✌ Дитяче навчання — довгий та кропіткий процес, а тому батьки завжди хочуть обрати найкращий та найпростіший шлях для своєї малечі. Для цього хтось бере все у свої руки та розпочинає займатись з дитиною самостійно, хтось — обирає школу з професійними викладачами, котрі піклуватимуться про навчання, а хтось не обтяжує дитину додатковими уроками.
Варто розуміти, що ідеальної формули не існує, а кожен конкретний студент із конкретної сім’ї може мати свій унікальний шлях, який в результаті все одно приведе до успіху. Однак, є ряд дій, які точно не допоможуть малечі опанувати англійську, а інколи — взагалі можуть нашкодити й надовго відбити бажання вчитись.
Для того, щоб допомогти батькам віднайти комфортний шлях вивчення мови для їхньої дитини, ми поспілкувались з академічною директоркою, яка курує дитячі групи нашого центру, Лідією Сімак, та з’ясували коли та як варто починати вивчення англійської, а чого батькам точно не варто робити.
Перші кроки до мети
Батьки здебільшого сходяться на думці, що знання англійської — важливий інструмент для успішного майбутнього дитини. А тому зазвичай швидко ухвалюють рішення вивчати цю мову. Однак, одразу виникають питання коли почати та як саме це зробити!
Вічне питання: коли починати?
Загалом, починати вивчення англійської можна у будь-якому віці, однак 2–3 роки — це зарано для будь-якої дитини.
Річ у тім, що чим молодша дитина, тим менше інформації вона може опанувати.
Отже, у мінімальному віці, коли можна починати навчання, тобто у 4 роки, малеча може вивчати лише те, що розуміє і про що може поговорити. Це вузьке коло тем, зокрема:
- кольори,
- тварини,
- їжа,
- члени сім’ї.
Ці ж теми дитина повторюватиме і в 5, і в 6, і в 7 років, адже для засвоєння в такому віці потрібно, аби інформація постійно повторювалась.
Також варто враховувати, що двоє дітей, котрі почали вчити англійську в 4 і в 6 років, у 8 — дійдуть до приблизно однакового рівня. Єдина різниця, яка може бути помітною між ними — це вимова. Як правило, дитина, яка почала навчатись раніше, має дещо кращу вимову.
Ще одним фактором, який може вплинути на вибір віку для першого заняття, є швидкість звикання до занять англійською та включення у цей процес. Тут все просто:
дитина, яка ходить на англійську з 4 років вже у шкільному віці швидше адаптується до занять, ніж та, яка приходить на заняття вперше в житті.
Загалом, можна починати вивчати мову в період з 4 до 10 років, аби досягнути найкращого можливого результату у момент закінчення школи!
Як організувати процес?
А от як же розпочати навчання? Звісно, це вибір батьків, які оцінюють доцільність додаткових занять, свої можливості та потреби дитини.
Молодші школярі можуть вивчати мову лише на уроках в школі, однак слід розуміти, що в такому випадку єдине місце, де діти зможуть практикувати мову — це урок. Цього може бути достатньо, але часто — замало.
Крім того, групи в школі значно більші за групи на мовних курсах, тож дитині може не вистачати часу для повноцінної практики.
Не будемо також відкидати варіант, коли батьки вирішують самостійно займатись з малечею. Здебільшого, це — найскладніший шлях, який потребує від батьків першочергово вкласти багато сил, щоб розібратись в тому:
- як правильно викладати,
- які матеріали підібрати,
- як визначити її поточний рівень,
- як зробити заняття регулярними та збалансованими,
- та багато іншої побічної інформації.
Якщо у батьків є мотивація, цікавість, сили та час це робити — чудово! Однак, якщо ж ви сумніваєтесь — краще звернутись до професійних тічерів, які, як би прикро не звучало, але ефективніше навчатимуть дитину.
Відстежуємо дитячий прогрес
У батьків часто виникає занепокоєння — чи засвоює дитина матеріал, чи робить успіхи, чи має необхідні знання? І це не дивно, адже відстежити прогрес самостійно буває складно.
Дитина вдома може набагато гірше проявляти себе, ніж під час безпосередньо уроку, який відбувається у знайомій атмосфері, де вона розуміє про що йдеться і може оперативно втручатись у спілкування на різні теми.
Тож, як все-таки перевірити дитину, аби впевнитись, що все йде за планом?
Все залежить від варіанта навчання, який ви обрали.
- Найкращим рішенням буде — поговорити з тічером та попросити розказати що дитина вивчала, як перевірялись знання, з якою періодичністю вона пише тести для перевірки.
Крім того, ви можете попросити вчителя продемонструвати останні роботи та подивитись з чим у студента були проблеми.
