✍️ Написати твір чи есе — досить складна задача та поширена проблема для багатьох школярів і студентів. Неможливо придумати вступ, підібрати слова, не вдається набрати потрібний обсяг та немає ідей для того, як завершити розповідь? Авжеж, нам все це відомо.
Але є і гарна новина: ми знаємо, як це виправити. Сьогодні пропонуємо написати твір «Моя улюблена страва» разом. Ми дамо приклади вдалих та не дуже текстів, пояснимо їхню структуру, а ще поділимося списками виразів та слів, які неодмінно доповнять вашу історію!
Гарантуємо, вам точно вдасться виконати це завдання!
Як почати розповідь?
Отже, погляньмо на цей текст:
My favourite dish is borscht. I first tried it in childhood and love it until now!
There are many vegetables: carrots, beetroots, onions, and beans. But also there is meat. The borscht is red and tasty. My mother usually cooks it on weekends.
I also love pizza, salads, and pasta. But borscht is my favourite!
Загалом його не можна назвати невдалим: він цілком структурований, часи та граматичні конструкції вжиті правильно, відповідь на основне питання є і тема розкрита.
Проте, все можна зробити набагато краще: ті, хто читають ваші повідомлення, листи та есе, а зокрема вчителі, оцінюють ще й ваше вміння розповідати історії, підбирати слова та конструкції, виходити за рамки заданої теми і наповнювати висловлювання сенсами.
А ось для того, щоб отримати кращий бал та захопити своєю розповіддю співбесідника або читача, почати варто з вступу.
Перший абзац
2-3 вступні речення — це те, що має зачепити, зацікавити, шокувати, спровокувати додаткове питання чи проблему. Так, це стосується і теми про їжу.
Тому почати розповідь можна такими реченнями:
- I discovered my favourite food during treatment at the hospital — Я відкрив для себе улюблену їжу під час лікування неочікуваний початок, адже у багатьох з лікарнею асоціюється несмачна дієтична їжа в лікарні;
- Two years ago, I tried snails for the first time in a restaurant. That night I was hospitalised. And now I adore snails — Два роки тому я вперше пробував равлики у ресторані. Тієї ночі мене госпіталізували. І зараз я обожнюю равликів. неочікувана розв'язка, адже здається, що равлики нашкодили людині, і вона їх не полюбить
- Iʼve never tried nothing more tasty than shepherd’s pie. Anyway, that’s not my favourite food. But why? — Я ніколи не пробував нічого смачнішого за вівчарський пиріг. Однак, це не моя улюблена їжа. Але чому? відповіді на основне питання немає, а також стоїть додаткове, що спонукає читати текст далі
- I don’t have any favourite dish. Because how can you choose it? Here is what I think! — У мене немає улюбленої страви. Адже як її можна обрати? Ось, що я думаю! погляд на тему під іншим кутом, розкриття певної проблеми
Корисні слова, які можуть знадобитися під час написання твору про страви:
- discover — щось знайти, відкрити для себе, спробувати вперше;
- taste/flavour — смак;
- adore — обожнювати;
- enjoy — насолоджуватися;
- preference in food — уподобання в їжі;
- treat — частування;
- least favourite — найменш улюблений;
- appetising — апетитний.
Отже, спробуйте не давати відповідь на основне питання тексту в першому ж реченні. Створіть інтригу, неочікуваний поворот, додайте цікавий факт.
Але якщо ви одразу назвали улюблену страву, поставте додаткове питання, розкажіть особисту історію, аби текст було цікаво читати далі.
Чим наповнити основну частину твору?
З кількох абзаців, які утворюють тіло тексту, читач має зрозуміти пояснення, аргументи та історії, про які ви заявили у вступі.
Тобто, якщо вступ такий:
You may say «What can be more tasty than meat?! It’s perfect!» Well, it is. But I know something more delicious and appetising.
То основна частина має пояснити, що може бути смачнішим за м’ясо і чому.
Наприклад, можна використати такі речення:
- Meat with spices can be either salty or spicy, but with vegetables it can be sweet, slightly sour or even bitter — М’ясо зі спеціями може бути або солоним, або гострим, але з овочами воно може бути солодким, злегка кислим або навіть гірким;
- Your stomach will easier and faster digest food with vegetables — Твій шлунок буде легше і швидше перетравлювати їжу з овочами;
- Vegetables are very colourful, so they make your dish more mouthwatering — Овочі дуже барвисті, тому вони роблять вашу страву більш апетитною.
Як сказати англійською, що вам дуже подобається певна їжа? Зберігайте набір прикметників:
- yummy — надзвичайно смачний;
- delicious — дуже смачний;
- palatable — приємний на смак;
- luscious — соковитий;
- lip-smacking — апетитний; такий, що людина прицмокує губами, вживаючи страву;
- toothsome — смачний і приємний;
- scrumptious — смакота.
