В усьому світі налічується близько 1,5 мільярда людей, які говорять англійською. Саме тому цю мову називають міжнародною. За кількістю мовців поруч стоять лише хінді та мандаринський діалект китайської. За географією англійська також є лідером, адже решта мов часто обмежена регіонально.
З цього можна зробити висновок, що для будь-якого бізнесу, який прагне масштабуватись та надавати свої послуги за межами України, знання англійської — необхідний інструмент. До речі, цей тренд давно існує в багатонаціональних компаніях, а такі гіганти, як Airbus, Nokia, Microsoft та інші, вже визнали англійську своєю корпоративною мовою.
Тож сьогодні поговоримо про те, як власникам бізнесу почати впроваджувати англійську в корпоративне життя компанії.
Знання — не мета, а інструмент
Знання співробітниками англійської саме по собі не дає бізнесу жодних переваг, адже мова — перш за все інструмент комунікації.
Тому, якщо власник компанії прагне, щоб його співробітники могли послуговуватись англійською, а бізнес — невпинно розвиватись, то потрібно чітко визначити для чого штату іноземна мова та пояснити це своїм підопічним.
Звісно, практика призначення англійської корпоративною мовою в бізнес-середовищі не нова. А тому ми знаємо, що не завжди радикальні зміни мотивують працівників, а частіше, навпаки, дезорієнтують та лякають. Отож, до таких нововведень керівникам варто поставитись відповідально.
Для цього власнику потрібно зробити два важливі кроки:
- визначити рівень, що дозволить співробітникам виконувати їх задачі,
- зʼясувати поточний рівень знань у колективі.
Розгляньмо які інструменти допоможуть це зробити та які поради надають наші фахівці.
Рівні англійської для бізнесу
Міжнародний стандарт опису мовних здібностей — Загальноєвропейські компетенції володіння іноземною мовою або CEFR. Common European Framework of Reference Ця система створена спеціально для оцінювання рівня володіння однією з європейських мов, співвідносячи навички до визначених критеріїв.
Ми детально розповідали про цю систему в одному з минулих блогів, тому зараз розглядатимемо рівні володіння лише в контексті бізнес англійської.
Beginner і Pre-Intermediate
А1 та А2 — початкові рівні, на яких мовець здатен на базовому рівні спілкуватись з іноземцями. Зокрема:
- виконувати прості інструкції;
- ставити базові питання;
- повільно говорити на буденні теми: сімʼя, хобі, здоровʼя, погода;
- купувати продукти, їздити громадським транспортом та почуватись спокійно в аеропорту.
Чи достатньо цього для роботи?
З таким рівнем людина може виконувати просту фізичну роботу, згідно з інструкціями, виконувати рутинні завдання, де потрібен обмежений словниковий запас.
Для масштабування та розширення бізнесу цього замало, але для рядових співробітників, не залучених у комунікації, може бути достатньо.
Intermediate
Людина з рівнем В1 може надавати клієнтську підтримку в різних сферах, поглибивши лише словниковий запас необхідною лексикою. якщо вона передбачена в цій сфері Також вона має змогу працювати у сфері обслуговування та продажів. Адже, такий рівень передбачає вміння:
- підтримувати розмову на тему сім’ї, роботи чи відпочинку;
- створювати прості тексти;
- описувати події, мрії, а також думки чи плани;
- розібратися в кризових ситуаціях, що виникають під час подорожей.
Upper-Intermediate
Для менеджменту середньої ланки, простих комунікацій в листах чи телефоном, написання ненаукових текстів достатньо володіння англійською на рівні В2. Upper Intermediate Людина з цими знаннями може:
- розуміти складні інструкції,
- навчатись у закордонних ВНЗ,
- висловлювати та аргументувати власну точку зору,
- спілкуватися без підготовки та зайвого напруження.
На знаннях цього рівня ґрунтуються також завдання українського ЗНО, та він є обовʼязковим для здобуття наукового ступеня в українських вишах. Тобто, як ви розумієте, з таким рівнем офісний працівник легко впорається з більшістю завдань.
Advanced
Рівень С1 або Advanced — це той масив знань, що дозволить вести необхідні робочі комунікації в будь-якому форматі, спілкуватись та писати тексти без зайвих зусиль, розрізняти та вміти послуговуватись офіційно-діловою та розмовною лексикою, розуміти сленг.
