✏️ Вивчення англійської мови — важливий етап розвитку дитини, який відкриває нові горизонти для навчання та культурного обміну. Як батьки, ви, безсумнівно, прагнете зрозуміти, чи досягає ваша дитина успіху в цій справі.
Визначити прогрес у вивченні мови може бути непросто, адже він проявляється не лише в запамʼятовуванні слів чи граматичних правил, а й у здатності спілкуватися, розуміти та використовувати мову в різних контекстах.
Про те, чому «Переклади мені це слово» не спрацює та як все ж таки правильно визначити прогрес дитини у вивченні англійської ми запитали в академічної директорки, яка курує дитяче навчання в Першому Кембриджському центрі, Лідії Сімак.
Що варто знати батькам?
Перш ніж говорити про успішність і її критерії, важливо розуміти вік дитини. Процес навчання та прогрес залежать від великої кількості факторів — викладача, позакласної роботи, спілкування з одногрупниками та інших. Проте найголовнішим з них є саме вік дитини!
Саме особливості розвитку на тому чи іншому етапі дорослішання впливають на здатність вивчати мову і демонструвати певні результати.
Від віку малечі залежить темп навчання. Якщо 15-річний підліток може опанувати англійську мову до рівня А2 за рік, то молодшому підлітку 11-12 років знадобиться на пів року більше.
Щодо дітей молодшого шкільного віку — такий рівень володіння англійською займатиме близько 6 років навчання. І це абсолютно нормальний темп!
Отже, для того аби спробувати зрозуміти прогрес дитини у вивченні мови — варто враховувати особливості засвоєння інформації у її віці.
Розгляньмо цю тему детальніше!
Особливості навчання дітей до 10 років
Перш за все, запевняємо — важливо розуміти, що від малечі не варто очікувати швидкого результату.
Навчання дитини — не лінійний процес, де дитина постійно стає майстернішою та вправнішою. Це крива зі злетами та падіннями, з поверненням до минулих тем, постійним повторенням та згадуванням матеріалу, який був опрацьований давно.
1. Перший аргумент на підтримку цієї думки — для вивчення мови потрібне абстрактне мислення.
Оскільки у дітей такого віку воно ще не до кінця сформоване, їм потрібно більше часу для засвоєння матеріалу на уроках іноземної мови.
2. Другий — більшість підлітків та дорослих людей приходять на курси англійської мови зі знанням базового матеріалу, тобто вміють писати та читати.
Водночас діти до 10 років вчаться цим навичкам з нуля, і фактично їх шлях починається так, як у немовлят, які вчаться розмовляти рідною мовою.
Ще однією особливістю навчання дітей такого віку є те, що знання постійно потрібно освіжати, а матеріал — повторювати. Тобто, дитина в першому класі вивчає кольори, а повторюватиме їх назви щороку кілька разів.
Це повʼязано з тим, що дитина не використовуватиме мову поза уроками. У результаті — матеріал забувається набагато швидше, а отже — учням необхідне повторення.
Враховуйте це, коли захочете перевірити рівень знань своєї дитини!
Чого робити не варто?
Дітей варто перевіряти особливо обережно та ненавʼязливо.
Розглянемо декілька прикладів та ситуацій, у яких дитина може злякатися та розгубитися. Отже, своєї мети — перевірити її знання — ви не досягнете.
«Переклади мені це слово»
Переклад є чи не найпопулярнішим способом визначення прогресу дитини батьками. І ми вас розуміємо, адже, здавалося б, він є найпростішим методом. Проте, на жаль, він не ілюструє реальний стан справ.
Річ у тім, що іноземна мова вчиться в контексті. В першу чергу тому, що велика кількість англійських фраз просто не має точного перекладу рідною мовою.
Досвідчені викладачі англійської мови дотримуються правила English only на уроках, а отже діти вивчають значення лексики, а не переклад.
Найімовірніше, і ваша дитина вчиться без використання рідної мови. Тому прохання перекласти слово чи речення може загнати дитину в глухий кут.
Тестування
Ще один варіант, який можуть використовувати батьки — своєрідні домашні «контрольні роботи», коли дитині потрібно виконати якийсь тест з англійської.
Одразу заначимо — не варто самостійно змушувати дитину відповідати на тестові завдання.
У такого способу перевірки є кілька недоліків.
- Батькам може бути складно оцінити рівень знань дитини, а отже — обрати доречне тестування, яке торкатиметься лише тієї інформації, яка вже відома дитині.
