✍🏼 Вивчити назви місяців англійською — одне з перших завдань, яке отримують студенти на початковому рівні. А чи замислювалися ви, звідкіля походять ці назви?
На перший погляд, це звичні нам слова, котрі регулярно використовуються у спілкуванні. Проте насправді вони зображають величезну частину культури та історії.
Заглибмося у давні часи та трохи вивчимо язичницькі релігії, щоб краще розуміти сучасну англійську мову. Однак, перш ніж почати, згадаємо головне — всі місяці англійською!
- January — [ˈdʒænjuːˌɛri] — Січень
- February — [ˈfɛbruːˌɛri] — Лютий
- March — [mɑːrtʃ] — Березень
- April — [ˈeɪprəl] — Квітень
- May — [meɪ] — Травень
- June — [dʒuːn] — Червень
- July — [dʒʊˈlaɪ] — Липень
- August — [ɔːˈɡʌst] — Серпень
- September — [sɛpˈtɛmbər] — Вересень
- October — [ɑːkˈtoʊbər] — Жовтень
- November — [noʊˈvɛmbər] — Листопад
- December — [dɪˈsɛmbər] — Грудень
Давньоримські боги та правителі як назви місяців англійською
Деякі місяці англійською завдячують своїми іменами давньоримським богам, наприклад:
January — січень
Janus або Янус — це дволикий бог.
Січень закриває рік, тобто ніби дивиться одним обличчям назад, і починає новий, дивлячись другим обличчям вперед.
March — березень
Місяць названий на честь бога війни Марса. Mars З самого початку у місяці був 31 день. Він також був першим місяцем у році, адже саме з нього починався рік для військових. Взимку вони не воювали.
May — травень
Назва місяця походить від богині плодючості, яку звуть Maia або Мая. Також вона була дочкою Атланта та матір’ю Меркурія.
Проте римський поет Овідій надає ще одну етимологію. Він вважає, що травень названий на честь maiores, що з латини означає «старійшини».
June — червень
Правителька богів, покровителька жінок та шлюбу Юнона Juno дала назву першому літньому місяцю.
Однак, знову ж таки, на думку Овідія, назва June походить від латинського слова iuniores, що означає «молодші» на відміну від maiores, «старійшини» від яких міг бути названий попередній місяць.
Ще є назви, які були започатковані на честь великих римських правителів:
July — липень
Назва липня — Julius — звеличувала Юлія Цезаря, Julius Caesar котрий переформував календар та мав день народження цього місяця.
Римський сенат назвав липень на честь полководця в 44 році до нашої ери. До того його називали Quintilis, оскільки він був п’ятим місяцем календаря, який починався з березня. Відтоді у липня — 31 день.
August — серпень
Місяць називали Sextilis, Секстіліс що на латині означало шостий місяць. Коли Октавіану Августу Octavianus Augustus вдалося оновити календар, він назвав серпень на свою честь.
Цей правитель хотів бути нарівні з Юлієм Цезарем. До речі, тому він додав ще один день у свій місяць. У Юлія 31 день, а чим я гірший?
Без латині — нікуди
Розгляньмо назви місяців англійською, які походять від латинських слів. Не лише на думку Овідія 🙂 Серед них:
February
На латині лютий означає februo, тобто очищуватися. 15 лютого римляни проводили свято-ритуал очищення Februa. До того, як зʼявився юліанський календар лютий мав лише з 23-24 днів.
April — квітень
Римляни дали цьому місяцю латинську назву Aprilis, але її походження невідоме.
Існує варіант, що квітень тісно пов’язаний з грецькою богинею краси та кохання Афродітою. У римлян же вона — Венера. Свято на честь Венери проводилася в перший день, тож припускають, що Aprilis спочатку був місяцем Aphrilis, від її еквівалентного імені грецької богині Афродіти. Aphrodite (Aphros), або від етруського імені Apru — Апру
Також є версія, що назва квітня походить від дієслова aperire, тобто «відкривати». Тут мається на увазі, що це сезон, коли дерева та квіти починають «розкриватися».
Спочатку у квітні було 30 днів. У певний момент їх зменшили до 29 днів, але наразі у місяця знову початкова кількість днів.
Порядкові місяці року англійською
Інші місяці року англійською названі завдяки їхньому місцю в році. За давніми віруваннями порядок розпочинався від березня, початку року для солдатів.
September — вересень
З латинської septem означає сім, тож ось вам і сьомий місяць. Як і у квітні, у вересні було 30 днів, поки король Нума напівлегендарний другий цар стародавнього Риму, якому приписується проведення релігійних та календарної реформ. змінив їх на 29. Проте в юліанському календарі відновили попередню кількість.
October — жовтень
Назва походить з латинського “octo”, що означає вісім. З самого початку реформування календаря у місяці був 31 день.
November — листопад
Novembris був дев’ятим місяцем у році в початковому календарі, який усього мав їх 10. З латинської “novem” означає дев’ять. Спочатку у листопаді було 30 днів. Пізніше вже згаданий нами король Нума зменшив їх до 29, а згодом відновив до 30 днів.
December — грудень
З латинської “decem” означає десять. Тож грудень був останнім або десятим місяцем у старому календарі. Спочатку в ньому було 30 днів, пізніше їх кількість була зменшена до 29 днів.
