🇬🇧 Цей блог, як всі наші блоги, присвячений англійській мові. Але тут ми поговоримо не про правила чи списки корисних слів, а саме про англійську.
Що ми знаємо про неї? Для скількох людей ця мова рідна, в яких країнах розмовляють англійською, як вона туди потрапила, і яка мова обігнала її за кількістю native speakers?
Якщо вас хоч раз турбувало одне з цих запитань, ми маємо відповіді. Дізнавшись їх, ви зможете відчути англійську на новому рівні та краще розуміти англомовних людей по всьому світу. Отож, почнімо досліджувати.
Fun facts про англійську: чого ми не знали?
Англійська — це офіційна мова міжнародного спілкування. В Україні її освоює кожен школяр, є тисячі курсів та мільйони людей, які її вивчають. За даними опитування компанії Education First у 2022 році Україна перебуває на 35 місці у світовому рейтингу за рівнем англійської у громадян. До речі, на першому місці — Нідерланди.
Загалом, складається враження, що кожна людина за кордоном уміє говорити англійською. Але насправді статистика може дивувати. Так, за кількістю людей, які володіють англійською, ця мова справді лідирує. Нею говорить близько 1,3 млрд людей у світі.
Проте, відповідно до підрахунків організації Ethnologue у 2022 році, за кількістю native speakers англійська не на першому, і навіть не на другому місці.
Скільки у світі носіїв англійської мови? Статистика: ethnologue.com
Скільки людей у світі розмовляють англійською мовою? Статистика: ethnologue.com
Отже, у світі найбільше носіїв мандаринської китайської мови, тоді як англійська займає лише третє місце в цьому рейтингу. Хоча за кількістю не носіїв англійська дійсно переважає. Подивимося на таблицю з мовами та кількістю людей, які ними володіють:
Мова | Кількість людей, які ним володіють, у мільйонах |
---|---|
English | 1 456 |
Chinese (Mandarin) | 1 138 |
Hindi | 609.5 |
Spanish | 559.1 |
French | 309.8 |
Arabic | 274 |
Bengali | 272.8 |
Portuguese | 263.6 |
Russian | 255 |
Urdu | 231.7 |
Як англійська поширилася по світу?
В історії є два важливі фактори, які відіграли роль у розповсюдженні англійської мови по континентах:
- Британська колонізація.
- Популярність американської культури.
У 18 столітті, коли Велика Британія перебувала в періоді так званого імперського століття; imperial century — період найбільшого розквіту імперії та її домінування у світі надзвичайно поширеною стала й англійська мова.
Фактично вона була навʼязана різним народам, і її укріпленню слугувало те, що вся комерція, дипломатія, наука, освіта й мистецтво, які з собою принесли британці, були англійською.
Деякі з колоній, які згодом здобули незалежність, вирішили залишити цю мову на державному рівні як офіційну. Водночас у багатьох з них нарівні з англійською залишаються національні мови, якими говорить місцеве населення.
А от другий важливий фактор зіграв свою роль вже у 20 столітті. Після Другої Світової війни Сполучені Штати Америки, до яких англійська також прийшла з Європи, стали надзвичайно впливовими.
Культура США, зокрема завдяки радіо, телебаченню, а згодом і соцмережам досягла усіх куточків планети. Разом все це призвело до того, що вже у 21 столітті англійською як іноземною пише і говорить понад мільярд людей.
В яких країнах офіційна мова англійська?
Мабуть, першими у цьому списку очікуємо побачити Велику Британію та США.
Але попри те, що англомовна спільнота в них дуже велика, і саме зі Сполученого Королівства мова розійшлася світом, вона не визначена законом як офіційна.
У США також немає офіційної мови. У Конституції закріплено, що громадяни можуть розмовляти будь-якою мовою. Відтак, англійська є найбільш поширеною, а от другою найпоширенішою є іспанська.
Але ж в яких країнах офіційна мова англійська? Ось найбільш відомі з них:
- Canada; Також офіційною мовою є ще й французька
- Ireland; Також офіційна мова ірландська
- Belgium; В якій є ще дві офіційні мови — нідерландська та німецька
- Kenya; Ще одна офіційна мова — суахілі
- Botswana;
- Pakistan; Офіційною також є урду
- India; Офіційний статус також має гінді
- особливий адміністративний район Hong Kong; Раніше був колонією Великої Британії, також офіційна мова — китайська
- Singapore. Є ще три офіційні мови — малайська, тамільська та сінгапурський мандарин
Хоча і не всі англомовні країни юридично визнають англійську, у більшості з них вона є такою де-факто, адже нею говорить більша частина населення. Загалом англійська є офіційною, адміністративною або культурною мовою понад 80 країн. Тепер детальніше пройдемось по регіонах та розберемо країни, де говорять англійською.