- Звісно, можна поговорити з дитиною, аби мати уявлення про її власні відчуття на уроках.
Чи складно їй, чи легко? Можливо, її відволікає друг або вчитель мало приділяє уваги. Це також важливі фактори для успішного навчання.
Варто розуміти: перші роки навчання дитина не буде звʼязно говорити або швидко читати і писати.
Якщо ви маєте реалістичні очікування, то зможете самостійно побачити що засвоїла малеча.
- Наприклад, ви можете поставити кілька простих питань з тем, які дитина вивчала нещодавно і попросити відповісти.
Якщо вона відповідає фразами з кількох слів — це нормально в її віці.
Надійним способом для перевірки завжди буде розмова з вчителем дитини, який точно краще розуміє успіхи та невдачі вашої малечі.
Наш досвід
У Першому Кембриджському центрі система відстежування прогресу є зручною і для дітей, і для батьків.
По завершенню кожного модуля або інакшими словами — раз на 6 тижнів, кожен студент виконує фінальний тест, який перевірить засвоєння інформації. Результати отримуватимуть батьки на пошту, однак крім результату тесту, вчитель дає розгорнутий фідбек, де розповідає:
- що вчили цього модуля;
- як вчився конкретний студент, чи виконував домашні завдання, чи був активним на заняттях;
- поради, які могли б допомогти краще засвоювати мову;
- додаткові завдання та ресурси, якщо це необхідно.
Таким чином батьки можуть чітко розуміти чи є у дитини проблеми, чи влаштовує їх викладач.
Крім цього, наші вчителі можуть звернутись до батьків і протягом модуля. У нас діє така система:
- якщо з дитиною все в порядку та навчання йде за планом — батьків не турбуватимуть,
- якщо виникають будь-які питання до продуктивності, поведінки, самопочуття — вчитель особисто або через менеджера звертатиметься до батьків.
Вчителі можуть сповістити про різкі зміни в поведінці, дивні ознаки, які свідчать про певні проблеми, нездоровий вигляд та будь-які інші нетипові ситуації, повʼязані з дитиною.
Це значна перевага для батьків, які хочуть бути в курсі успіхів малечі, але не мають часу, аби постійно самостійно звертатись до викладача за фідбеком.
Особливості дитячих викладачів
Навчання дітей кардинально відрізняється від дорослих курсів, а тому і вчителі, які прагнуть викладати для young learners, мають специфічні знання.
Для того, щоб зрозуміти особливості викладання дітям, слід зважати на віковий розвиток. Ми нещодавно детально розповідали про особливості навчання дітей молодшого шкільного віку, молодших підлітків та підлітків. Читайте про це більше у блозі.
Зараз пропонуємо згадати основні особливості кожного віку:
- діти: головний вид діяльності — гра, не розуміють та не засвоюють правила, можуть вивчати лише інформацію про знайомі явища та предмети;
- молодші підлітки: починають абстрактніше мислити, а тому коло тем для вивчення розширюється, менше граються, можуть зрозуміти правила, цікавляться думкою оточення;
- підлітки: сприймають лише «доросле» ставлення до себе, можуть абстрактно мислити, дуже залежать від вмотивованості.
Тож вчитель, який хоче викладати дитині, повинен розуміти її можливості у кожному віці, правильно підібрати матеріали для навчання та змінювати вид діяльності залежно від віку та рівня учнів.
Шкідливі поради або як НЕ треба робити
Перша заповідь люблячих батьків — «не нашкодь». Є безліч способів неефективно навчати дитину, відбивати в неї бажання та тягу до знань, і всі вони мають стати red flags для батьків.
Ми зібрали список помилок, яких припускаються батьки й пояснюємо чому так робити не варто!
1. Сваритись, коли дитина забула слово/переклад/вимову/etc
Якщо ви хочете, аби малеча більше не отримувала задоволення від вивчення — це чудовий спосіб!
Однак, якщо ви не маєте такої мети, то варто оцінювати уміння дитини, зважаючи на її вік та рівень знань.
Забувати — це нормально!
Дитина, яка не перебуває в англомовному середовищі, не зможе швидко почати говорити реченнями, писати тексти, і читати навіть дитячі книжки.
У випадку, коли дитина щось забула, краще приділити час повторенням та додатковим розʼясненням.
Є батьки, які думають: якщо дитина щось один раз вивчала, то ця інформація залишиться у пам’яті назавжди.
Але це так не працює! Добре запам'ятовується лише те, що малеча використовує на практиці, постійно повторює.
2. Обирати матеріали для native speakers
Дитина, як і будь-яка людина, потребує для навчання спеціальні адаптовані матеріали, що будуть відповідати її рівню та навичкам.
