Як вчити англійські слова, щоби ніколи їх більше не забувати

Как учить английские слова, чтобы никогда их больше не забывать

Є такий латинський вислів: «Repetitio est mater studiorum» («Повторення – мати навчання»), і вона повністю розкриває секрет ефективного вивчення чого б то не було. Адже питання запам’ятовування лексики мучить не одне покоління людей, що вивчають іноземну мову. Ба більше, воно залишається актуальним і нині. Давайте розберемося, чому ж так складно вкласти в голову тисячі слів та мільйони їхніх значень, і як же все-таки це зробити.

Як ми запам’ятовуємо нове

Є така теорія 7 повторень, згідно з якою нам важливо повторити дещо не менше семи разів, щоби воно зосталося в пам’яті назавжди чи хоча б на досить довгий період часу. І дійсно, постійно повторювані речі стають «другою натурою». Проте не можна не зазначити, що банальне повторення – це дуже нудно, хоча й ефективно.

Тому ще є теорія «якорів», коли слова, фрази чи звички ми асоціюємо з певним емоційним якорем, додаючи до слів-фраз, які вивчаємо, контекст чи цікавість (наприклад, під час вивчення слів-фраз, які стосуються хобі). Але такий підхід також має мінус у вигляді ланцюга «емоційне перевантаження – відключення емоцій – звичка – нудно».

Тобто під час вивчення нового важливо враховувати дві речі: регулярність повторення та зацікавленість (чи емоційне включення).

І тут може допомогти система, що зветься «spaced repetition».

Списки корисних слів і висловів

Що таке Spaced Repetition

Якщо брати дуже узагальнено, що це «інтервальне самотестування + поворення».

А тепер докладніше.

Ще наприкінці 19 століття було доведено, що все, що ми запам’ятовуємо, забувається впродовж 24 годин, якщо його не повторювати. Грубо кажучи, без повторення наша короткочасна пам’ять обнуляє спогади та не переносить їх у довготривалу пам’ять. Але як зробити монотонні повторення ефективними?

Відповідь проста: між ними потрібно вставляти проміжки «відпочинку пам’яті», щоби мозок встиг забути монотонність, але не встиг забути вивчене.

Тому в назві методу є слово spaced – рознесене в часі.

Корисні статті, відео, слова та вислови

Як це використовувати

Один із варіантів – це Quizlet. Це онлайн-платформа (відносно безкоштовна), куди можна заносити слова-фрази з їхнім описом-картинками-перекладом.

Бажано робити набори карток, пов’язаних однією темою, і числом не більше 25–30. А то об’єм одного набору просто задавить ентузіазм числом нових слів.

Другий варіант – зробити картки самостійно на папері-картоні. У цьому випадку важливий не носій, а система організації повторень.

Отже, усього в нас 7 рівнів, кожен рівень має свою частоту, з якою ми переглядаємо та згадуємо слова-фрази на цьому рівні.

Рівень 1 – ми повторюємо слова щодня чи через день.

Якщо через тиждень ви можете легко згадати всі слова на цьому рівні, то їх можна перевести на наступний. А якщо певне слово не запам’ятовується, то воно залишається на першому рівні.

Рівень 2–7 – для кожного наступного рівня ми подвоюємо проміжок між повтореннями. Наприклад, якщо рівень 1 – щодня, то рівень 2 – раз на два дні, а рівень 7 – 64 дні між повтореннями.

Как эффективно учить английские слова

Ось приблизна таблиця:

Рівень Днів між повтореннями
1 1
2 2
3 4
4 8
5 16
6 32
7 64

Але є одне правило: якщо на будь-якому рівні ви не зможете згадати слово, то воно повертається на рівень 1, і все починається спочатку.

У такий спосіб ми ловимо одразу двох зайців: робимо заняття цікавим (все ж таки це такий собі челендж із собою) та тренуємо пам’ять регулярно.

І тут варто пам’ятати про друге «але»:

Не важливо, яка в тебе система запам’ятовування. Вона ефективна лише доти, доки ти її притримуєшся.

Тож бажаю вам успіхів із вивченням нових слів і змаганням зі своєю пам’яттю 🙂

Стаття зроблена за матеріалами Ncase, де можна знайти ще більше цікавого за темою.

Ще корисне: Як вивчити одне англійське слово, а водночас і ще сто автоматично.

Треба підтягнути англійську?