Нарешті можете похвалитись високим рівнем володіння англійської — C1 або Advanced?! Що ж робити далі? Як утримати знання в голові та практикуватись самостійно?
Радість і сум цього рівня — це глибокі знання англійської, зокрема здатність вести розмови про політику, економіку, екологію та інші небуденні теми. Відтак, практикувати мову необхідно не тільки у повсякденних розмовах чи листуваннях, а й більш глибоко — читаючи професійну літературу, публіцистику, обговорюючи події у світі.
Ми вирішили відповісти на кілька бентежних питань, які виникають у мовців з C1, тож якщо це про вас — welcome!
C1 — який це рівень?
C1 або Advanced — пʼятий і передостанній рівень у шкалі мовної компетенції CEFR. На його досягнення «з нуля» витрачається 730-1050 годин навчання.
Цей рівень зумовлює глибоке володіння мовою, отож людина з таким рівнем може:
- викладати англійську як іноземну,
- вести професійну та/або академічну діяльність в англомовному середовищі,
- жартувати, іронізувати та розуміти прихований контекст,
- легко розуміти співрозмовників навіть, якщо вони мають сильний акцент,
- читати наукові статті, художню літературу, технічні тексти, навіть, якщо вони не стосуються знайомих їй тем,
- писати різнопланові тексти, необхідні у повсякденному житті — електронні листи, скарги, мотиваційні есе, звіти, відгуки.
Памʼятайте, що рівень C1 — це не просто вивчення мови, але й занурення у культурний контекст, ідіоми, метафори та історичні посилання. Таке розуміння дозволяє краще зануритися в англомовне середовище та покращити взаємодію з носіями мови.
Тож нумо розбиратись які ресурси та поради допоможуть вам практикуватись та розвиватись на такому високому рівні!
Reading
Удосконалення навички читання на рівні С1 вимагає доступу до різноманітних матеріалів, включно зі складними та спеціалізованими текстами. Тож для того, щоб покращувати свої вміння ми рекомендуємо:
- читати регулярно, зробити це своєю щоденною справою,
- обрати якомога більше видів тексту, який ви споживаєте, наприклад, новини, пости блогерів, художню та наукову літературу.
Отож, погляньмо, що ви можете обрати!
- Художня література: такий вид тексту допоможе вам глибше зануритись в культурний та історичний контекст англомовного світу, збагатити словниковий запас нетривіальними ідіомами, прикметниками та сталими виразами, помітити граматичні структури характерні для розповіді історій.
«Animal Farm» by George Orwell
Відома історія про ферму, де тварини повстали проти свого власника — фермера. Обравши нового лідера з-поміж тварин, всі незабаром зрозуміють, що він мало чим відрізняється від минулого управлінця…
«The Curious Incident of the Dog in the Night-Time» by Mark Haddon
Детективний роман, який створив 15-річний хлопець з аутизмом, розповідає історію розслідування смерті собаки паралельно розкриваючи бачення світу автора.
«The Remains of the Day» by Kazuo Ishiguro
Історія життя англійського дворецького та його роздуми про обов’язок, гідність і втрачені можливості під час подорожі англійською сільською місцевістю.
«A Man Called Ove» by Fredrik Backman
Ця зворушлива історія розповідає про Уве, сварливого старого з великим серцем, і несподівану дружбу, яка змінює його життя.
«Slaughterhouse-Five» by Kurt Vonnegut
Це роман, де поєднується автобіографія, наукова фантастика та сатира. Читайте про досвід Біллі Пілігрима під час бомбардування Дрездена у часи Другої світової війни та його мандрівки в часі.
- Науково-популярні книги: цей жанр дозволяє вам не лише заглибитись у наукові дослідження, дізнатись більше про людський організм та речі навколо нас, а й поповнити словниковий запас лексикою притаманною тій чи іншій галузі, дізнатись про науковий стиль письма та перевірити свої знання як мови, так і світу навколо.
Ми пропонуємо 5 варіантів, а замість опису — ключові слова до кожної книги, аби ви одразу відсіяли нецікаві теми!
- «Sapiens: A Brief History of Humankind» by Yuval Noah Harari
Keywords: history, Homo sapiens, from the past to the present, biology, human societies.
- «The Selfish Gene» by Richard Dawkins
Keywords: evolutionary perspective, genes, selection, organism, memes.
- «Cosmos» by Carl Sagan
Keywords: universe, cosmic evolution, origins of life, cosmos, astronomy, anthropology, philosophy.
- «The Hidden Life of Trees: What They Feel, How They Communicate» by Peter Wohlleben
Keywords: trees, nutrients, mutual growth, forest, research.
- «The Immortal Life of Henrietta Lacks» by Rebecca Skloot
Keywords: Henrietta Lacks, cancer cells, scientific research, health, medical discoveries.
- Спеціалізовані літературні видання, які публікують літературні есе, оповідання та вірші.
