Уміння зв’язно висловлювати свої думки англійською чи загадковий discourse

Умение связно выражать свои мысли на английском языке или загадочный discourse

Коли ми слухаємо ведучих BBC чи просто вчителя, який дає інструкції чи пояснює правила, перше, що часто захоплює, – це «як гарно говорить», наче по писаному.

Готуючись до іспитів на кшталт CAE чи IELTS, у критеріях оцінювання можна побачити слово «discourse» із поясненням: produces extended stretches of language with flexibility and ease, and very little hesitation.

Із чого все починається

Вміння зв’язно та, головне, правильно висловлювати власні думки без пауз і вагань (а саме це і є «discourse») приходить не одразу. І зовсім не важливо, чи вчите ви рідну мову змалечку, чи засвоюєте англійську-французьку-німецьку з нуля в школі чи на курсах. Спочатку й маленькі дітки, і дорослі-початківці вчаться розмовляти фразами, окремими словами висловлювати власні потреби, потім з’являється розуміння граматики та синтаксису, і ми будуємо прості речення.

І от тут виникає бажання закрутити дещо особливе, у дусі Толстого. Так, щоби одне речення – і на всю сторінку. А що? Я ж бо знаю, ми ж проходили на уроках! А не виходить 🙁

Повертаючись до дикторів та вчителів

Щоби гарно та правильно говорити довгі речення чи цілі спічі, потрібно не лише знати граматику, але й ще багато читати, слухати та повторювати, повторювати, повторювати.

Учитель тому так гарно дає інструкції, що він/вона їх сто разів на день промовляє, а до цього, під час навчання, усі їх написав(написала) та завчив (завчила). І не один варіант, ні. Кожен випадок має під собою десять-п’ятнадцять типових речень для різних рівнів та здібностей студентів.

Для дикторів же взагалі всі тексти пишуть, і вони їх банально зачитують, причому не лише в новинах, але й у передачах, ТВ-шоу та концертах.

Усе це практика та ще раз практика: не запинатися, не роздумувати, не складати про себе – а брати готову фразу з «банку пам’яті».

Отож, щоб усунути перешкоди на шляху до гарної мови, пам’ятаємо:

  • Повторення – мати навчання, тож беремо аудіо від свого підручника та слухаємо в режимі нон-стоп, допоки фрази від зубів не відскакуватимуть.
  • Вчити потрібно правильні вислови, а для цього потрібно багато читати. Почати можна із серії книг graded readers. Це спеціальна адаптована література, на якій чудово засвоюється пройдена граматика та напрацьовується «банк пам’яті».
  • Заводимо уявного співбесідника. Йдете на співбесіду англійською? Почитайте правильні фрази в інтернеті та проведіть діалог з уявним інтерв’юером. Робите домашнє завдання? Подумайте, про які ситуації у своєму житті ви могли б розповісти цими словами-граматикою, і побалакайте «самі із собою».
  • Знайдіть собі role model (ідеал спікера), Наприклад, у мене це Стівен Фрай. Він відомий своєю чудовою англійською з вишуканими висловами та тонким гумором. Ще він озвучував серію аудіокниг про Гаррі Поттера, які я прослухала разів зо п’ять. А тут уже зовсім нескладно запам’ятати вподобані фразочки чи слівця. З п’ятого ж разу! 🙂
  • Починайте з малого. Не женіться за журавлем, спіймайте синицю. Не беріть одразу складні тексти – це лише демотивує. Почніть із простого – аудіо до власного підручника, а там і до великих дикторів дійдете.

Щасти вам, і хай прибуде з вами discourse.

Що ще почитати: 50+ вигуків у англійській, які з точністю висловлять ваші найрізноманітніші почуття та емоції.

Хочете спробувати навчатися онлайн?