Щороку 26 квітня ми вшановуємо памʼять загиблих внаслідок трагедії на Чорнобильській атомній електростанції. Саме тому напередодні цієї дати спробуємо зануритися в історію.
Чорнобильська катастрофа трагічно сколихнула весь світ у 1986 році. Під час тестування одного з реакторів відбувся вибух та пожежа, що призвело до викиду великої кількості радіоактивних речовин у навколишнє середовище.
Можемо припустити, що ви знаєте про Чорнобиль ще зі шкільних уроків та спогадів старших приятелів. Однак, чи обговорювали ви коли-небудь цю тему англійською мовою? Ймовірно, не всім це під силу, оскільки потрібна специфічна тематична лексика.
Тож спершу розглянемо базові англійські слова та поняття, які ми можемо використати у розповідях про трагедію на ЧАЕС. Ось добірка основних понять:
- Nuclear disaster — ядерна катастрофа;
- Radiation — радіація;
- Radioactive — радіоактивний;
- Contamination — забруднення;
- Exclusion zone — зона відчуження;
- Mutations — мутації;
- Liquidators — ліквідатори;
- Sarcophagus — саркофаг;
- Decontamination — дезактивація.
Якщо ви хочете більше дізнатися про катастрофу на ЧАЕС англійською мовою, ми зібрали для вас добірку тематичних фільмів, серіалів та подкастів. Усі вони у художньому чи документальному жанрі розповідають про катастрофу на Чорнобильській АЕС та наслідки, які вона мала для світу.
Радимо увімкнути англомовні субтитри й бути готовими занотовувати незнайомі вам слова, які траплятимуться під час сюжету.
Мінісеріал “Chernobyl”
Рік: 2019
Кількість серій: 5
Тривалість одного епізоду: 60 хвилин
Жанр: історична драма
Країни: США, Велика Британія
П’ять епізодів, створених HBO, розповідають про катастрофу на Чорнобильській АЕС, що сталася 1986 року в Україні. Серіал описує події, що призвели до вибуху реактора, наслідки цієї трагедії для місцевого населення та зусилля влади та міжнародну допомогу у ліквідації наслідків аварії.
У сюжеті йдеться про історії чоловіків і жінок, які намагалися стримати катастрофу, а також про тих, хто віддав своє життя, щоб запобігти погіршенню ситуації.
You're dealing with something that has never occurred on this planet before.
Переглядати серіал від HBO в оригіналі — справжнє задоволення, оскільки “Chernobyl” отримав високу оцінку критиків та глядачів саме за неймовірну акторську гру та реалістичне зображення подій.
Серіал також привернув увагу до питань ядерної безпеки та ризиків, пов’язаних з використанням атомної енергії у сучасних реаліях.
Аби допомогти вам підготуватися до перегляду, пропонуємо вивчити низку слів та фраз, що часто використовуються в епізодах серіалу. Вони будуть вдалим доповненням до вашого вокабуляру з цієї теми!
- Environment — середовище;
- Disaster — катастрофа;
- Explosion — вибух;
- Smoke — дим;
- Evacuate — евакуювати;
- Radioactive material — радіоактивний матеріал;
- Interrogation — допит;
- Nuclear power plant — атомна електростанція;
- Adverse — шкідливий;
- Nuclear fallout — радіоактивний осад;
- Danger to public — небезпека для громадськості;
- Environmental contamination — забруднення довкілля;
- Government coverup — прикриття уряду;
- Contamination — забруднення;
- Abandoned city — покинуте, занедбане місто;
- Atomic cloud — атомна хмара;
- Gas mask — протигаз;
- Deserted city — безлюдне місто;
- Radiation poisoning — радіаційне отруєння.
Фільм жахів “Chernobyl Diaries”
Рік: 2012
Тривалість: 86 хвилин
Жанр: жахи, містика
Країна: США
Звісно ж, тема Чорнобиля не могла оминути творців жанру горор. Наприклад, ця стрічка розповідає справжню містичну історію, що трапляється у зоні відчуження.
За сюжетом друзі-американці їдуть у відпустку до Європи. У Києві вони зустрічають брата головного героя. Той запрошує друзів спробувати в екстремальний туризм та відвідати Чорнобиль з гідом. Під час поїздки друзі виявляють, що застрягли у “мертвій зоні” і навіть не здогадуються, хто ще зустрінеться їм у цих краях.
Have you heard of extreme tourism?
Документальна кінострічка “Chernobyl: The Lost Tapes”
Рік: 2022
Тривалість: 96 хвилин
Жанр: документальний, історичний
Країна: Велика Британія
У документальному фільмі використані нещодавно знайдені архівні кадри та свідчення очевидців про Чорнобильську катастрофу. Історія доповнюється новими фактами, які розкривають деталі трагедії та описують героїчні зусилля людей, які запобігли повторному вибуху на реакторі.
Драматичний фільм “Chernobyl: The Final Warning”
Рік: 1991
Тривалість: 95 хвилин
Жанр: історична драма
Країни: США, Велика Британія
Один з перших фільмів, що зняли після катастрофи. Це реальна історія про трагічну аварію на Чорнобильській атомній електростанції та про те, як один американський спеціаліст, доктор Роберт Гейл, допомагав радянським лікарям лікувати тих, хто вижив.
