Як успішно скласти англійське аудіювання на ЗНО-2021

Как успешно сдать английское аудирование на ЗНО-2021

Розділ аудіювання з’явився в ЗНО з англійської лише у 2018 році. Й одразу ж встиг викликати обурення: багато хто з абітурієнтів був незадоволений якістю запису, рівнем гучності, а також акцентами мовців. Але від цього розділу не відмовилися, отож надалі будуть стикатися з ним. Тому пропонуємо розібрати цю частину іспиту: що це за розділ, як до нього готуватися та що робити, щоби подолати його успішно.

Заздалегідь повідомляйте про проблеми

Під час вступних інструкцій, які звучать ще до початку виконання завдань, інструктор запропонує абітурієнтам прослухати фрагмент аудіозапису та перевірити якість звуку. Якщо всі учасники підтвердять задовільну якість, один з них поставить свій підпис на протоколі. Якщо в когось з абітурієнтів є зауваження щодо якості, необхідно на цьому етапі повідомити про проблему інструктора. Тоді інструктор зобов’язаний провести передбачені інструкцією необхідні процедури для забезпечення якісного звуку під час тестування. Випускники 2018 і 2019 років вже стикнулися з подібною проблемою: доводити незадовільну якість звуку після тесту було запізно.

Уважно читайте інструкції

Аудіювання займає 30 хвилин загального часу, відведеного на ЗНО. Воно складається з трьох завдань різного рівня складності (від Elementary до Upper-Intermediate). Перше завдання, відповідно, найпростіше, а останнє – найскладніше. Крім того, загалом, в аудіюванні є 3–5% незнайомих слів, але вони, зазвичай, не є ключовими для розуміння або ж про їхнє значення можна здогадатися за контекстом.

Усього в аудіюванні 16 питань. Аудіо програється двічі. Це значно полегшує завдання студента: перший раз – слухаємо та обираємо відповідь (можна навіть навпроти обраного варіанту написати слово або вираз, які сказав спікер), другий – перевіряємо себе.

Кожне завдання необхідно починати виконувати з уважно прочитаної інструкції. В умові чітко прописано, що саме потрібно зробити: обрати слово, вираз або малюнок, відповісти на питання тощо. На жаль, іноді випускники відповідають на питання неправильно через свою неуважність.

определите ключевые слова

Визначте ключові слова

Перше завдання містить 6 питань. У перших трьох питаннях завдання №1 необхідно обрати малюнок (А, В або С), який відповідає тому, що сказав спікер, під час своєї відповіді.

Цей тип завдання призначений для перевірки вміння студента зрозуміти загальний сенс того, що сказане, й обрати відповідь, що відповідає цій інформації, тобто, навички, потрібні в цьому завданні, також включають уміння проводити паралелі між різними формулюваннями одного й того ж сенсу (що потрібне для наступних трьох питань завдання).

Зазвичай у даному типі завдання бувають або фрази, що відволікають, або згадані всі три предмети з малюнків або з варіантів відповідей. Основний «лайфхак» цього завдання – правильно визначити ключові слова питання, щоби потім обрати потрібну картинку.

Наприклад, слухаємо аудіо й відповідаємо:

задача аудио ЗНО

Тут ключовими словами будуть: vet, advise та start. Студенту потрібно подумки вирішити, які синоніми або схожі формулювання можуть бути використані для слова start. Важливо пам’ятати, що потрібна думка саме “vet”, а не самої дівчинки. Крім того, якщо згадуються всі три варіанти, то повинно бути якесь слово або вираз, що будуть чітко вказувати на правильну відповідь. У нашому випадку це “start small … like a fish”

У другій трійці питань необхідно обрати варіант відповіді (А, В або С), який відповідає тому, що сказав спікер під час відповіді:

задача слушание ЗНО

Тут, крім аналізу питання, необхідно ще подумати над синонімами до слів у варіантах А, В і С. Тобто, потрібно підбирати варіанти, що передають той же сенс, що і слова: romantic, amusing, sensational. У нашому випадку Sally говорить про “entertaining” і “people may enjoy it”.

Під час підготовки до даного завдання можна використовувати вправи з підготовки до PET (аудіювання, завдання №1).

Треба скласти ЗНО якомога краще?

