Чи важлива інтонація в англійській мові?

intonation

Щойно повз вас пройшли два незнайомці, які розмовляли іноземною, але ви якимось чином змогли здогадатися якою саме мовою вони говорили. Знайома ситуація? Справа у тому, що усі мови мають власну виразну мелодію. Така “мелодія” мови називається інтонацією, і це те, про що ви, мабуть, навіть не замислюєтесь, розмовляючи рідною мовою.

Експеримент №1. Перегляньте наступне відео та спробуйте здогадатися якими мовами розмовляє дівчина.

Та чи справді дівчина на відео розмовляє стількома мовами? Ви будете розчаровані, але вона не говорить жодною з мов, а просто використовує звуки з потрібною швидкістю, тоном та наголосами. Дівчина підписала відео: “Me goofing around, showing what certain languages sound like to me” – “Я балакаю, демонструючи, як для мене звучать певні мови”. Інтонація це підйоми і падіння (коливання) вашого голосу, що відбуваються коли ви говорите. Як і ваші слова, вона так само важлива, щоб висловити те, що ви хочете сказати. Ось чому, вивчаючи англійську, потрібно не лише навчитися ЩО говорити, а також навчитися ЯК це сказати.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Interested чи interesting: прикметники з –ed та –ing

Інтонаційні моделі в англійській мові

Інтонація це особливість вимови, спільна для всіх мов. Інші особливості вимови включають  ритм, зв’язане мовлення та наголос. Як і з усі інші риси, інтонація стосується того, як ми щось говоримо, а не того, що говоримо.

Найпростіше, інтонацію можна описати як “музику мови”. Зміна або варіація цієї музики (або висоти тону) може вплинути на зміст того, що ми говоримо. Коли розмовляєте, думайте про свій голос як про музичний інструмент. Поки ви говорите, ваш голос стає все голоснішим і м’якшим, робить акцент на певних партіях і рухається вгору-вниз по нотах. Ноти вашого голосу називаються його висотою, а зміна висоти це те, що ми називаємо інтонацією.

Саме тому ми можемо вважати, що інтонація — це те, як ми використовуємо висоту свого голосу, щоб виразити певні значення та установки.

Експеримент № 2. Спробуйте сказати вголос: “How you doin’?” Це один із простих, дуже неформальних способів запитати когось, як у нього справи. Саме речення граматично неправильне, але його легко зрозуміти.

Скоріше за все, коли ви вимовляли цю фразу, ви почали з низької ноти і піднялися до вищої ноти на “doin’”. Тепер послухайте як це робить Джої з серіалу “Друзі”:

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: Основне правило вимови в англійській

Він наголошує слово “you”, що надає фразі зовсім іншого забарвлення. Його версія цього простого привітання трохи кокетлива (він фліртує).

Це також може пояснити, чому іноді люди, здається, не розуміють вас, навіть коли ви вживаєте правильні слова та граматику.

Є дві основні моделі інтонації в англійській мові:

спадаюча (falling) – коли ваш голос знижує висоту в кінці речення, і це найпоширеніша модель в американській англійській. Використовуйте її для більшості простих висловлювань та спеціальних питань (що починаються зі слів what, when, where, why, how та ін.).

висхідна (rising) – коли ваш голос підвищує висоту в кінці речення. Використовуйте її, коли ви ставите запитання, відповідь на які буде «так» чи «ні» або для демонстрації недовіри чи гніву.

Це спрощене пояснення, тому що існує ряд інших способів змінити висоту звуку, щоб змінити значення сказаного. Але якщо ви зможете добре засвоїти ці дві основні схеми, інші прийдуть самі собою.

Як працювати над інтонацією?

Щоб покращити свою інтонацію, спочатку потрібно дізнатися яка вона. Тому, перш ніж щось робити, запишіть себе на диктофон. Наприклад, виберіть абзац, який містить різні типи речень, як-от перші кілька речень у книзі, яку ви читаєте. Коли у вас є запис того, як ви говорите, ви можете його прослухати і почути, над чим потрібно працювати. Чи звучить ваш голос рівно? Чи природно звучать його коливання? Чи ви “звучите” як native? І так далі.

Більшість підручників з англійської містять певну практику інтонації, але ви, швидше за все, знайдете автентичні та цікаві приклади розмовної англійської мови в Інтернеті. Розпочніть, наприклад, із British Council podcasts. Якщо ваш рівень більш просунутий, подкасти BBC пропонують велику різноманітність матеріалів, і ви обов’язково знайдете щось цікаве.

Також на YouTube є безліч кліпів інтерв’ю з акторами, наприклад, Actors on actors. Послухайте, як вони реагують на жартівливі запитання, серйозні теми та незручні питання. Зверніть увагу, як інтонація в голосі змінюється зі зміною теми.

Корисно також буде робити позначки на тексті, які показують, де ваша інтонація повинна підніматися і падати. Ви можете малювати стрілки над словами або використовувати лінії.

Відмінним способом тренувати свою інтонацію є перебільшення. Спробуйте робити її набагато сильнішою, ніж вона мала б бути. Наприклад, коли тон повинен підніматися, піднімайте його дуже високо. Звичайно, ви не будете так робити під час розмови, але цей спосіб дозволить глибше усвідомити інтонацію, коли ви розмовляєте.

Спробуйте різні інтонації. Виберіть одне речення і скажіть його різними способами. Спробуйте висхідну та низхідну інтонацію, наголошуйте різні слова і просто пограйте з цим. Спробуйте записати себе, а потім послухайте, як ви звучите. Сердито? Здивовано? Ви можете багато чому навчитися, просто пробуючи різні речі.

Пам’ятайте, інтонація може перетворити дотепний коментар на саркастичний або перетворити твердження на запитання. Звертайте увагу на те, як ви говорите, і вас розумітимуть набагато краще!
Нещодавно ми також писали про австралійську англійську та Tame Impala.

Готуйтеся до Кембриджських іспитів з нами!