Тексти написані для англомовних дітей, на жаль, не підходять для тих, хто вивчає англійську як іноземну мову.
Тому обовʼязково звертайте увагу на матеріали для навчання, а краще — звертайтесь до фахівців, які можуть підказати яку книжку обрати.
3. Несподівані перевірки та різкі перенавантаження
Іноді батьки несподівано вирішують перевірити як дитина навчається, і що вона вже вміє. Як результат — виявляють, що вона переплутала слова або написала невірно речення. Після чого змушують вивчати великий обсяг інформації.
Це неефективно та подекуди шкідливо для дитини!
Головне — регулярність, а не одноразове велике навантаження.
Навички розвиваються довго, тож все треба робити в комфортному для малечі темпі.
Можна порівняти вивчення англійської з відвідуванням спортзалу. Немає сенсу виконувати раз на місяць складне тренування з великою вагою та навантаженням. Значно ефективніше ходити кілька разів на тиждень і займатись з комфортною вагою. Тоді буде прогрес, результат та мотивація продовжувати!
4. «Попросили його замовити страву в ресторані за кордоном, а він не зміг! Навіщо він вчить англійську?!»
Дитина вивчає мову та відтворює її лише у:
а) знайомих обставинах — урок, розмова з одногрупником;
б) мовному середовищі — коли дитина починає жити в англомовній країні та спілкуватись з однолітками;
в) вдома з батьками, але тільки, якщо навчалась з ними раніше.
Як бачимо, замовлення у ресторані не підпадає під жоден з цих пунктів. Крім того, що рівень дитини 6–9 років для цього недостатній, так ще й стресова нетипова ситуація, де не завжди можливо швидко сконцентруватись.
Батькам краще подбати про свої знання іноземної мови й не травмувати дитину такими проханнями.
Однак, є виняток з правила: коли дитина сама прагне спробувати використати мову і замовити щось самостійно. В такому випадку батькам краще бути поруч і допомогти порозумітись малечі з офіціантом, якщо вона розгубиться.
5. У підручнику мало вправ, дитині потрібне більше навантаження!
- По-перше, вправи допомагають опрацювати новий матеріал, однак для того, щоб його закріпити та засвоїти, вчитель дає додаткові завдання, які розвиватимуть навички письма, говоріння, сприйняття мови на слух та читання, з урахуванням лексики та граматичних структур, поданих у підручнику.
- По-друге, дитині дійсно може бути замало, наприклад, домашніх завдань. Тоді батьки можуть звернутись за порадою до вчителя, який може проаналізувати та оцінити доцільність додаткових вправ для конкретного студента.
Батькам радимо не давати самостійно завдання, аби не перенавантажити та не заплутати малечу.
6. Змінювати групу чи викладача після першої скарги дитини
Іноді виникає ситуація: дитина займається у групі, виникає проблема чи конфлікт з кимось з одногрупників, і про це дізнаються батьки.
Деякі батьки болісно реагують на це і прагнуть змінити групу, вчителя чи загалом школу, в якій займається дитина. Однак, ми рекомендуємо поговорити з вчителем та зʼясувати чи не є ця ситуація наслідком типової соціалізації. Адже, якщо діти наразі проходять цей етап, то зміна колективу запустить цей процес наново.
Якщо у дитини виникають конфлікти — приділіть увагу та зʼясуйте причини цього, можливо у радикальних рішеннях з вашої сторони немає потреби.
7. У цієї викладачки якась неправильна вимова, ми не хочемо займатись з нею!
Звісно, це право батьків — обирати викладача за акцентом, характером, кваліфікацією та будь-якими іншими ознаками. Однак, ми хочемо підкреслити, що у будь-якому разі вчитель — не єдина модель вимови для дитини. Вона обовʼязково слухатиме аудіозаписи з розмовами native speakers, почує своїх одногрупників, вимову у кіно чи мультфільмах.
Крім того, на голос та вимову на онлайн-уроках впливає звʼязок, якість мікрофона вчителя та динаміків на гаджеті дитини, а тому вимова може звучати по-іншому. Ці зміни не є критичними для якісного навчання дитини.
Звісно, це далеко не всі помилки, які ускладнюють вивчення мови для дитини, однак ми намагались обрати найпоширеніші поведінкові моделі.
Якщо у турботливих матусь та татусів залишились питання — запрошуємо в коментарі, де ви можете залишити свої питання чи побажання, а ми з радістю відповімо!
Якісна англійська для дітей — пріоритет Першого Кембриджського центр! Обирайте для своїх дітей кваліфікованих викладачів, і успіх гарантовано. Чекатимемо вашу малечу на курсах англійської мови 🙂
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)