- The Paris Review — quarterly literary magazine.
- Granta — magazine, which share a remit to discover and publish the best in new literary fiction, memoir, reportage and poetry from around the world.
- The Kenyon Review — an international journal of literature, culture, and the arts.
- Академічні тексти:
- Google Scholar — пошукова система, яка надає доступ до наукових статей на різні теми. Просто введіть свій запит кількома ключовими словами й шукайте відповідні статті за датою, описом чи автором!
- JSTOR — цифрова повнотекстова база даних англомовних наукових журналів. На сайті вам доступно понад 4 млн статей безплатно!
- Project MUSE — платформа, яка пропонує академічні статті та журнали.
Також можете скористатись університетськими вебсайтами, адже багато університетів публікують наукові роботи, статті та дисертації онлайн.
- Новини: найпростіший спосіб розпочати читати щодня — підписатись на новинні ресурси англійською. Таким чином ви будете в курсі світових подій, а також постійно практикувати навичку reading.
ЗМІ:
- The Guardian
- The Wall Street Journal
- The Economist
- The Times
- BBC
- Спеціалізовані журнали з різною тематикою, наприклад:
Як читати продуктивно?
- Робіть нотатки під час читання — це допоможе вам активно взаємодіяти з текстом.
- Прочитавши розділ, підсумуйте те, що ви зрозуміли — це покращить розуміння і запам'ятовування.
- Беріть участь у книжкових клубах або онлайн-форумах, щоб обговорити прочитане.
- Використовуйте такі інструменти, як Anki або Memrise, щоб вивчати та повторювати нові слова, з якими ви зустрічаєтесь, в інтерактивному форматі.
- Почніть читати між рядків — замість того, щоб просто перекладати текст в голові, почніть оцінювати аргументи автора, структуру тексту та основні теми.
- Ставте перед собою читацькі завдання, наприклад, прочитати певну кількість книг за рік або пробувати новий жанр щомісяця.
- Урізноманітнюйте: не зациклюйтеся на одному типі тексту. Так ви познайомитеся з різними стилями написання і лексикою.
Пам’ятайте, що головне — послідовність. Чим більше ви читаєте, тим краще ви будете розуміти матеріал, а також природним чином розширюватимете свій словниковий запас і розумітимете складні структури та ідеї.
Speaking
Покращення розмовних навичок на рівні С1 — це комплекс дій направлених більшою мірою не на вивчення нових слів та структур, а на покращення звучання, вимови, інтонацій, а також мовлення без акценту.
Тож на цьому етапі не обійтись без ресурсів, де можна спілкуватись, а також тренувати вимову!
1. Платформи для спілкування:
- Tandem та HelloTalk — платформи, які об’єднують тих, хто вивчає мову, з усього світу, дозволяючи вам практикуватися зі справжніми співрозмовниками.
- ConversationExchange — платформа, де ви можете знайти партнерів для практики розмовних skills в обмін на допомогу з вивченням вашої рідної мови.
2. Вправа Speech Shadowing: прослухайте короткий фрагмент подкасту, випуску новин або аудіокниги, а потім зробіть паузу і повторіть те, що ви щойно почули. Це допоможе вам працювати з інтонацією, ритмом і вимовою.
Рекомендовані подкасти для цього: BBC Global News, NPR: TED Radio Hour, The Moth або This American Life.
3. Хорошим методом може стати курс для покращення розмовної англійської, наприклад, така програма є і в нашому центрі. Ознайомтесь з деталями за посиланням.
4. Є також глобальна організація, яка пропонує можливості практикувати та вдосконалювати ораторські та лідерські навички Toastmasters International.
В Україні є 9 центрів в 4 містах, де ви можете стати членом організації та розпочати свій розвиток лідера та оратора.
Ще кілька застосунків, які можуть допомогти вам у вдосконаленні мовлення:
- Elsa Speak — пропонує детальний фідбек щодо вашої вимови,
- Anki, Memrise або Quizlet — вони допоможуть не лише вивчати слова, а й почути їхнє правильне звучання, запамʼятати вимову цілих виразів.
Не забувайте про очевидне — спілкуйтесь, розповідайте історії та діліться особистим досвідом.
Writing
Апгрейд письма на рівні C1 передбачає вдосконалення вашого стилю, розширення лексикону, опанування складних структур, а також забезпечення чіткості та зв’язності ваших текстів різного формату.
Тож ось кілька ресурсів, які допоможуть перевіряти грамотність та стилістику ваших текстів англійською:
- Grammarly — це насамперед інструмент для перевірки граматики та орфографії, але він також надає відгуки про ясність, цікавість та подачу матеріалу. Premium версія допоможе отримати більш детальну інформацію.
- Write & Improve — безплатний сервіс від Cambridge English, який надає зворотний зв’язок щодо ваших письмових завдань.
