Як не боятися помилок під час вивчення мови

Как перестать бояться говорить на английском

Однією з великих проблем під час вивчення іноземної мови є мовний бар’єр. Дуже часто мої студенти діляться своїми переживаннями: у них чудово виходить читати, робити граматичні та лексичні вправи, але як тільки діло доходить до розмов, з’являється ступор або страх, і всі знання раптово вивітрюються. У чому ж корінь проблеми? На питання “Чому вам страшно говорити?” неймовірно розповсюджена відповідь: “Я боюся зробити помилку. Наді мною насміхатимуться.”

Боязнь помилок може суттєво вповільнити процес вивчення мови. Цілком можливо, що цей страх зароджувався ще в шкільні роки, коли вчителі здебільшого могли знизити оцінку за неправильну або навіть просто неідеальну відповідь. Іншою ж причиною цілком може бути природна сором’язливість та небажання здаватися нерозумним. Але якщо подивитися на помилки під іншим кутом, побороти свої побоювання цілком реально.

Уявіть ситуацію: ви вивчаєте англійську, й у вас рівень Elementary. Якщо ви бажаєте просунутися до наступного рівня, то, напевне, вивчатимете новий матеріал. Але якщо вивчене не використовувати на практиці, ви або не засвоїте його, або просто не дізнаєтеся, наскільки добре воно засвоєне.

how i speak english

У кожній мові є велика кількість нюансів та виключень, які часто не вміщуються в окремі правила та вправи. Іноді єдиний спосіб дізнатися про них – це сказати щось неправильно та дозволити іншим виправити вас. Ба більше, завдяки розумінню контексту таке виправлення може запам’ятатися навіть ефективніше, ніж якби ви, наприклад, просто прочитали б про це в підручнику. Відтак, практикуючи лише досконально вивчений матеріал і не використовуючи новий, ви не помилитеся, звісно, але і прогрес у вивченні буде досить повільним, якщо буде взагалі.

Проте страхи, згадані вище – це психологічна проблема, і її можна проаналізувати та усунути. Якщо ви боїтеся помилок через можливу негативну реакцію викладача, то вам варто пам’ятати, що нічого страшного не станеться. По-перше, знання все-таки важливіші, аніж оцінки, чи не так? По-друге, якщо ваш учитель змушує вас відчувати себе некомфортно після того, як ви помилилися, можливо, вам варто обговорити це з ним. Усе-таки в кожного студента різні уподобання, а методики викладачів можуть різнитися.

У випадку страху перед спілкуванням з іншими людьми, чи то одногрупниками, чи друзями-іноземцями, чи колегами з інших країн, пам’ятайте, що головною метою вивчення мови в сучасному світі є комунікація, обмін думками та ідеями. Деякі помилки не впливають на успішність донесення вашої думки, і переважна більшість людей просто не звернуть на це увагу. Якщо ж помилка серйозна й може завадити взаєморозумінню, ви, принаймні, знатимете, що у ваших знаннях є пробіл, і докладете зусиль, щоби заповнити його. У майбутньому ви зможете уникнути такої ситуації.

english in my head and talking

Ба більше, є ще один спосіб отримати користь від власних неправильних відповідей. Іноді помилки стають «хронічними», тобто ви повторюєте їх знов і знов. Наприклад, в англійській мові такими помилками часто є закінчення дієслів Present Simple -s/-es для третьої особи, або артиклі. У такому випадку потрібно бути обізнаним про них, навіть якщо у вас високий рівень. Можна записувати їх і періодично аналізувати, щоби виявити ваші слабкі місця, або ж записати своє мовлення на диктофон. Тоді, застосовуючи мову на практиці, ви знатимете, на що варто звернути особливу увагу.

Помилки часто розглядаються як «вороги» на шляху до вдосконалення мови, але насправді вони можуть стати вашими друзями. Адже успішний студент – не той, хто ніколи не помиляється, а той, хто не боїться визнати помилку та готовий до конструктивної критики.

Читайте також: Як знайти онлайн-партнера для практики мови?