Як навчити дитину не боятися іспитів? Поради педагогів центру міжнародних іспитів і рекомендації дитячого психолога

Как научить ребенка не бояться экзаменов

З іспитами діти починають стикатися вже під час прийому до школи. Важливо знати: згідно з новим законом «Про освіту», відбір дітей до 1 класу заборонений за будь-якими критеріями, окрім місця проживання. Перевірка знань із математики, навичок читання та письма, а також володіння іноземною мовою заборонена.

Втім, багато положень нового закону прописані ще не до кінця. Якщо все ж таки співбесіди з дітьми будуть проводитися, батькам важливо розуміти, як підготувати до подібної ситуації дитину.

Іспит – це не страшно!

«Кембриджські іспити для найменших були створені саме для того, щоби показати діткам та їхнім батькам, що іспити — це не страшно!» — розповідає Оксана Гуляс, академічний директор із дитячого напряму центру міжнародних іспитів з англійської мови Grade Education Center.

«Особливість іспитів у Grade Education Center у тому, що їх неможливо не скласти, у них немає балів, а в сертифікаті будуть просто намальовані 15 значків-щитів, максимально 5 за кожну секцію — письмову, усну, аудіювання та аналітичне читання», — продовжує Оксана.

«Усе зроблено так, що дитина в принципі не може «завалити» іспит, оскільки система оцінювання націлена не на помилки, а на те, що дитина знає та вміє. І навіть якщо в неї проблеми з однією частиною тесту, наприклад, робить помилки в словах, усе це перекривається іншими частинами», — розповідає Лілія Григорян, викладач англійської мови в Grade Education Center .

«Після складання іспитів у нашій школі дитина отримує офіційний сертифікат, який підтверджує її рівень. Це визнання її власних перемог і незалежна оцінка її знань. Якщо ж ми говоримо про технічну сторону, то такий сертифікат можна використовувати для навчання в літніх школах за кордоном. Багато сертифікатів на сьогодні перекривають шкільні ДПА (державна підсумкова атестація — прим. Real Mama), і сертифікат дозволяє переходити на наступний рівень навчання», — підсумовує Лілія.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як вивчити англійську, докладаючи мінімум зусиль: три ефективні техніки

Підготовка до іспитів

«У Grade Education Center підготовка до іспитів не виділяється в окремий курс, як це робиться під час підготовки до іспитів вищих рівнів. Дітки просто навчаються в ігровій формі», — розповідає Оксана.

Фото з архіву Grade Education Center

«Діти приходять до нас вчитися не задля складання іспиту, і ми їх цією інформацією не навантажуємо. Ми їх просто вчимо, але органічно вплітаємо в програму екзаменаційні матеріали, які першочергово націлені на розвиток комунікативних навичок,» — продовжує Лілія.

Вчимо малюка не боятися

«Головне — не тиснути. Батьки полюблять нагнати страху на дітей перед іспитами так, наче це кінець життя», — нарікає педагог.

«Поводити себе потрібно природньо. Можна разом подивитися мультики англійською мовою або пограти в слова», — рекомендує Лілія.

Не слід говорити дитині щось на кшталт «ти чому нічого не робиш, у тебе завтра іспит». Діти, на відміну від дорослих, не дуже розуміють, навіщо він їм потрібний.

«Якщо дитина знає, що її відбирають та оцінюють — це не просто крок до провалу іспиту. Це, можливо, крок до неуспіху маленької людини в подальшому житті», — перестерігає сімейний психолог Тетяна Степанова.

«Усвідомлюємо власні амбіції та комплекси, бажання втілити в дитині власні мрії і…не нав’язуємо це їй. А ще припиняємо хвилюватися, говорити перед дитиною про її здібності, розвиток, поведінку», — рекомендує психолог

У погоні за знаннями важливо не забути: головне — здоровий та щасливий малюк!

«Дитина не народжується зі страхами, упередженнями та комплексами. Їх даруємо їй ми, батьки: не співай у громадському місці, бачиш, який хлопчик молодець, не те, що ти; пам’ять у тебе нікуди не годиться, хто ж тебе візьме до школи такого верткого. Дитина вірить нам. Слова, сказані в запальності або жартома, сприймає серйозно й росте з нашими оцінками. І в складний і відповідальний момент вона це згадає й розгубиться, засмутиться й не відповість — екзаменатору або кривднику, а бо ще кому-небудь», — пояснює психолог.

Не слід говорити малюку про іспит, співбесіду, іншу ситуацію оцінки.

«Не натаскуємо його і не тестуємо самі, не попереджаємо, що це відповідальний день, і від цього залежить його доля, і не погрожуємо, що його куди-небудь не візьмуть. Не розуміє малюк усього цього, але йому передається наша тривога, і він відповість гірше, ніж міг би. Активна та відкрита дитина завжди справить краще враження, ніж натаскана, нервова та скута», — впевнена Тетяна.

