Як теорія множинного інтелекту допомагає у вивченні англійської?

Multiple intelligences

У будь-якому класі чи групі, від дошкільного закладу до університету, студенти навчаються по-різному. Кожен з нас обдарований, і кожен приймає виклики своїм навчальним здібностям та уподобанням.  Говард Гарднер визначає ці навчальні здібності та уподобання як інтелекти. Спочатку  склавши список із семи, а згодом переглянувши до восьми та дев’яти, Гарднер розробив теорію множинного інтелекту, щоб пояснити, як люди вчаться, по-різному один від одного. Теорія не стверджує, що людина має лише один з дев’яти інтелектів, а навпаки, один його вид сильніший, ніж інші. Як визначив Гарднер, інтелекти бувають логіко-математичними, просторовими, лінгвістичними, тілесно-кінестетичними, музичними, міжособистісними, внутрішньоособистісними, натуралістичними та екзистенціальними.

Експеримент

Спробуйте виконати наступне завдання і поки ви це робите, поспостерігайте, як ви намагаєтесь знайти відповідь. Цей експеримент проводив Герберт Пухта (Herbert Puchta), автор успішних підручників для дітей і підлітків, відомий педагог і дослідник. Протягом майже 30 років він вивчає методи застосування результатів досліджень у галузі когнітивної психології і роботи мозку в практиці навчання англійської мови як іноземної.

Отже, чоловік і жінка збираються на прогулянку. Вони хочуть іти рука об руку, але їхні кроки різної довжини. Насправді крок жінки становить дві третини від кроку чоловіка. Вони починають йти одночасно, і їх перший крок — з лівої ноги (тому вони обидва стоять на правій нозі, коли роблять перший крок). Очевидно, що оскільки крок жінки коротший, і вони хочуть гуляти разом, їй доведеться зробити більше кроків, ніж її партнеру, за такий же проміжок часу. Скільки кроків їм доведеться зробити кожному, поки їхні ліві ноги знову не торкнуться землі одночасно?

“Кожного разу, коли я використовую цю діяльність на майстер-класах для вчителів і прошу учасників згодом поділитися пізнавальними та іншими процесами, через які вони пройшли, намагаючись знайти відповідь, вони повідомляють про безліч різних методів,” – каже Герберт Пухта.

Деякі намагаються уявити ситуацію. Вони часто повідомляють про те, що бачили сцену “як у фільмі” — а на подальші запитання щодо цього фільму відповіді варіюються від “повного тривимірного кольорового відео” або “чорно-білих фотографій” до “розмитих зображень двох людей, що йдуть”.

Інші намагаються вирішити задачу за допомогою математики, часто у формі більш-менш складного рівняння.

Дехто починає малювати малюнки на аркуші паперу: спочатку кроки чоловіка, потім вони поділяють ці кроки на менші кроки жінки і намагаються зрозуміти відповідь.

Бажаєте спробувати навчатися онлайн?

Практично в кожній групі є люди, які негайно беруть колегу під руку і намагаються фізично “зайнятися” цією діяльністю.

Деякі люди починають обговорювати завдання із людиною поруч або в невеликих групах, тоді як інші повідомляють, що вони не хочуть, щоб їх «турбували», і воліли б самостійно дійти до відповіді .

Досить багато учасників не можуть уважно проаналізувати формулювання самого завдання. Може, є якась хитрість?

Одного разу колега навіть повідомив, що намагався вирішити завдання ритмічним способом, тобто намагаючись “відстукати” кроки пари!

Своїми новаторськими дослідженнями людського інтелекту Говард Гарднер, чітко продемонстрував, що не існує єдиної унітарної психічної здібності, яку можна було б назвати інтелектом, але натомість існує безліч інтелектів. Гарднер дуже переконливо стверджує, що тести на рівень інтелекту та навчання в цілому, як правило, базуються лише на двох людських інтелектах, лінгвістичному та логіко-математичному. Він пропонує розрізняти різні інтелекти, щоб врахувати набагато ширший спектр людських можливостей, на які спираються наші навички мислення — як ми бачимо з невеликого експерименту вище. Насправді, при використанні з групами ця діяльність досить часто демонструє всі або майже всі інтелекти, зазначені в роботі Гарднера.

Якщо ви самі спробували експеримент з кроками, ви легко можете зрозуміти, з яким (або з якою комбінацією) інтелекту ви працювали, коли намагалися вирішити завдання.

ЦІКАВО ЗНАТИ: Все про вивчення англійської з носієм мови

Вісім різних інтелектів

Чим більше разів ми повторюємо певну концепцію, тим краще ми навчаємося. “Концепція” може бути новою навичкою, знаннями або поєднанням обох. Наприклад, ми не знаємо концепції водіння, коли вперше сідаємо за кермо, але починаємо її освоювати кожного разу, коли відпрацьовуємо навичку водіння. Те саме стосується і вивчення мови чи будь-якого іншого предмету. Викладачі спираються на вивчене вчора, минулого тижня чи навіть минулого року. Повторення концепції покращує навчання, тому викладач, виходячи з теорії множинного інтелекту, може підсилити навчання за допомогою різних видів діяльності. Також викладач на заняттях англійської застосовує ті види завдань, які найкраще підійдуть студентам, в яких переважає той чи інший вид інтелекту. Ви і самі можете спробувати і побачите, що працює найкраще для вас.