- Тест обраний вдома може не відповідати за форматом тому, до чого звикла дитина на уроках. Тобто це можуть бути складні/нетипові/недоречні для її віку формати запитань, що змусить дитину почуватись розгубленою, а відповідно — вплине на результат тесту.
- Домашнє тестування за бажанням батьків може відчуватись як тиск дитиною. В такому випадку батьки ризикують негативно вплинути на бажання вчитись, а дитина при цьому продемонструє необʼєктивний результат.
Перегляд відео
Здавалося б, спільний перегляд відео англійською мовою, його обговорення або прохання переказати основний сенс почутого — інтерактивний та цікавий спосіб. Проте ми можемо заперечити цю думку. Чому?
Знову ж таки — переклад. Дитина може бути не знайома з таким видом діяльності, а це створить стресові умови.
Звісно, ви можете попросити дитину переказати сенс почутого. Однак, варто бути обережними щодо очікувань.
Рівень знань у віці до 10 років не передбачає вміння говорити повними реченнями: дитина може відповідати словосполученнями чи використовувати короткі фрази, проте монологу від неї очікувати не варто.
Ви можете спробувати ставити прості питання про контент, який ви переглядали щойно. Тоді дитина зможе коротко відповідати, а ви побачите ступінь розуміння.
Розмова
А як щодо діалогу? Ви можете спробувати поговорити з дитиною, але лише якщо досконало знаєте її програму навчання.
Причиною тому є те, що маленькі діти можуть знати та відтворити тільки ту інформацію, яку вивчають на уроках.
Тобто, якщо спитати «How many full years are you?» замість звичного для дитини «How old are you?» — вона може розгубитися та не відповісти.
«Напиши мені текст про…»
Схожу ситуацію маємо і з письмом. Батьки можуть просити не лише поговорити англійською, але й написати текст.
Памʼятайте: рівень дитини до 10 років не передбачає написання повних текстів та розповідей.
На сходинці Pre A1 дитина може писати окремі слова. Цей рівень знань фокусується на spelling — написанні слів по буквах.
Здобувши рівень А1 дитина може написати одне-два речення зі знайомими структурами. Від малечі, що володіє мовою на рівні А2, варто очікувати декілька речень обсягом 20-25 слів. Наприклад, записку або замітку з простою інформацією про себе.
Тож зрозуміло, що від дитини не варто очікувати самостійних розповідей, а також вміння перекладати щось з англійської.
Головний принцип, який варто памʼятати батькам, перш ніж перевіряти знання малечі — сучасні методики та підходи до вивчення мови не дають блискавичного результату, проте в довготривалій перспективі дає реальне володіння мовою.
Однак, що ж робити, якщо перевірити роботу вчителя та успішність дитини все ж необхідно? Про це говоритимемо далі!
Як правильно перевірити рівень знань?
Батькам необхідно перевіряти успіхи дитини зазвичай з двох причин. Перша — можливість виявити відсутність мотивації та бажання вчитись у дитини, а друга — необхідність перевірити роботу вчителя без безпосереднього втручання в навчальний процес.
То як це зробити правильно й обʼєктивно? Погляньмо на кілька варіантів!
Повторення знайомих дій
Майже увесь процес навчання дітей такого віку відбувається за допомогою ігор.
Дізнайтеся у викладача, які активності діти виконують на уроках та спробуйте повторити їх вдома!
Це дозволить вам перевірити рівень знань дитини обʼєктивно, адже знайомі вправи не лякають, а отже — не знижують результати!
Міжнародні іспити
Дієвим способом визначення рівня дитини є незалежні оцінювання, зокрема — міжнародні іспити.
Такий вид тестування створений відповідно до рівня знань дитини та адаптований за віком.
Тест дає обʼєктивну оцінку прогресу, адже містить лише знайомий матеріал та правильний формат.
Проте варто розуміти, що для такої перевірки потрібна попередня підготовка, адже дитину потрібно познайомити з подібними видами завдань заздалегідь. Тобто цей варіант є дієвим, але потребує додаткового часу.
Фахова оцінка
Прагнення перевірити рівень знань дитини — абсолютно нормальне. Батькам може бути складно заздалегідь оцінити професіоналізм викладача, тож лише робота з ним, яка приносить наочні результати, може переконати їх у власному виборі.
В такому випадку радимо спробувати звернутись до іншого викладача.
Інший фахівець зможе якісно оцінити знання, адже має відповідну освіту, а крім того — він не є зацікавленим.
Такий підхід не стане стресом для батьків та дитини, покаже обʼєктивний результат та дасть змогу дізнатись про проблемні моменти в навчанні малечі.