Читайте питання заздалегідь

Друге завдання містить п’ять питань. Це – аудіо рівня Intermediate. Для кожного варіанту необхідно обрати варіант True або False.

Аудіо для даного завдання – інтерв’ю, тобто, беруть участь два спікери, але питання, зазвичай, стосуються людини, яку питають, і саме щодо її відповідей необхідно вказувати True/False.

Принцип роботи схожий на попередні завдання: читаємо питання, подумки визначаємо ключові слова та міркуємо, які слова та формулювання можуть бути використані в аудіо замість наших ключових слів. Крім того, знову відповідаємо під час першого прослуховування, а остаточно визначаємося під час другого.

Це завдання ускладнюється ще тим, що на всі питання потрібно відповісти під час прослуховування, немає можливості одразу прослухати шматок тексту, який стосується цього питання, як у першому завданні.

Щоби все ще більше ускладнити, питання не завжди йдуть у тому ж порядку, що й у інтерв’ю. Тобто, за ті 20 секунд, які даються на початку треку для ознайомлення з завданням, необхідно швидко прочитати сі 5 питань, щоби встигнути зорієнтуватися під час прослуховування, на яке саме питання зараз відповідає спікер.

Підготуватися до цієї частини аудіювання можна за допомогою пробних тестів PET, частина 4 (будьте уважними: у РЕТ потрібно вказувати А (true) або В (false).

концентрируйтесь на вопросе

Концентруйтеся на питанні

Третє завдання найскладніше. Воно містить 5 питань, до кожного з яких надається 3 варіанти відповідей. Розповідається історія, спікер один, і це створює певні складності в розумінні: коли потрібно переходити до наступного питання.

На початку цього завдання також дається 20 секунд на читання питань та відповідей. За такий час досить складно встигнути ознайомитися з усім. Краще всього прочитати всі питання, а потім уже передивитися варіанти відповідей. Як правило, хоча б два із запропонованих варіантів будуть згадані в тексті, або й усі три.

Не лякайтеся, якщо не знаєте перекладу кожного слова, намагайтеся сконцентруватися на питаннях. Не чекайте, що варіант відповіді звучатиме саме так, як у тексті: звертайте увагу не на слова, а на значення того, про що йдеться, інакше кажучи, головне – зрозуміти ідею виразу/речення.

Для цього завдання є дві тактики:

 1. Йти від зворотнього. Якщо не зовсім зрозуміло, який варіант обрати, то спочатку закреслюємо непотрібні відповіді. Наприклад:
  задача аудирование ЗНО
  Уривок завдання: In Cuba she realized that she has only 20 dollars in a place where only cash is accepted (варіант В). She had no idea how she was going to pay to her taxi driver. While she sat by the road trying to keep back tears, the driver offered her a place in his home for the night. The next morning, she found out that he and his wife had given up their bed for her. De Peccol says that strangers all over the world want to show you how kind and helpful they are in welcoming you to their country (варіант С – переформулювання слова hospitality).
  У даному тексті згадуються другий і третій варіант, отже, перший (А) можна одразу викреслити. Далі, у варіанті С є слово reject, але спікер не згадував нічого подібного за значенням у своїй оповіді, отже, його також викреслюємо. І залишається варіант В.
 2. Обрати варіант відповіді згідно з ключовими словами.
  задача аудирование ЗНО
  Уривок завдання: She left Portland, Oregon, on July 24th, 2015, supported by International Institute of Peace through Tourism and with a few sponsors.
  Ця фраза з тексту точно відповідає за сенсом варіанту В із питання (financial aid – supported by a few sponsors).

Щоби підготуватися до цього завдання, можна використовувати пробні тести для PET, частина 2.

Крім того, є велика кількість сайтів, які пропонують слухати тексти онлайн. Нерідко аудіо можна завантажувати собі на комп’ютер. Тексти поділені на рівні, а деякі сайти пропонують питання до текстів. Наприклад:

www.esl-lab.com

www.podcastsinenglish.com

www.listenaminute.com

Відповідайте на всі завдання

Якщо вже так сталося, що завдання виявилося для вас занадто складним, то спробуйте вгадати (це цілком можливо), не залишайте бланк без відповіді – це точно не принесе вам додаткових балів.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Що потрібно знати про ЗНО з англійської