  • Лінгвістичний або language-smart

Скоріше за все вам подобається писати вірші, вигадувати історії та брати участь у розмовах. Метафори, порівняння, омофони та всілякі мовні жарти та каламбури доставляють величезне задоволення людям з лінгвістичним інтелектом.

Вам найкраще підійдуть читання, говоріння, аудіювання, письмо, завдання на правильність написання,

ігри в слова тощо.

  • Логіко-математичний або number-and-reasoning-smart

Цей інтелект можна пов’язати з тим, що називається “науковим мисленням”. Він часто використовується в аналітичній частині вирішення завдань, коли ми встановлюємо зв’язки та відповідності між частинами інформації, які здаються окремими, коли ми виявляємо закономірності та коли беремо участь у плануванні, визначенні пріоритетів та системному мисленні.

У цьому випадку найкраще працює практика граматики, завдання на вирішення проблем, логічні головоломки, обчислення, діяльність з використанням  критичного мислення.

  • Візуально-просторовий або picture-smart

Цей інтелект пов’язаний зі здатністю архітектора зображати будівлю в своїй уяві та без труднощів бачити споруду з усіх боків. Швидше за все, авіадиспетчери, скульптори, садівники та будівельні інженери мають такий інтелект. Коли у дітей переважає візуальний інтелект, вони часто мріють, удають, що роблять себе невидимими, та подорожують до чарівних місць та часів у своїй уяві.

Таким студентам найкраще допомагають вчитися різні візуальні ефекти, кольори, картинки, графіки, відео тощо.

  • Тілесно-кінестетичний або body-smart

Цей інтелект стосується точності та досконалості рухів. У танцівників балету, артистів-мімів та спортсменів швидше за все переважає цей вид інтелекту. Кінестетичний інтелект часто стосується навичок, невідомих нашому свідомому розуму, таких як ті, що використовуються, коли ми їдемо на велосипеді, ловимо м’яч, паркуємо машину, друкуємо на клавіатурі тощо.

Найкраще навчатися чомусь новому вийде за допомогою руху, рольових ігор, драми, практичної діяльності тощо.

  • Музичний або music-smart

Людині з добре розвиненим музичним інтелектом може бути нудно, коли вона довго перебуває далеко від світу ритму, тонів, гучності та звуків. Тому, для того, щоб задовольнити потреби цього інтелекту, викладачі використовують jazz chants, grammar chants, співають пісні, час від часу вмикають музику, щоб допомогти студентам розслабитися, і навіть дозволяють студентам слухати музику на своїх MP3-плеєрах, поки вони, наприклад, пишуть есе.

Викладач використовує музику, завдання із розпізнаванням звуків, практикує інтонацію та ритм мови, використовує повторення скоромовок, речень індивідуально та в групах тощо.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Для чого потрібні інтенсивні курси англійської?

  • Внутрішньоособистісний або self-smart

Коли у вас переважає цей інтелект, ви зосереджені на собі. Люди відчувають такий стан, коли прокидаються вранці або засинають ввечері. Людині, в якої переважає цей інтелект, потрібен час наодинці, і вона страждає, якщо їй доводиться багато спілкуватися. Такі студенти часто можуть здаватися викладачу розсіяними або повільними.

Найкраще для них працює відведений особистий час для навчання, саморефлексія, ведення щоденника навчання та ін.

  • Міжособистісний або people-smart

Основна здатність таких людей  — помічати відмінності серед інших людей, зокрема, серед їх настроїв, темпераментів, спонукань та намірів. Найпростіший приклад: здатність маленької дитини виявляти різноманітні настрої людей. Міжособистісний інтелект найбільш розвинений у політичних та релігійних лідерів (таких як Махатма Ганді), у кваліфікованих батьків та вчителів, а також у осіб, які володіють професіями, що передбачають допомогу людям.

Саме для таких студентів викладач використовує роботу в парі, комунікативні завдання, рольові ігра, роботу в групах, дискусії тощо.

  • Натуралістичний або nature-smart

Говард Гарднер запропонував додати цей вид інтелекту до початкового списку нещодавно. Він стосується гармонії з природою так, як це було в багатьох ранніх народів. Йдеться про спостереження, помічання та розуміння ритмів та змін природи. Такі студенти обожнюють теми, пов’язані з природою, завдання, в яких потрібно щось класифікувати тощо.

Якщо говорити про заняття англійською, яке б завдання ми не ставили перед нашими студентами, вони використовуватимуть різні способи мислення та навчаються по-різному. Тому не слід використовувати термін “інтелект” як пояснення успіху чи невдачі певного студента. Адже є безліч прикладів, коли учні, які не дуже добре навчаються в школі, в подальшому стають надзвичайно успішними. Так само, як ми знаємо, не кожен успішний учень стає блискучим підприємцем, вченим, лікарем, художником чи вчителем.

Хоч ми не можемо точно передбачити, які саме процеси мислення задіють завдання, які ми використовуємо, у свідомості наших студентів, можна з упевненістю стверджувати, що використання активностей з урахуванням множинного інтелекту, швидше за все, активує ширший діапазон інтелектів у наших студентів, ніж якщо мова викладається лише “лінгвістично”. Отже, більшість із вас, швидше за все, не залишаться без уваги на наших заняттях , і рівень вашого інтересу до вивчення мови, ймовірно, зростатиме, навіть якщо ви не належите до групи людей з сильним мовним інтелектом.

Бажаєте спробувати навчатися онлайн?