Проте найкращим способом визначити прогрес дитини у віці до 10 років — зробити це без її участі. Як це зробити? Пояснюємо!
Фідбек викладача
Звісно, перш ніж перевіряти дитину вдома, завжди варто поспілкуватись з викладачем. Ба більше, ми рекомендуємо вам ставити питання щодо всіх аспектів, які вас цікавлять. І хоч може здаватись, що ці питання надто прості або недоречні, попри це — питайте.
Кваліфікований вчитель пояснить всі моменти простими словами, а також зрозуміє ваше прагнення бути залученим в життя дитини.
Тож що варто питати, аби зрозуміти, як розвивається ваша дитина:
- як вона поводить себе на уроках та сприймає інформацію,
- як спілкується з іншими,
- які проблемні моменти,
- чи варто вам робити вдома додаткові вправи,
- та інші питання, які цікавлять саме вас!
До речі, у Першому Кембриджському центрі викладач надає розгорнутий фідбек про роботу дитини після закінчення вивчення кожного модуля, тобто кожних 1,5 місяця.
Текст надається тільки батькам та містить інформацію про:
- активність дитини,
- її залученість у процес навчання,
- результати фінального тестування,
- теми, яким варто приділити більше часу.
Роботи дитини
Перегляньте матеріали з англійської, які є у дитини. Наприклад, конспекти та книжки, де вона виконує вправи. Подивіться, наскільки детально або уважно вона виконує завдання. Крім того, варто спробувати разом зробити домашнє завдання. Так ви зможете зрозуміти як дитина засвоїла матеріал після уроку.
Можливо, записи дитини наштовхуть вас на думку, що не все на уроках є зрозумілим або ж вона не встигає за темпом навчання.
Звісно це не привід одразу шукати нового вчителя чи виконувати додаткові завдання самостійно. Однак, це може стати поштовхом детальніше поспілкуватись з викладачем та поговорити з дитиною.
Розмова з малечею
Звісно ще одним найактуальнішим джерелом інформації про навчання для вас має бути ваша дитина.
Спробуйте поцікавитися, чи подобається дитині вивчати іноземну мову, як проходять її уроки, чи цікаві вони.
Спитайте, чи комфортно їй з викладачем та в колі інших дітей.
Краще не ставте питань про конкретні вивчені слова або граматичні конструкції, адже дитина в такому віці памʼятатиме гру, під час якої вона вчила слова. Про те, яку лексику вона вивчила під час цієї вправи — може згадати не одразу.
Памʼятайте, розмова повинна бути максимально легкою та ненавʼязливою. Варто проявити турботу та щиру зацікавленість!
Отож, найкращим варіантом для батьків стане комплексний підхід. Тобто поєднання фідбеку від вчителя з думкою дитини, а також вашими власними спостереженнями під час виконання домашніх робіт, а також перегляду підручників малечі.
Як щодо підлітків?
Одразу зазначимо — з підлітками все набагато простіше!
В першу чергу тому, що перевірити рівень прогресу дитини 12-14 років батьки можуть самостійно! Всі методи з розділу вище можна використовувати з підлітками.
Однак, найголовніші пункти ми повторимо нижче!
Питання комфорту
Почніть з розмови про те, чи комфортно дитині на уроці та чи розуміє вона матеріал.
Якщо відповідь негативна — найімовірніше, дитина вчиться не на своєму рівні.
Таке навчання не принесе результату та може демотивувати студента. Річ у тім, що в групі з нижчим рівнем такій дитині нудно, а в групі з вищим — вона постійно не встигатиме за всіма, що в результаті остаточно відібʼє бажання вчитись.
Спілкування
Хоч і дуже обережно, але з підлітком можна спробувати поговорити англійською мовою.
Попередньо розгляньте матеріал підручника дитини та спробуйте провести діалог з вивченої теми.
Зверніть увагу на те, в якому форматі та з використанням яких конструкцій будують речення в навчальних матеріалах дитини. Формуйте питання на основі цієї інформації.
Головне правило, якого потрібно дотримуватися — щиро спілкуватися зі своєю дитиною, приділяти їй час та увагу. В якому віці вона б не була та які б результати володіння англійською мовою не показувала!
Коли діти та підлітки знають, що можуть звернутися до батьків за порадою чи підтримкою, це зміцнює їхню впевненість у собі та допомагає краще справлятися з викликами. Зокрема й освітніми!
Пам’ятайте, що ваша підтримка і розуміння можуть мати великий вплив на емоційний стан дитини, її успішність у навчанні та житті загалом!
Довіряйте власним спостереженням, адже ніхто не знає вашу дитину так добре, як ви самі!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)