Як вивчити одне англійське слово та вбити кількох зайців: суфікси та префікси

prefixes and suffixes

Якщо ви вчите англійську, то вже знаєте, що вчити слова окремо – не дуже ефективно. Втім, якщо ви добре знаєте значення кореня слова, то досить легко зможете  здогадатися що означають інші спільнокореневі слова, навіть якщо бачите їх вперше. Сьогодні поговоримо про префікси та суфікси в англійській мові. Це буквосполучення, що стоять на початку та в кінці слова відповідно. Якщо ви знатимете, що означають найпоширеніші англійські префікси та суфікси, то не лише розширите свій словниковий запас, а й  покращите правопис.

Для чого знати префікси та суфікси?

Більшість поширених префіксів та суфіксів походять від латинських або грецьких слів. Як тільки ви зрозумієте та запам’ятаєте їх значення, то виявите, що краще розумієте складні тексти з багатьох предметів. Наукові, медичні терміни, історичні чи архаїчні слова, терміни, що використовуються в галузі мистецтва чи музики, легко розшифрувати, коли ви знаєте значення префіксів та суфіксів. А це дуже важливе вміння, наприклад, для іспиту IELTS.

Деякі дослідження доводять переваги вивчення англійської лексики шляхом систематичного вивчення коренів та афіксів. Наприклад, одне дослідження показало, що маючи набір з 82 коренів та афіксів , а саме 27 коренів, 32 префіксів та 23 суфіксів, а також знаючи, як ними користуватися, ви можете розкрити для себе значення понад 100 000 англійських слів. Цей чудодійний спосіб, не лише допомагає збудувати міцний словниковий запас, щоб набагато краще володіти англійською мовою та висловлюватись впевненіше, але також допомагає вивчати інші мови, що базуються на латинській мові, як, наприклад,  іспанська, французька та італійська – або навіть грецька.

Коли ви вчите префікси та суфікси, починаєте краще розуміти будову слова. Слово можна розкласти на частини, включаючи будь-які префікси та суфікси. Це не тільки покращує розуміння тексту, коли ви натрапляєте на невідомі слова. Ви вчитеся лаконічно висловлюватися усно та на письмі. Просто додаєте префікс або суфікс і вилучаєте зайві прийменники чи речення, необхідні для того, щоб передати значення.

Префікси та їх значення

Префікси – це буквосполучення, які додаються на початку слова та змінюють його значення. Наприклад, якщо ми додамо префікс ‘un’ до слова ‘happy’, то отримаємо ‘unhappy’ – антонім, що має протилежне значення. Отже, за допомогою префіксів можна будувати заперечну форму слова, а також слова, що показуватимуть відношення в часі, місці та способі. Наприклад, префікс ‘over’ означає “занадто багато”, як у cook – overcook: 

The meat was overcooked and quite tasteless.  – М’ясо було пересмаженим і зовсім несмачним.

English prefixes

English prefixes

English prefixes

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як почати думати англійською і перестати перекладати у своїй голові?

Суфікси та їх значення

Суфікси – це буквосполучення, які додаються в кінці слова та змінюють не лише його значення, а й частину мови, до якої воно належить. Наприклад, якщо до дієслова  ‘act’ додамо суфікс ‘ion’, то отримаємо іменник – ‘action’ – дія. 

Часто суфікс змінює написання слова. А саме:

create + -ion → creation (silent -e зникає)

beauty, duty + -ful → beautiful, dutiful (-y змінюється на i)

heavy, ready + -ness → heaviness, readiness (-y змінюється на i)

able, possible + -ity → ability, possibility (-le змінюється на il)

permit, omit + -ion → permission, omission (-t змінюється на ss)

English suffixes

English suffixes

English suffixes

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Неправильні дієслова: звідки вони взялися та як їх вчити, щоби точно вивчити

Вчимо суфікси та префікси

Щоб побачити, наскільки добре ви запамятали суфікси та префікси, спробуйте пройти одне із завдань:

ProProfs має вікторину, яка перевіряє чи добре ви знаєте значення префіксів. Це чудовий спосіб вивчити префікси самостійно.

ESLGamesWorld пропонує онлайн-гру на повторення префіксів та суфіксів. Тут потрібно читати запитання та обирати правильну відповідь. Потрібно добре знати префікси та суфікси різних частин мови.

Quizizz зосереджений на граматиці та містить питання щодо використання префіксів. Ви можете створити безкоштовний обліковий запис, щоб бачити правильні відповіді на кожне питання.

English Grammar пропонує вправи для різних рівнів, від elementary до advanced.

Чудовий набір карток з суфіксами та префіксами є на  Quizlet. Саме те, що потрібно, якщо готуєтеся до кембриджських іспитів чи ЗНО. Тут можна вчитися, писати диктанти, виконувати тести та грати ігри.