Такий рівень потрібен для:
- менеджменту вищої ланки,
- викладання,
- наукової діяльності,
- комунікацій.
Proficiency
Останній рівень у шкалі CEFR — С2 або Proficiency. На ньому мовці здатні:
- розуміти практично все почуте або прочитане;
- узагальнювати інформацію з різних джерел;
- висловлюватися спонтанно та вільно, розрізняючи сенс інформації навіть у складних ситуаціях.
Кому варто прагнути до такого рівня? Перекладачам та викладачам англійської.
Для всіх інших С2 — реальна мета, але не завжди потрібна. Адже, 90% задач у бізнес-сфері можна виконувати з рівнями від В1 до С1. Ділова комунікація не передбачає використання сленгу, виразів з підтекстом та інших мовних конструкцій, що потребують від вас знань на рівні з носієм.
Таким чином, ваше завдання як керівника полягає у розподілі цих рівнів між працівниками згідно з аргументами вище. А після цього ми можемо переходити до наступного кроку.
Що знає команда зараз?
Питання про володіння мовами часто лунає на співбесідах, завжди підіймається у резюме, але вкрай рідко перевіряється роботодавцями одразу. Це не дивно, адже не для всіх компаній англійська мова є обовʼязковою та не всі роботодавці розуміють який її рівень повинен бути у кандидата на посаду.
Хорошим рішенням для роботодавця, який шукає кандидата з обовʼязковим знанням англійської, буде спочатку зʼясувати який саме рівень потрібен, а потім перевіряти його зручним способом.
Ідеальним підтвердженням знань кандидата стане міжнародний сертифікат, що засвідчує результат складання одного з міжнародних іспитів, або результат тестування від школи або тест-центру, якому ви довіряєте.
Для перевірки вашої команди у вас також є два варіанти:
- тестування від тест-центру або мовної школи,
- складання міжнародного іспиту командою.
Що обрати? Зʼясуймо!
Тестування
Найголовніше у такому підході — правильно обрати провайдерів тестування. Наприклад, авторизований тест-центр міжнародних іспитів буде хорошим варіантом. Це може бути знайомий усім IELTS або Кембриджський тест-центр.
Якщо обрана вами школа отримала відповідні ліцензії, то сумніватись в якості послуг не варто.
А от якщо ви почуєте про 12 чи 19 рівнів англійської, вивчення кожного з яких займає кілька тижнів — це red flag. тривожний дзвіночок
Одна з важливих переваг такого рішення — ціна. Тестування всієї команди буде значно дешевшим, ніж колективне складання міжнародних іспитів. А для багатьох бізнесів такого формату перевірки знань команди буде цілком достатньо.
Ще кілька плюсів тестування на прикладі нашого освітнього центру:
- швидкий результат,
- можливість обрати базовий або детальний фідбек від фахівця,
- можливість проведення тестування прямо у вашому офісі,
- можливість тестування онлайн,
- гнучкий графік тестування, що зумовлений вашими потребами.
Такий підхід актуальний:
- перед початком корпоративного навчання,
- для оцінювання результатів навчання команди.
Що входить у тест?
Зазвичай оцінюються категорії:
- знання граматики та лексики,
- навички письма, говоріння.
Проте, наповнення та формат тесту може відрізнятись. А от головна мета тесту незмінна та полягає в тому, щоб всебічно та обʼєктивно проаналізувати знання.
Міжнародні іспити
Для наших цілей є чотири варіанти міжнародних іспитів:
- Cambridge English
- IELTS
- TOEFL
- Linquaskill
Розгляньмо переваги та недоліки кожного з них!
Cambridge English
Ці іспити існують вже понад 110 років, але у звичному для нас форматі — лише з часу затвердження CEFR, тобто приблизно 30 років.
Кембриджські іспити мають власну структуру. Вона складається відповідно до рівня володіння мовою, за допомогою схеми CEFR.
- В дорослому віці тестування починається з рівня А2. Іспит — A2 Key (KET).
- Наступний рівень В1 - іспит називається B1 Preliminary (PET).
- Іспит для рівня B2 має назву B2 First (FCE).
- І рівень С1 Advanced (CAE).
Це базові й найбільш популярні іспити на території України.
Кожен Кембриджський іспит, незалежно від рівня, складається з 4 модулів:
- читання,
- слухання,
- письмо,
- говоріння.