- Hemingway Editor — ця програма розпізнає та виділяє довгі, складні речення та типові помилки. Таким чином ваш текст після редагування стане простішим та зрозумілішим для носія.
До речі, такі ресурси як Coursera та edX пропонують поглиблені курси письма англійською мовою від провідних університетів.
Є також кілька ресурсів, які допоможуть дізнатись більше теоретичної інформації про текст англійською. Ми рекомендуємо блог про письмо з порадами щодо стилю та поширених помилок — Grammar Girl/Quick and Dirty Tips. А також зверніть увагу на Copyblogger, де зможете знайти інформацію про копірайтинг!
Оскільки ми завжди за регулярну практику всіх мовних навичок, то рекомендуємо:
- онлайн-платформу 750 Words, яка заохочує вас писати 750 слів щодня для власного розвитку, без подальшого поширення думок у соціальних мережах,
- Penzu — онлайн-щоденник з акцентом на приватність,
- вести письмовий щоденник, де ви зможете щодня писати бодай 10 речень, описуючи події, висловлюючи думки чи аналізуючи ваш день.
Залучайтесь підтримкою однодумців! Це можливо в соціальних мережах, а також в онлайн-спільнотах: Scribophile, Critique Circle, Reddit, категорія r/WritingPrompts. Там ви зможете звернутись за порадою або попросити відгук у користувачів.
Важливо також розширювати словниковий запас. Скористайтесь словниками:
- Thesaurus.com,
- Urban Dictionary,
- The Free Dictionary by Farlex,
- Oxford Dictionaries.
Якщо ви прагнете навчитися писати наукові та офіційні тексти, зверніть увагу на такі ресурси, як Purdue Online Writing Lab, який пропонує посібники з академічного письма, форматування та цитування.
На цьому рівні фідбек від професіонала має вирішальне значення. Перевірка вашої роботи досвідченими викладачами чи письменниками допоможе вам виявити нюанси та тонкощі, які можуть покращити ваші навички до відмінного рівня!
Listening
Коли ваш рівень C1, то сприйняття мови на слух — це не просто вміння розуміти сказане та виділяти важливу інформацію в потоці мовлення. Тут мовець має розуміти різноманітні, подекуди досить складні, акценти, сленг, жарти та підтексти.
Тож для покращення навичок варто обрати матеріали, де спілкуються носії мови й готують цей контент також для носіїв.
Звісно, перше, що спадає на думку — подкасти:
- Fresh Air by NPR — інтерв’ю з діячами з різних сфер, що представляють різноманітні теми.
- BBC «In Our Time» — дискусії про історію, філософію, культуру та науку.
- «The Moth» — реальні люди розповідають свої особисті історії без купюр.
- «TED Radio Hour» — дослідження цікавих тем за допомогою різних виступів TED, об’єднаних у спільні випуски.
Також можемо порекомендувати слухати новини на таких каналах як BBC World Service, NPR News, Al Jazeera English. Остання платформа — незалежний новинний канал в арабському світі, який забезпечує інший погляд на світові новини, часто з англомовними героями, які не є носіями, що може бути гарним викликом!
Звісно, ми також спонукаємо обирати цікаві фільми та серіали для перегляду та прослуховування. Тут ваш вибір необмежений, адже більшість контенту доступна для мовця з рівнем C1.
До речі, спробуйте їх дивитись на таких платформах як Netflix, адже там є можливість регулювати швидкість відтворення контенту, що може бути корисним інструментом для практики аудіювання.
Ще один формат взаємодії з аудіо — прослуховування аудіокниг, що допомагає почути цікаві інтонації та вирази. Такі платформи, як Audible, пропонують широкий вибір книг в аудіоформаті.
Ну і звісно, не обійтися без класичного аудіювання, де ви не лише слухаєте текст, а й виконуєте різні завдання. Ось платформи для домашнього, самостійного аудіювання:
- Randall's ESL Cyber Listening Lab містить вправи з аудіювання для різних рівнів володіння мовою, включаючи С1;
- BBC Learning English пропонує різноманітні вправи для аудіювання.
Додатково: на таких платформах, як Discord, є багато англомовних спільнот, де ви можете слухати розмови в реальному часі й приєднуватися до них.
Пам’ятайте, що активне слухання дуже важливе. Корисно час від часу робити паузи, нотатки, узагальнювати почуте або навіть обговорювати з іншими студентами. З часом регулярні заняття та практика допоможуть вам краще розуміти різноманітні акценти та швидкість мовлення!
Ми дібрали безліч ресурсів, аби ви точно змогли обрати щось до душі. Важливо не лише опановувати мову на курсах, а і вводити її в щоденний вжиток. Лише так ви зможете досягти по-справжньому високого рівня!
Більше порад та ресурсів для вашого рівня володіння мовою знають наші викладачі, тож приходьте на курс англійської й поліпшуйте свої знання комплексно!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)