Англомовні країни — Європа
В освіті англійська мова певний час конкурувала з німецькою та французькою, проте зараз в Європі англійська домінує. Школярі починають вивчати її приблизно із 7 років.
У початковій та середній школі в Європі навчання ведеться скоріше національними мовами. Водночас викладання англійською поширене у сфері вищої освіти. Це дозволяє європейським університетам приваблювати студентів з усього світу.
Англійська — це також мова багатьох підручників, навчальних матеріалів, наукових програм, досліджень та видань. А головне — масової культури. Світ став глобальним, і європейці активно споживають англомовний продукт — фільми, музику, блоги та все інше.
Водночас найбільш англомовними країнами залишаються Велика Британія та Ірландія. Також високий рівень людей, що спілкуються англійською, у Нідерландах та Ісландії.
А от низький рівень володіння англійською має населення Молдови, Північної Македонії, Сан-Марино, Чорногорії. У цих країнах зазвичай є кілька національних мов, якими говорить місцеве населення у повсякденному житті. А англійську там вивчають лише для роботи, бізнесу чи навчання.
Північна та Південна Америки
У 17 столітті британська колонізація сягнула й обох Америк — Північної та Південної. Відтоді англійська проникла на континенти та почала розвиватися по-своєму. Зараз ми знаємо це як американський варіант англійської.
Однак якщо в Північній Америці, значну частину якої займають англомовні Канада та США, англійською говорить більшість населення, то в Південній Америці переважають іспанська та португальська.
Більшість території сучасної Південної Америки були колонізовані Іспанією та Португалією, їхні мови дотепер вважаються офіційними у країнах цього материка.
А от єдина англомовна країна Південної Америки, де офіційною визнана англійська — Гаяна. Але місцеве населення говорить гаянською креольською мовою, яка базується на англійській. Усього там близько 800 000 населення.
Водночас на цих територіях зберігаються і національні мови, якими говорили корінні народи до приходу європейців.
Африка
У цій частині світу багато країн за офіційні визнають англійську, іспанську чи французьку. Однак вони використовуються на вищих політичних рівнях, в економіці чи медіа, коли у звичайному житті люди послуговуються рідною мовою.
Африка — це континент із найбільшим лінгвістичним різноманіттям, де за різними оцінками існує від 1 250 до 3 000 різних мов та діалектів.
Наприклад, у самій лише Нігерії, яка відома найпотужнішою економікою Африки та найбільшою чисельністю населення, — понад 200 мільонів осіб — існує понад 500 мов. Хоча й державною мовою там вважається англійська.
Так, для африканських країн, як і для інших колоніальних держав, притаманне те, що звичайне населення, особливо у невеликих населених пунктах, користується національними мовами. Англійська використовується для того, аби тримати зв’язок із зовнішнім світом, вести бізнес та іти за світовим розвитком у різних сферах.
Азія
У цій частині світу 4 країни визнали англійську як офіційну мову держави. Про деякі з них ми вже згадували на початку статті, зокрема це:
- Індія;
- Пакистан;аа
- Філіппіни;
- Сінгапур.
Також добре володіють англійською як другою іноземною мовою в Малайзії, В’єтнамі й Таїланді. Знову ж: нею послуговуються найчастіше політики та бізнесмени.
Водночас в Азії найбільш поширеною мовою є мандаринська китайська, про яку ми також уже говорили, гінді, індонезійська та російська.
Австралія та Океанія
В Австралію англійська мова також проникла разом із британською колонізацією. Це найбільша країна Океанії і загалом вона 6-та у світі за величиною. В Австралії проживає понад 26 мільйонів людей і в ній немає офіційної мови, хоча такою фактично є англійська.
Зараз там панує своєрідна «австралійська англійська», яка є сумішшю американської та британської з додаванням слів із діалектів.
Населення країн Океанії, як і Африки, є носієм сотень місцевих мов та діалектів. Але ними говорить відносно невелика кількість людей, і деякі мови переважають у публічних сферах. Як, наприклад, у Новій Зеландії. Маорі є національною та офіційною мовою, і разом з нею є новозеландська англійська.
Отже, країни, в яких говорять англійською, складаються у досить великий список. Однак для більшості людей вона є другою іноземною: для когось це мова, яку принесла імперія, і він вчив її в середовищі разом зі своєю рідною мовою, хтось вивчав її спеціально з дитинства на курсах, хтось під час подорожей, а хтось — для роботи.
Сьогодні англійська є містком між усіма народами, економіками, політичними системами та культурами світу. Щодо її поширення можуть бути різні дискусії, та все ще вона грає роль у розвитку країн та суспільств.
Тому не спиняйтесь на своєму шляху та вивчайте англійську як інструмент для комунікації та свого зростання. І ставайте ближчими до всіх англомовних спільнот! У цьому вам допоможе наш онлайн школа англійської мови.
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)