Вимоги від центрів проведення таких тестувань жорсткі:
- на іспиті завжди присутній екзаменатор та його помічник,
- списати на екзамені неможливо,
- оцінювання проводитимуть в Кембриджі спеціалісти університету.
Саме ці вимоги забезпечують обʼєктивний результат та престижність сертифіката.
Однією з відмінностей від інших іспитів і, цілком можливо, переваг для роботодавців є тестування саме рівня. Тобто, якщо ваш працівник має знати англійську на рівні А2, то може пройти іспит A2 Key й отримати сертифікат-підтвердження.
IELTS
Цікавий факт про міжнародну систему тестування з англійської мови: на практиці IELTS і Кембриджські іспити сприймають, як конкурентні рішення. Більшість забуває, що IELTS також є Кембриджським інструментом оцінювання.
Цей тест також складається з 4 модулів:
- читання,
- слухання,
- письмо,
- говоріння.
Головною відмінністю цих двох форматів перевірки є система тестування.
IELTS користується схемою поступового нарощування складності завдань для визначення рівня, на якому кандидат перестає робити помилки.
Таким чином, проходячи IELTS ви не підтверджуєте конкретний рівень, а вимірюєте актуальний рівень методом спроб і помилок: від А1/А2 до С2.
IELTS vs Cambridge English
IELTS | Cambridge English |
охоплює всі рівні | тестує кожен рівень окремо |
термін дії сертифіката 2 роки | сертифікат безстроковий |
вартість тесту коливається від 3975 грн до 7100 грн | вартість тесту коливається від 2750 грн до 4100 грн, залежно від рівня іспиту |
модуль listening прослуховується 1 раз | модуль listening прослуховується 2 рази |
під час модулю говоріння кандидат спілкується з екзаменатором | два кандидати спілкуються між собою в присутності двох екзаменаторів |
одна тема для есе | для есе кілька тем на вибір |
молода система | існує 110 років |
TOEFL
TOEFL — розробка американської інституції EST, Educational Testing Service що базується в Нью-Джерсі, стандартизований тест з англійської мови для не носіїв.
Якщо сертифікат потрібен для виїзду на роботу або навчання в США, то TOEFL — найкращий варіант.
Він визнається в 11 000 вишах і в 190 країнах світу. але не у Великій Британії .
Особливості екзамену
- TOEFL тест також складається з 4 модулів, але в порівнянні з IELTS є менш академічним. Наприклад, в усній частині Вам пропонується відповідати на запитання, а в IELTS треба прокоментувати таблицю або графік.
- Тест триває майже 4 години.
- Сертифікат TOEFL також має термін дії — два роки.
Linguaskill
Мультирівневий онлайн-тест Linguaskill став дуже вдалою відповіддю Кембриджського університету на глобалізацію, прискорення переміщення людей між країнами та неймовірно швидкий технічний прогрес.
Linguaskill був розроблений на початку 90-х на запит великого рекрутингового агентства Manpower за наступними вимогами:
- тест мав бути нетривалим,
- без залучення кваліфікованого персоналу,
- доступним в офісі за необхідністю в будь-яку годину,
- максимально надійний.
Проте, важливо, що екзаменаційні умови були збережені. Тест проводиться онлайн, але на захищеній платформі Кембриджського університету, що встановлюється на обладнанні роботодавця або навчального закладу.
Таким чином Linquskill швидко здобув чималу популярність серед академічних установ і роботодавців.
Тож, просто зараз ми спостерігаємо збільшення попиту на англійську мову в більшості сфер життя. Адже, з початком повномасштабної війни виникла величезна потреба комунікувати з усім світом, звісно ж, англійською мовою. Від офіційних заяв до дописів і коментарів в соціальних мережах: якщо ми маємо донести світу нашу позицію та отримати відгук — ми послуговуємось саме нею.
Ще більше змін відбулось в українському бізнес-середовищі. У компаній виникла необхідність переорієнтуватись на закордонні ринки збуту: від найближчих сусідів до країн Азії та Африки.
Сьогодні в Україні англійська мова стала корисним інструментом для розвитку та підтримки не тільки держави, а і власного бізнесу. Тож, саме час вивчати її!
Якщо вам цікава ця тема, рекомендуємо до перегляду вебінар про англійську та бізнес від професіоналів з Першого Кембриджського центру. А більше про переваги групових занять дивіться у відео!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)