Часто, для того, щоб побудувати речення з кількох частин та поєднати їх логічно, нам необхідні відносні займенники. Сама назва вказує на те, що вони демонструють «родинні» зв’язки між частинами речення або підметом та присудком.
Англійською цю категорію називають relative pronouns і відносять до неї займенники which, that, who, whom, whose. Правила їх використання частково подібні та зазвичай не викликають труднощів, однак є певні відмінності, запам’ятавши які, будувати речення стане простіше.
Тож, сьогодні детально розглядаємо відносні займенники та закриваємо всі прогалини у знаннях з цієї теми!
Кілька фактів про pronouns
Відносні займенники which, that, who, whom та whose потрібні для того, щоб ввести у речення додаткову інформацію про предмет, явище, подію та поєднати за змістом з тим словом, про яке йдеться.
Погляньмо на таблицю, яка ілюструє приклади використання відносних займенників у мовленні.
Who | We don’t know the person who painted this picture. | Ми не знаємо, хто намалював цю картину. |
---|---|---|
Which | They drove past my old university, which is celebrating its 100th anniversary this year. | Вони проїжджали повз мій старий університет, який цього року святкує 100-річчя. |
That | He went to the school that my sister went to. | Він ходив до школи, до якої ходила моя сестра. |
Whose | The Slando group, whose name was changed earlier this year, includes about 720 street shops. | Група Slando, назву якої змінили на початку цього року, включає близько 720 вуличних магазинів. |
Whom | The parents whom we interviewed were all involved in education in some way. | Усі батьки, з якими ми спілкувались, так чи інакше були залучені до освіти. |
Таким чином ми можемо побачити як за допомогою займенника зв’язується інформація у реченнях.
Варто зауважити, що відносні займенники також можуть описувати в реченні інші типи займенників. Наприклад, особові — she, he, they, означальні — everyone, everybody, неозначені — one.
Крім вищезгаданих відносних займенників, існують також where — з’ясовує обставини місця, when — з’ясовує обставини часу та why — з’ясовує причини та передумови.
Погляньмо детальніше на правила вживання та приклади використання relative pronouns.
Who або «котрий»
Займенник who у реченні відноситься лише до людей або домашніх тварин, які є настільки близькими, що стали частиною сім’ї.
- I know one girl who has never painted her nails — Я знаю одну дівчину, яка ніколи не фарбувала нігті.
- My cat named Tommy, who broke your vase a month ago, ran away from home — Мій кіт, на ім'я Томі, який розбив твою вазу місяць тому, втік з дому.
У реченні цей займенник може виступати у ролі підмета та додатка у відносній частині речення. Що це означає? Розгляньмо на прикладах.
Julia dates a guy who serves in the army — Джулія зустрічається з хлопцем, який служить в армії.
В такому випадку «who» стосується «a guy» та є підметом у додатковій частині речення, виділеній жирним шрифтом. Таким чином ви можете побачити дві граматичні основи у реченні:
The woman who I saw yesterday was my boss — Жінка, яку я бачив учора, була моєю керівницею.
А в цьому реченні «who» стосується «the woman» і в частині речення, яка виділена жирним шрифтом, виступає як додаток до saw. Адже підметом цієї частини є займенник I.
Крім того, «who» можна використовувати зі збірними іменниками, які позначають назви груп людей, колективів. Наприклад, government, police або group та team.
My colleagues appealed to the government who caused this catastrophe — Мої колеги звернулись до уряду, який спричинив цю катастрофу.
Для того, щоб послухати пояснення та краще засвоїти інформацію, рекомендуємо переглянути відео з чудовою подачею.
Популярний займенник which
Цей відносний займенник використовується лише у відношенні до предметів або тварин. Which не обов’язково вводить додаткову частину речення, може слугувати лише зв’язкою.
Наприклад:
Please, tick the box which says «yes» — Будь ласка, поставте знак у клітинці з відповіддю «так».
Інформація після which може стосуватись всього речення:
- Maryna added a contact which we missed — Марина додала контакт, який ми пропустили.