Звісно, якість зображення відповідає 1991 року, однак сюжет вартий вашої уваги.
When a nuclear plant is not managed correctly, it becomes a time bomb.
Документальна стрічка “The Russian Woodpecker”
Рік: 2015
Тривалість: 80 хвилин
Жанр: документальний
Країни: Україна, США, Велика Британія
Погоджуємось, назва не дуже мотивує до перегляду. Проте, не зважайте на це!
Документальний фільм режисера Чеда Грілла, що розповідає про одного з останніх свідків катастрофи на Чорнобильській АЕС, який відправляється на розслідування до забрудненої зони. Він виявляє зв’язок між Чорнобильською катастрофою та секретним радянським радіовідправником, що здійснював експериментальні передачі сигналів високої частоти.
“The Russian Woodpecker” отримав багато нагород та номінацій, зокрема, номінацію на “Оскар” за найкращий документальний фільм у 2016 році.
Короткометражний фільм “Chernobyl Heart”
Рік: 2003
Тривалість: 39 хвилин
Жанр: документальний, короткометражний
Країна: США
Фільм, що показує наслідки радіаційного зараження для дітей та медиків, які займались їхнім лікуванням. У цьому короткометражному документальному фільмі розповідається про дітей, які народилися після аварії на Чорнобильській АЕС у 1986 році та мають серцеві захворювання.
“Chernobyl Heart” був відзначений Оскаром за найкращий короткометражний документальний фільм у 2004 році.
Chernobyl is a haunting reminder of the fragility of our world and the catastrophic consequences of our mistakes.
Подкаст від HBO “The Chernobyl Podcast”
Подкаст, що був створений для доповнення до серіалу “Chernobyl” від HBO. У кожному епізоді ведучий Пітера Сагала і продюсер подкасту Крейг Мазін обговорюють події, що відображаються в серіалі, та розповідають про свої враження від роботи над проєктом.
Крейг Мазін також говорить про деякі технічні деталі, що не показані у серіалі, і пояснює деякі ключові моменти, аби зрозуміти події, що відбулися в Чорнобилі.
“The Chernobyl Podcast” отримав багато позитивних відгуків за допомогу у збільшенні розуміння теми та відчуття дійсного зв’язку з серіалом.
Timesuck Podcast “The Chernobyl Disaster: What, Why and How Bad Was It?”
Епізод подкасту “Timesuck” про Чорнобильську катастрофу. У цій серії ведучий Ден Кампбелл досліджує події, які призвели до катастрофи, її наслідки для України та світу. Він розповідає про те, як саме сталася катастрофа, хто був відповідальним за це, а також про те, як радіація впливає на живі організми.
Епізод містить багато цікавих деталей та фактів про Чорнобиль, а також різноманітні інтерв’ю з експертами та спеціалістами. Випуск стане корисним ресурсом для тих, хто цікавиться історією та хоче дізнатися більше про цю катастрофу.
Що прочитати про Чорнобиль англійською
Якщо ви маєте бажання закріпити матеріал в памʼяті та дізнатися більше деталей, пропонуємо англомовні друковані статті на тему Чорнобильської катастрофи. Вони потребують високого знання мови, однак після перегляду фільмів вам буде простіше зрозуміти загальний контекст. Тож ось добірка якісних матеріалів до теми:
- “The Chernobyl disaster: what happened, and the long-term impact” — стаття “BBC News”, у якій описані наслідки катастрофи та її вплив на людей та довкілля за понад 30 років після події.
- “The truth about Chernobyl? I saw it with my own eyes…” — стаття у журналі “The Guardian”, опублікована у 2016 році. У ній авторка Джулія Слівінська розповідає про свій досвід відвідування Чорнобильської зони відчуження і висловлює свої думки щодо того, наскільки правдиво відображено реальність у серіалі про Чорнобиль від HBO.
- “The Chernobyl disaster: What happened, and the long-term impacts” — стаття “National Geographic”, яка описує довгострокові наслідки Чорнобильської катастрофи, зокрема, збільшення рівня радіаційного випромінювання у навколишньому середовищі та наслідки для здоров’я людей, які були викликані радіацією.
- “Chernobyl Accident 1986” — стаття World Nuclear Association, яка надає інформацію про події, що призвели до катастрофи, наслідки, які вона мала для людей та довкілля та зусилля для попередження подібних інцидентів у майбутньому.
Чорнобильська катастрофа була однією з найгірших ядерних трагедій в історії людства та залишила негативні наслідки для довкілля та здоров’я людей. Історія довела, наскільки важливими є заходи безпеки в атомній промисловості та прозорість звітності відповідальних за управління атомними електростанціями.
Минуло 37 років після катастрофи, однак територія навколо електростанції досі залишається забрудненою, наслідки будуть відчувати наступні покоління, а памʼять про трагедію житиме завжди.
Про проблеми та історичні події корисно вміти говорити англійською мовою. Адже так ваш голос почують у всьому світі!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)