Після оновлення календаря у грудні залишається 31 день.
Ось так давні культури та вірування й досі живуть у сучасній англійській мові.
Скорочені назви місяців англійською
З назвами місяців і етимологією ознайомились, тому тепер також варто ознайомитися із їх скороченими назвами, які часто використовуються для зручності.
Це відбувається наступним чином: залишаються тільки перші три літери місяця, після яких треба поставити крапу. Така схема працює з більшістю місяців.
- January — Jan.
- February — Feb.
- March — Mar.
- April — Apr.
- May — May
- June — Jun.
- July — Jul.
- August — Aug.
- September — Sept.
- October — Oct.
- November — Nov.
- December — Dec.
Як бачите, в цьому списку є два виключення: May та Sept. Перший не потребує скорочення, оскільки і так дуже короткий. Водночас September через свою довжину — єдиний, хто зберігає аж 4 букви.
А тепер приділимо трішки часу правилам й поговоримо про артиклі перед назвою місяця англійською.
Артикль перед назвою
У деяких випадках перед назвою місяця англійською мовою може використовуватися невизначений артикль a/an. Це відбувається тоді, коли людина має на увазі якийсь абстрактний місяць. Наприклад:
- That was an October — Це був жовтень.
Артикль ставимо тоді, якщо не зрозуміло, про який саме жовтень ідеться. Тобто, можливо, це жовтень 2020 року, а може 2018 чи навіть 2011.
Людина не пригадує конкретний рік, однак знає, який місяць був за вікном.
Місяці англійською мовою в ідіомах
Пропонуємо вам також ідіоми та прислівʼя, в яких згадуються назви місяців.
1. It will be a long day in January
Така ідіома означає те, що ніколи не станеться.
- It will be a long day in January when you are better at chess than me — Ніколи не буде такого, що ти гратимеш в шахи краще за мене.
2. March comes in like a lion, and goes out like a lamb
Прислів’я пояснює, що березень зазвичай починається холодною, неприємною погодою, а закінчується м’якою та приємною.
3. April showers bring May flowers
Тут йдеться про те, що завдяки квітневому дощу в травні зʼявляються квіти. Якщо розмірковувати філософськи, то це може означати, що певні погані обставини чи умови в результаті можуть принести щось позитивне у ваше життя.
- Many people complain about all the rain this week but it’s good to remember that April showers bring May flowers — Багато людей скаржаться на всі дощі цього тижня, але варто пам’ятати, що квітневі зливи приносять травневі квіти.
4. May-December romance
Коли одна людина у стосунках набагато старша за іншу, цей роман називають May-December.
- People are always sceptical of May-December — Люди скептично ставляться до пар, у яких хтось один значно старший за іншого.
5. Maybees don’t fly in June
Цей вислів означає бути таким нерішучим, що це не приносить користі; тобто людина лише думає про гіпотетичні результати без прийняття рішення.
6. Be knee-high by the 4th of July
Така ідіома означає вирости як слід.
- The crops look good this year. It must be all the rain. They are going to be knee high by the 4th of July — Цього року посіви мають гарний вигляд. Це, мабуть, через дощ. Отже, вони виростуть як слід.
Асоціації
Знати назви місяців англійською необхідно, адже без них ви не зможете розповісти про своє минуле, теперішнє чи майбутнє. А от як розповідати цікаво? До будь-якої історії можна додати певні деталі, котрі викличуть стійку асоціацію з певним місяцем та точно запамʼятаються слухачам або читачам.
Отож, нижче в таблиці наводимо перелік слів та виразів, які ми повʼязуємо із кожним із місяцем:
January | the beginning of the year; frost; cold weather; holidays; family dinners; presents; |
---|---|
February | the last month of the winter; the shortest month of the year; cold; gloomy days; Valentine’s Day; month of romance and affection; |
March | the first spring month; warming; International Women’s Day; last frosts; nature awakening; |
April | tulip season; sunny days; Easter holidays; first thunderstorm; |
May | blooming nature; morning dews; Mother’s Day; first berries; |
June | first summer days; hot weather; holiday season; flower’s boom; |
July | mid of summer; early sunrises; the hottest month; outdoor activities; picnics and travelling; |
August | watermelons; a variety of fresh berries; long starry nights; last hottest days; |
September | start of the harvesting; new academic year; shorter and colder nights; first yellow leaves; |
October | foggy dawns; Indian summer; bloom of chrysanthemum; falling leaves; persistent rains; |
November | the last autumn month; preparation for the winter; first frosts; heavy low clouds; |
December | the first snowfalls; Christmas; preparation for the New Year’s Eve; summary of the year. |
Запамʼятовуйте всі назви англійських місяців з нашого блогу, синоніми, що повʼязані з ними, і впевнено використовуйте їх у своїх розповідях!
А перейти на новий рівень англійської ви завжди можете на курсах у Першому Кембриджському центрі — welcome!
Коментарі
Спочатку все читалося дуже цікаво. Поки не дійшла до вересня.
Сьомий місяць?
Мар`яна, дякуємо за ваш коментар та цікавість до нашого блогу. Дійсно деякі назви місяців походять від латинських слів, наприклад як September, адже з латині “septem” перекладається як сім. А сьомий місяць через порядок у році, який за давніми віруваннями розпочинався від березня, початку року для солдатів.
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)