3 надійних способи розширити свій словниковий запас

Promo-Facebook-Shared Image (19)

Слова – найменші одиниці, з яких складається мова. Вони також можуть багато розповісти про освіченість того, хто їх вживає. Більшість із тих, хто вивчає англійську чи будь-яку іншу іноземну мову, зіштовхується із труднощами, коли їх потрібно запам’ятати, адже дуже часто слова заходять в одне вухо і виходять через інше.

Проблема полягає не в тому, що ми не розуміємо якогось слова, і через це не можемо його запам’ятати, а швидше у тому, що ми не можемо згадати, коли останній раз його вживали. Або ж взагалі забуваємо його вживати, і через це повертаємося туди, звідки починали. Тобто наш словниковий запас залишається таким, як був.

Як із цим боротися та як прискорити вивчення нової лексики, ефективно та назавжди запам’ятовувати слова? Саме про це піде мова сьогодні.

АЛГОРИТМИ SPACED REPETITION

Раніше ми вже писали, що метод розподілених повторень чудово працює, якщо ви не хочете забути англійську. Адже цілком природно, що наші спогади поступово стають не такими яскравими, а згодом і зовсім зникають, якщо ми до них не повертаємося знову і знову.

Дослідники, які займаються проблемами вивчення мови, припускають, що той, хто знає від 800 до 1000 слів, може успішно брати участь у простих повсякденних розмовах. Знання 2000 слів, згідно з дослідженням дозволяє зрозуміти приблизно 80% тексту. Зважаючи на те, що ви, мабуть, хочете залишити трохи часу, на те, щоб використовувати англійську (до виходу на пенсію), у вас може виникнути запитання: як засвоїти одну-дві тисячі слів за розумні строки? Відповідь доволі проста: використовувати природні циклічні процеси вашого мозку для переміщення нової інформації у довготривалу пам’ять задля вашої ж користі.

Це звучить дивно, але для того, щоб закарбувати щось у своїй пам’яті, ви повинні та почати це забувати. Виявляється, насправді існує дуже специфічне вікно часу, коли найкраще переглядати та повторювати інформацію, яку ви тільки-но почали забувати.

Якщо уважно поглянути на малюнок, на якому зображені криві запам’ятовування, то можна побачити, що з кожним нагадуванням крива стає все довшою, аж поки не зрівняється з тривалістю вашого життя.

криві запам'ятовування

На наших курсах ми також будуємо навчальні програми таким чином, щоб вони містили можливості повторювати мову через встановлені інтервали. А використання технологій та цифровізація надали нам широкий спектр інструментів та програмного забезпечення, якими вже користуються наші викладачі та студенти.

Якщо вам цікаво більше дізнатися про те, як використовувати алгоритми повторення для самостійного вивчення мови та як не забувати англійську, читайте детальніше у нашому блозі.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що робити, щоб не забути англійську?

СЛОВА В КОНТЕКСТІ

Це означає: навіть не намагайтеся вчити окремі слова списками не пов’язаних між собою слів. Якщо ви так раніше робили, наприклад, у школі, забудьте про цю звичку. Якщо ви зазубрюєте слова і не бачите повної картини, ви так само швидко їх забудете. Тільки уявіть, що слова — це пазли, розкидані на столі. Ну хіба можна їх запам’ятати й зліпити з них щось варте, коли вони лежать окремо і перемішані між собою? Але як тільки ви знайдете та поєднаєте кілька пазлів, починає вимальовуватися картинка, з’являється більш значущий контекст, і кінцевий результат більше не видається недосяжним.

Найпростіший спосіб надати контекст словам — це вчити їх за допомогою речень. Це має додаткові переваги:

  • ви вивчаєте кілька слів за раз;
  • уточнюєте їх значення, що не завжди може бути очевидним з простого словникового перекладу.

Саме тому ви рідко почуєте, що викладачі на наших курсах перекладають слова. Адже комунікативний підхід, який ми використовуємо, передбачає, що студенти повинні мати постійну взаємодію з мовою, яку вивчають, та занурюватися у неї. Розвиток чотирьох макронавичок — говоріння, слухання, читання та письма — інтегровано з самого початку вивчення мови, оскільки спілкування інтегрує різні навички. Таким чином використовуються ваші природні стратегії оволодіння мовою, і це дозволяє навчитися саме користуватися мовою. Контекстуалізація — це основна передумова комунікативного підходу.

Окрім речень можна також експериментувати, вивчаючи слова за допомогою оповідань, пісень або побутових ситуацій. Наприклад, замість того, щоб самостійно вивчати слова, пов’язані з погодою, шукайте прогноз погоди в Інтернеті та спробуйте уявити розмову про погоду на наступному тижні та про те, як це вплине на риболовлю, на яку ви так сильно сподівались.

Зрештою, ви також можете вставляти слова безпосередньо своє оточення за допомогою наклейок. Ви, напевно, пробували цей метод з іменниками, але немає причини зупинятися на цьому! Просто додайте на холодильник наліпку на “white”, на годинник — “on the wall”, а на ноутбуці — “my”.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як використовувати лексичний підхід для вивчення нових слів?

ПОВ’ЯЗУЙТЕ НОВІ СЛОВА З ОСОБИСТИМ ДОСВІДОМ ТА ЕМОЦІЯМИ

Усі ми знаємо, як важко забути слова, які зворушили нас до глибини душі. Цей ефект також можна використовувати для розширення словникового запасу у поєднанні з попередньою порадою. Замість того, щоб змиритися з нудним реченням, наприклад, “I have a tattoo on my left shoulder.”, спробуйте щось на кшталт “I got this tattoo at the night market during my last trip to Chiang Mai in 2019. I haven’t seen my friend since that time. He’s got the same tattoo on the left shoulder too.”

Ви отримуєте втричі більшу вигоду. Адже навколо нових слів складається дуже візуальна історія, вона емоційно вражає, і якщо припустити, що ви зберігаєте на столі фотографію свого друга, то дуже пов’язана з особистим досвідом! Закиньте це речення у свій spaced repetition, і ви ніколи більше не забудете слова “tattoo”, “night market” чи “trip”!

Намагайтеся думати про нові слова у контексті людей, яких ви знаєте, місця, які вам знайомі або важливі події у вашому житті. Єдине, що не перестарайтеся з уявою, щоб не травмуватися кожного разу, коли вам потрібно вживати одне зі слів.

Сподіваємось, наші поради стануть для вас у пригоді. Рекомендуємо також щодня витрачати час на читання та прослуховування, щоб дізнаватися нові слова, а потім розробити систему для включення цих нових слів у ваше письмове та усне мовлення. Невдовзі ви виявите, що ваш словниковий запас виріс на новий рівень, а ваше письмо набуло потрібної чіткості, навіть якщо раніше ви не вважали це можливим.

Нагадуємо, що нещодавно ми писали про 8 скоромовок, які прокачають вашу англійську вимову.