Однією з найбільших труднощів щодо іноземної мови є мовний бар’єр. Дуже часто студенти діляться своїми переживаннями на кшталт: “У мене чудово виходить читати, виконувати граматичні та лексичні вправи, але як тільки справа доходить до розмови, з’являється ступор чи страх, і всі знання раптом десь зникають”.
У чому ж корінь цієї проблеми? На запитання про причини страху говоріння неймовірно поширеною є така відповідь: “Я боюся зробити помилку. Наді мною будуть сміятися.”
Ми розуміємо усі страхи наших студентів і готові допомогти їх подолати. Тож цей блог буде корисним для тих, хто впізнав себе у попередніх рядках. Поїхали!
Причини страху і шкода від нього
Побоювання помилок може суттєво уповільнити процес вивчення мови. Цілком можливо, цей страх зароджувався ще в шкільні роки, коли багато вчителів могли знизити оцінку за неправильну або навіть просто неідеальну відповідь.
Іншою причиною може бути природна сором’язливість і небажання здатися нетямущим. Але якщо поглянути на помилки під іншим кутом, подолати свої страхи реально.
Уявіть ситуацію: ви вивчаєте англійську мову, у вас рівень Elementary. Якщо ви хочете просунутися до наступної сходинки, то вивчатимете новий матеріал.
Але якщо вивчене не використовувати на практиці, ви або не засвоїте його, або просто не дізнаєтеся, наскільки добре засвоєно.
У кожній мові є величезна кількість нюансів та винятків, які часто не вміщуються у певні правила та вправи. Іноді єдиний спосіб дізнатися про них — сказати щось неправильно і дозволити іншим виправити вас. Ба більше, завдяки розумінню контексту, таке виправлення може запам’ятатися навіть ефективніше, ніж якби ви, наприклад, просто прочитали про це в підручнику.
Так, практикуючи лише досконало вивчений матеріал і не використовуючи новий, ви не помилитеся, але прогрес у вивченні буде досить повільним, якщо він взагалі буде.
Користь від помилок
Згадані вище страхи — це психологічна проблема, котру можна проаналізувати та усунути. Якщо ви боїтеся помилок через можливу негативну реакцію викладача, то вам слід пам’ятати, що нічого страшного не станеться.
По-перше, знання таки важливіше, ніж оцінки, чи не так?
По-друге, якщо викладач змушує вас почуватися некомфортно після помилки, можливо, варто це з ним обговорити.
Все-таки кожен студент має різні переваги, а методики викладачів можуть відрізнятися.
У разі страху перед спілкуванням з одногрупниками, друзями-іноземцями або колегами з інших країн, пам’ятайте, що головною метою вивчення мови в сучасному світі є комунікація, обмін думками та ідеями.
Деякі помилки не впливають на успішність донесення вашої думки, і багато людей просто не звернуть на це увагу. Якщо ж помилка серйозна і може перешкодити взаєморозумінню, ви принаймні знатимете, що у ваших знаннях є прогалина, і зможете її заповнити. До того ж у майбутньому ви вже зможете уникнути такої ситуації.
Зі своїх помилок можна отримати чимало користі, якщо правильно поводитися та помічати їх. Іноді помилки стають хронічними, тобто ви повторюєте їх знову і знову.
Наприклад, в англійській такими помилками часто є закінчення дієслів Present Simple -s/-es для третьої особи або артиклі. У такому разі потрібно бути обізнаним з ними, навіть якщо у вас високий рівень.
Можна записувати їх і періодично аналізувати, щоб виявити ваші слабкі місця, або записувати свою промову на диктофон. Тоді при практичному застосуванні мови ви знатимете, на що вам слід звернути особливу увагу.
Помилки часто здаються ворогами на шляху до вдосконалення мови, проте насправді вони можуть стати друзями. Памʼятайте: успішний студент — це не той, хто ніколи не помиляється, а той, хто не боїться визнати помилку та готовий працювати над її виправленням.
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)