Пропонуємо ще кілька речень, які допоможуть розкрити вашу думку та доповнити текст:
- Many people do not eat fish, especially children. But I believe the key to the problem is in the way it is cooked — Багато людей не їдять рибу, особливо діти. Але я вважаю, що ключ до проблеми в тому, як її готують;
- I cannot choose only one favourite dish, because I love many tastes and each time choose something different — Я не можу вибрати лише одну улюблену страву, оскільки люблю багато смаків і щоразу обираю щось нове;
- Favourite food is something that you are always ready to eat in any circumstance — Улюблена їжа — це те, що ви завжди готові з’їсти за будь-яких обставин.
Описувати їжу можна ще такими прикметниками англійської мови:
- creamy — з кремовою текстурою;
- crispy/crunchy — хрусткий;
- greasy — жирний, масний;
- syrupy — в’язка текстура, подібна до сиропу;
- tender — ніжний, такий, що легко ріжеться;
- seasoned — приправлений;
- chewy — той, що важко жується;
- sweet and sour — кисло-солодкий.
Загалом у ситуації, коли ви застрягли в думках і не знаєте, як продовжити текст, можете скористатися цими ідеями:
- Якщо ви вже пояснили, які смаки та продукти любите, згадайте про те, що вам навпаки не подобається.
- Можна додати, які напої полюбляєте вживати з улюбленою їжею.
- Називайте не лише улюблені страви, а й продукти, смаки, спеції, описуйте емоції, які відчуваєте під час куштування;
- Не забувайте ділитися власним досвідом та розповідати, як ви спробували улюблену страву вперше, смішні історії, пов’язані з нею, або навіть те, що про неї кажуть друзі чи рідні.
- Насичуйте текст прикметниками та сталими конструкціями.
Використовуйте у реченнях такі вирази, як «I think/believe», «In my opinion», «Despite the idea that», «To be honest», «Moreover/furthermore/as well (as)», «For example/instance», «As a result» тощо.
Урешті, коли всі думки у розповіді розкриті, потрібно завершити текст.
Як закінчити розповідь про favourite dish
Це має бути логічне завершення вашої історії. Речення для фінального абзацу можна починати з таких виразів:
- So/To summarise…
- In conclusion/To conclude…
- To sum up…
- That is my story.
Загалом наприкінці твору ви можете повторити основну думку про те, чому саме ви любите певну страву, але іншими словами. Ви також можете додати ще одне узагальнене підтвердження або аргумент своїм переконанням, чи навіть запитати у читача яка його улюблена їжа.
Прикладами заключних речень можуть бути такі:
- I never thought that I will find my favourite dish in such an unusual way — Ніколи не думав, що знайду свою улюблену страву в такий незвичний спосіб;
- I hope now you understand why roasted crucian carp is my favourite dish — Cподіваюсь, тепер ви розумієте, чому смажений карась є моєю улюбленою стравою;
- To sum up, I believe that you choose some food to be your favourite when it associates with happy memories, good emotions, and impressions — Підсумовуючи, я вважаю, що ви обираєте якусь їжу як свою улюблену, коли вона асоціюється з приємними спогадами, гарними емоціями та враженнями.
Приклад твору «Моя улюблена страва»
Тепер, коли ми дали вам рекомендації, покажемо, як їх втілювати на письмі.
Отже, спочатку прочитайте твір My favourite dish, а нижче перегляньте, які елементи роблять його цікавим.
Отож, чому цей текст кращий, ніж той, який ми наводили на самому початку блогу? Є кілька причин:
- Твір починається з інтриги: прямої відповіді, яка ж саме страва улюблена — немає.
- В основі тексту — історія з життя, яка сама по собі вже унікальна та відрізняється від відповіді інших студентів.
- Використовуються цікаві дієслова, на кшталт treat, пригощати savour, смакувати їжу realise, усвідомлювати discover. знайти, виявити
- Текст насичений прикметниками: tasteless, без смаку delicate, ніжний spicy, гострий luscious, соковитий fresh, свіжий sweet, солодкий tender, ніжний, м’який delicious, смачний unique. особливий, унікальний
- Усі три частини — вступ, основна частина та кінцівка — зв’язані між собою.
- Важливо, що висновок дає нам нову ідею, яка не була озвучена у попередніх реченнях, проте підкреслює досвід автора та підсумовує його основну думку.
Отже, сподіваємось, що тепер майстерність написання цікавих текстів для вас стала більш зрозумілою. Головне, пам’ятайте, що навчитися писати цікаво можна лише на практиці, тому не бійтеся труднощів і пишіть якомога більше.
Адже написання текстів — це не випробування ваших знань та розуму, а лише гарна вправа для розвитку англійської та вміння висловлювати думки!
До речі, якщо ви прагнете якісно підготуватись до НМТ та підтягнути свій рівень англійської, то у Сambridge.ua є курси англійської для підлітків. На заняттях школярі не лише вивчають тонкощі вивчення англійської, а й розвивають креативність та soft skills.
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)