- She had to get up and walk all the way to the other side of the room, which isn’t easy with bad legs — Їй довелося встати й пройти весь шлях до іншого кінця кімнати, що непросто з хворими ногами.
Або, навпаки, лише частини:
She spent the whole evening looking for a suitable dress for a business meeting and she was not interested in the things which she forgot to put away — Весь вечір вона шукала відповідну сукню для ділової зустрічі та її не цікавили речі, які вона забула прибрати.
Which у неформальному спілкуванні може бути замінене словом that.
Another activity which/that I have chosen is writing — Інша діяльність, яку я обрав, — це письмо.
Крім того, which використовується для того, аби ввести додаткову інформацію в речення, яка стосується всього твердження. Наприклад:
- From the new year, another stage in your life will begin, which is very good — З нового року в тебе почнеться інший етап в житті й це чудово.
- I’ve never felt close to the community which is sad — Я ніколи не відчувала себе частиною спільноти, що сумно.
That — універсальний варіант
Може замінити і who, i whom, i which та використовуватись як для істот, так і неістот. Однак, варто зазначити, що використання that допускається у неформальному спілкуванні, усному мовленні або буденних листуваннях. Для формальних розмов краще розібратись із іншими займенниками та активно використовувати саме їх.
She blamed Jack for everything that had happened — Вона звинувачувала Джека в усьому, що сталось.
That також можна зустріти у реченнях з порівняннями або ступенями порівняння прикметників:
Angelina was the best dancer that I've ever seen — Анджеліна була найкращою танцівницею, яку я коли-небудь бачив.
Як вживати whose
Переклад: чий, чия, чиї
Цей відносний займенник потрібен, аби вказувати на приналежність когось або чогось. Зазвичай він використовується, коли говоримо про людей або тварин, однак в офіційному спілкуванні whose також може поєднуватись з предметами.
Whose у реченні виступає як заміна присвійних займенників my, her, his… або приставки ‘s.
She brought us Jerry whose sister had recently been arrested for shoplifting — Вона привела до нас Джеррі, чию сестру нещодавно заарештували за крадіжку в магазині.
She brought us Jerry. His / Jerry’s sister had recently been arrested — так би виглядала ця інформація, якби не було займенника whose.
Форма who — займенник whom
Займенник, використання якого розповсюджене у літературі та офіційних письмових роботах, але майже відсутнє у буденному мовленні. Сам вигляд слова підказує нам, що воно є формою займенника who, а отже також використовується тільки для позначення людей.
Цей займенник потрібен тоді, коли людина група людей в реченні є додатком до дієслова:
I have a large and friendly family, with whom I also like to spend my free time — Я маю велику та дружню сім’ю, з котрою я також люблю проводити вільний час.
У цьому реченні «Я маю» це граматична основа підмет+присудок, а «сім’я» — додаток.
- It is a good idea, if you can, to find out some background information about the people for whom you would be working — Було б чудово, якщо ви можете дізнатися додаткову інформацію про людей, на яких ви будете працювати.
- He didn’t ask for whom I had voted — Він не питав за кого я голосував.
Коли ставити коми?
Наостанок — кілька простих правил пунктуації.
- Комою не відділяються частини речення, які вводяться за допомогою that.
- Якщо говорити про who та which, то важливий контекст. Комою відділяється та частина, яка є уточненням, відсутність якого глобально не змінює зміст речення.
- Another road which I have chosen is bad — Інша дорога, яку я вибрав, погана.
- Charlie chatted with Cindy, who took my cap, and then the downpour started — Чарлі поговорив із Сінді, яка взяла мою кепку, а потім почалася злива.
Ось і все! Запам’ятовуйте ці прості правила і більше не робитимете однієї з найпоширеніших помилок: говорити who, спрямовуючи його до предметів та неістот.
А якщо ви мрієте про досконалу англійську не виходячи з дому, радимо відвідати курси англійської мови онлайн.
Ми також підготували для вас зручну схему, яка пояснює як використовувати займенники, які ми обговорювали сьогодні. Зберігайте й до зустрічі в наступному блозі!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)