За словами психолога, методик, що готують дитину до ситуації оцінки, просто немає.

Перед экзаменом нужно вести себя естественно

Перед іспитом потрібно поводити себе природньо й не говорити дитині, що її будуть оцінювати. Фото з архіву Grade Education Center

«Є стиль виховання, який визначається як любов та кордони. Коли дитину люблять, приймають, грають із нею, говорять, відповідають на питання, від народження показують, що світ її чекає, любить і безпечний, і водночас немає вседозволеності, дитину вчать розуміти, що добре, а що погано, дотримуватися власних та чужих кордонів. Така дитина зможе найкращим чином вийти з будь-якої складної ситуації, її не можна буде зламати, похитнути впевненість у собі, відбити цікавість до життя», — вважає Тетяна.

Важливо проводити з дитиною час разом. Навіть у разі сильної зайнятості продуктивно проведіть із малюком ті 20–30 хвилин, які можете.

Дорогою до саду або під час прогулянки ставте питання, розповідайте про явища природи, навколишній світ, найпростіші речі: сім’ю, природу, тварин, транспорт, магазини, школу.

«Говоріть із ними, спантеличуйте, відповідайте на питання, розповідайте історії. Дивіться з ними пізнавальні передачі, мультфільми, фільми відповідно віку, купляйте книги, цікаво написані та добре ілюстровані, читайте їм та з ними. І тоді щаслива, впевнена в собі, дитина, що знає власні та чужі кордони, відповість на питання, покаже всю зрілість і готовність до навчання й не розгубиться. Поставити питання, на яке складно відповісти, можна навіть дуже натасканій дитині. Впевнена в собі людинка, яка не очікує на оцінку, знайде, що відповісти, і на найкаверзніше питання. А залякана та засмикана — розгубиться і від простого», — стверджує психолог.

«Чому діти не бояться іспитів? Ну, по-перше, вони підготовлені, не намуштровані, а саме підготовлені. Вони все це робили неодноразово протягом усього семестру. Вони робили тести, які повністю відповідають екзаменаційним завданням. Та й сам формат іспиту дуже дружелюбний, різнобарвний, з веселими малюнками та завданнями, де потрібно розмальовувати, малювати, але водночас вони, самі того не розуміючи, підтверджують уже у настільки юному віці, власний рівень англійської», — розповідає Лілія.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Як стають викладачами англійської

За день до іспиту

Не слід робити з останніх днів до іспиту дещо особливе. Ставимося до дитини так же, як і завжди — бережливо та з любов’ю. Користь принесуть режим, здоровий сон і прогулянки.

«Відмовтеся від натаскувань і перевірок у останні дні, медикаментів для заспокоєння або ще чого-небудь. Не потрібно дедлайнів: завтра важливий день, у тебе тиждень до співбесіди! Заспокойтеся самі — це найважливіше. Домовтеся із сім’єю, щоби всі поводились, як завжди», — рекомендує психолог.

За день до экзамена относимся к ребенку так же, как и всегда

За день до іспиту ставимося до дитини так же, як і завжди — бережливо та з любов’ю. Фото з архіву Grade Education Center

«Якщо дитина не буває в шумних місцях, поведіть її до торгового центру, в інше багатолюдне місце, а може, до тієї школи, де хочете вчитися, ненадовго й неодноразово. Адже в школі може бути дуже шумно, дитина може розгубитися. За день до співбесіди можна сказати дитині, що завтра вона йде знайомитися зі школою. Скажіть, що вона йде знайомитися з вчителями, що її там чекають і можуть ставити запитання, щоб побільше дізнатися про неї. Поясніть малюкові, що можна уточнювати та питати, якщо щось не зрозуміло, а якщо не знаєш відповіді, так і сказати».

Вислухайте враження дитини після співбесіди, ставте питання, якщо бачите, що вона прагне поділитися й задоволена собою.

«Якщо малюк засмучений, скажіть: я бачу, ти засмучений, що тебе так засмутило? Подякуйте дитині після співбесіди та підіть із нею до кафе або в інше приємне місце, щоби закріпити позитивні враження. Навіть якщо все пройде гірше, ніж хотілося б. І ніяких оцінок, докорів, порівнянь, винесення уроків! Усі уроки виносимо самі для себе», — рекомендує Тетяна.

Про компанію

Центр міжнародних іспитів з англійської мови Grade Education Center має платиновий статус від Кембриджського університету. Працює в Києві 10 років. Педагоги Grade Education Center готують дітей до іспитів і навчають англійській мові, починаючи з 5—6 років.

Після подолання іспитів діти отримують міжнародні сертифікати Кембриджського університету:

  • Starters, Movers (YLE Starters, YLE Movers) — підтверджують рівень A1 за CEFR, тобто Elementary (для початкової та середньої школи);
  • Flyers (YLE Flyers) — підтверджує рівень A2 за CEFR, тобто Pre Intermediate (для початкової та середньої школи).

Оригінал статті – на http://realmama.com.ua