Чому слова запам'ятовуються важко, якщо вчити їх окремо?

Promo-Facebook-Shared Image (17)

Безліч людей, які вивчають англійську, витрачають багато годин на те, щоб вивчити тисячі слів. Вони знаходять значення слова за допомогою словника, але врешті решт їм важко використовувати слова у реченнях. Ви можете здивуватися, але, якщо ви теж вчите окремі слова, то ускладнюєте собі життя. То що ж робити, щоб заговорити англійською, як native speaker?

ЛЕКСИЧНИЙ ПІДХІД ДО ВИВЧЕННЯ МОВИ

Розглянемо наступний приклад:

The principles of the Lexical Approach have (1)been around since Michael Lewis published ‘The Lexical Approach’ (2)10 years ago. (3) It seems, however, that many learners (4) have a clear idea of what the Lexical Approach actually (5) looks like (6) in practice.

Справа у тому, що лише у цьому маленькому уривку ми можемо нарахувати як мінімум 6 словосполучень чи фраз, які ми виділили жирним шрифтом. Майкл Льюїс, автор лексичного підходу до вивчення іноземних мов, називає їх “lexical chunks” такі собі блоки лексики або своєрідні багатослівні одиниці мови. До них також належать “collocations” — фразеологізми та сталі словосполучення, фразові дієслова, ідіоми та ін.

У чому полягає суть підходу? Lexical approach має два основні принципи:

Принцип 1. Grammaticalised lexis.

Носії мови у своєму мовленні використовують “lexical chunks”, і саме тому їхня мова більш плинна (fluent). Отже, плинність мовлення не залежить від того, наскільки добре мовець знає граматику чи наскільки великим є його словниковий запас, а від того, наскільки швидко він здатний використовувати лексичні блоки. Іншими словами, лексика займає центральне значення у створенні сенсу, а граматика відіграє підпорядковану допоміжну роль.

Принцип 2. Collocation in action.

Розглянемо ще один приклад. Спробуйте доповнити наступні речення своїми словами:

When we traveled to Europe, we stayed in bed and ______.

As I don’t have much time in the morning, I always have only coffee for __________.

Швидше за все ви доповнили речення словом breakfast, тому що ми знаємо, що словосполучення bed and breakfast означає готель, в якому у вартість проживання входить сніданок, а фраза to have something for breakfast їсти щось на сніданок. Так говорять носії мови, і тому, якщо ви будете перекладати у своїй голові слово в слово, то в кінцевому результаті, така комбінація слів звучатиме дивно для носія англійської, хоч він вас може і зрозуміє.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як розмовляти англійською з акцентом як у королеви?

Отже для чого вчити не слова, а словосполучення?

  • Ви звучатимете більш природно та зрозуміло.
  • У вас завжди буде альтернатива, якщо ви захочете щось сказати по-іншому.
  • Нашому мозку набагато легше запам’ятовувати та використовувати мовні одиниці блоками, аніж окремими словами.
  • Ваше мовлення буде плинним а ви будете fluent in English (до речі, це теж лексичний блок).

Навіть дослідження показують що знання collocations є свідченням досить високого рівня володіння англійською. Вони також говорять про те, що природне використання collocations є відмітною особливістю, коли тексти носія мови порівнюються з текстами, написаними expert users мови або near-natives. Отже, ми можемо впевнено сказати, що засвоєння сталих словосполучень є невід’ємною частиною опановування іноземної мови.

ЯКІ БУВАЮТЬ COLLOCATIONS ТА ЯК ЇХ ЗАПАМ’ЯТАТИ?

Для того, щоб легше запам’ятати як вживати слова у словосполученнях, слід звертати увагу на частини мови. Як правило, найбільш поширені із них, можна поділити на різні групи:

прислівник + прикметник: completely satisfied, fully aware, bitterly cold, badly hurt, fast asleep

прикметник + іменник: excruciating pain, absolute despair, alternative energy, blond hair

іменник + іменник: a surge of anger, bars of soap, call to action

іменник + дієслово: lions roar

дієслово + іменник: commit suicide, make money, come first, keep a promise

дієслово + прийменникова фраза: burst into tears, come to an agreement

дієслово + прислівник: wave frantically

прислівник + дієслово: quite agree, strongly deny, never knew

прислівник + прислівник: right now, all along, quite enough

прикметник + прийменник: attached to, good at, excited about та ін.

Найпростіший спосіб дізнатися з якими словами поєднується те чи інше слово, скористатися програмою English Vocabulary Profile (EVP). Вона показує які слова та фрази, і на якому рівні А1 С2 за шкалою CEFR, знають ті, хто вивчає англійську у всьому світі. EVP базується на обширних дослідженнях з використанням Cambridge Learner Corpus (CLC).

РЕКОМЕНДУЄМО ПРОЧИТАТИ: Які букви в англійській мові завжди мовчать?

Читайте якомога більше. Це чудовий спосіб вивчати нові слова та словосполучення у певному контексті. Ви одразу ж бачитимете як їх вживати.

Регулярно повторюйте те, що вивчили. Якщо ви практикуватимете вживання нових lexical chunks, ви з легкістю їх засвоїте. If you don’t use it, you will lose it!

Вивчайте словосполучення групами, як вам зручно. Ви можете вчити їх за темами або за словами, наприклад, словосполучення з make/ get/ do.

Не забувайте користуватися словником. Там ви знайдете не лише переклад чи пояснення значення словосполучення, а й приклади вживання і ще більше нових chunks!

Викладачі нашого центру також застосовують lexical approach як один із інструментів на своїх заняттях. Якщо ви хочете спробувати вивчати англійську або покращити ваші навички володіння, у нас саме діють early bird fees на навчання онлайн та офлайн!