібно заповнити прогалини в реченнях, обравши правильний варіант дієслова.
Тепер ви знаєте все про дієслово buy і можете вільно почуватися на ринку чи в магазині, використовуючи це слово в різних часах та ідіомах.
Нещодавно ми також розповідали про інші неправильні дієслова, з якими ви також можете ознайомитися та легко завчити: write, lose, make.
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)