Припустимо, ви вирішили вивчати англійську мову і першим постає питання — як обрати викладача? Ринок курсів та репетиторів величезний, кожен заклад пропонує свої методи та принципи навчання, обрати з яких недосвідченому студенту вкрай складно.
Для того, щоб зорієнтуватись і не витрачати дарма гроші та час, варто знати три найголовніші критерії при підборі викладача:
- його освіта та кваліфікації,
- специфіка роботи,
- психологічний комфорт на уроках з ним.
Сьогодні ми детальніше розповімо чому ці критерії важливі у форматі 10 red flags тривожних дзвіночків під час вибору свого вчителя.
🚩 Невідомий або непідтверджений рівень володіння мовою
Вам може здаватись, що у викладача апріорі високий рівень володіння англійською. Однак, якщо ви опановуєте рівень А1, то вас може навчити нового людина з рівнем В1, але це не означає, що цей рівень дозволяє навчити правильно.
Занизький рівень у викладача приводить до вкорінення помилок у вимові, граматиці, розумінні різних аспектів мови. Через брак власних знань викладач створить білі плями й у ваших.
Отож, важливо аби викладач володів мовою принаймні на завершеному та якісно засвоєному рівні В2, найкраще для вас — обирати викладача з C1–C2. Тут дійсно працює принцип: чим вищий рівень — тим краще для студента.
🚩 Високий рівень англійської, але відсутність викладацької освіти
Знати мову і навчати її основ — абсолютно різні дії, відтак людина з освітою перекладача чи лінгвіста не може якісно вчити попри дійсно глибокі знання англійської.
Тут виникає питання: чи є освіта філолога, педагога підставою для вибору викладача?
- Безперечно, хороший викладач має здобути відповідну освіту.
- Однак, якщо людина з інших (суміжних чи ні) професій отримала кваліфікацію CELTA, DELTA, то це ще більш надійний показник кваліфікованості, ніж диплом з університету.
🚩 Вчитель готує вас до IELTS, але сам не складав цей іспит
Загалом, цей red flag стосується не лише IELTS, але і будь-яких інших іспитів. Річ у тім, що підготовка до іспитів включає:
- як повторення матеріалу та підвищення поточного рівня знань,
- так і вивчення exam strategies, типів завдань на іспитах,
- а також, що часто забувають, організаційні питання — як та коли заповнювати бланк, який він має вигляд, скільки часу це займає.
Якщо загальні знання щодо англійської лексики та граматики вам допоможе поглибити будь-який кваліфікований викладач, то розібратись з типами питань та стратегіями їх вирішення лише той, хто самостійно пройшов шлях підготовки та складання цього іспиту.
Як же вам перевірити компетентність викладача в підготовці до IELTS, TOEFL, Кембриджських іспитів, ЗНО?
Є два надійні показники — результати студентів, які готувались з цим викладачем, їхні відгуки та рекомендації, а також власне сертифікат викладача, який не лише підтвердить його рівень знання англійської, а і розуміння структури конкретного міжнародного іспиту.
🚩 Повна відсутність досвіду
Одразу зазначимо, що вчитель без жодного досвіду може провести для вас хороший урок, чомусь навчити та мотивувати рухатись далі. Однак, ви, як споживач, маєте розуміти, що такий викладач вчиться на вас, робить помилки та заробляє свій перший досвід.
Якщо ваше навчання — це хобі та корисне дозвілля, то можете займатись та розвиватись у спокійному темпі.
Однак, якщо ваше навчання має принести вам чіткий результат за обмежений проміжок часу, то ризикувати не варто.
На жаль, і вам, і викладачу, може здаватись, що все проходить чудово, через низьку компетентність обох сторін.
🚩 Відсутність тестування, діалогу та чітких кроків
Якщо ми говоримо про репетитора, то він при першій зустрічі має дізнатись вашу мету, побажання і поточні знання. Це стане основою для планування навчання, а також дасть змогу надати вам, як студенту, зворотний зв’язок щодо приблизної тривалості навчання та кінцевих чи проміжних результатів.
У нашому центрі ваші знання тестують менеджери, а також вони визначають найкращу групу під ваші потреби та інформують про результати та тривалість навчання.
У випадку, коли ваш викладач просто дістає книгу та починає вести вам уроки або питає у вас чи знаєте ви Present Perfect, хорошого результату за притомний час годі й очікувати.
Памʼятайте: вам має бути зрозуміло чому ви робите на уроках конкретні вправи та активності, а також коли ви зможете побачити результат.
Зазвичай, показник для вас після перших кількох занять — знання та розуміння як вживати нові слова, нові конструкції, вивчена та протестована на практиці нова екзаменаційна стратегія.
Тобто ви маєте відчувати, що відкрили щось нове і запамʼятали це.
🚩 Беззмістовні, застарілі завдання та методи
Є кілька популярних проблем, які точно є red flags на заняттях:
- вивчення напамʼять шматків тексту,
- зубріння списків слів та їхнього перекладу,
- застаріла література, наприклад, підручник Голіцинського (green flags: підручники від Кембриджу, Macmillan та інші),
- розмови на уроці, а вправи — на домашнє опрацювання,
- незбалансоване вивчення рівня, тобто більше уваги приділяється, наприклад, говорінню і граматиці, а письмо та аудіювання не тренуються,
- постійне муштрування вправ, відсутність інших видів опрацювання нового матеріалу.
Ці та багато інших підходів є показниками непрофесійного вчителя, адже мова вивчається збалансовано та дозовано, на уроці, а не вдома. Крім того, всі мовні навички розвиваються рівномірно, якщо іншого не вимагають потреби студента.
🚩 Байдужість викладача та неприємні враження від уроків
Ми вже зазначали, що окрім професіоналізму викладача та його методик, важливо, щоб вам було на уроках комфортно. Для того, щоб побудувати таку атмосферу, вчителю має бути не байдуже на вас та ваші досягнення. Це проста істина, яку часто ігнорують, адже вважають, що викладач дає знання, а вчити чи ні — справа студента.
Таке ставлення відчувається і дуже швидко призводить до проблем.
Крім того, тривожними дзвіночками є страх, сором за помилки, почуття провини через те, що ви чогось не знаєте, відсутність бажання відвідувати уроки.
Відчули зверхнє ставлення або байдужість на перших заняттях? Однозначно — це поганий кандидат на роль вашого наставника та викладача.
🚩 Заняття не мають чіткої структури, ви постійно змінюєте діяльність і не встигаєте виконувати завдання
Фраза «Вони стільки всього встигають на уроках!» — поганий знак. Адже, вивчення мови це не спринт на коротку дистанцію, і швидкість тут не має значення, стандартний час на кожному рівні не обігнати важлива якість навчання.
Студент має знати та розуміти один урок в 45 хвилин — один фокус, один урок в 1,5 години — два фокуси. Це означає, що урок в 45 хвилин ви можете витратити на практику reading, тобто лише читати текст та виконувати типові вправи з ним і це — нормально.
Погано, якщо за урок ви встигаєте вивчити нові слова, нову граматику і виконати аудіювання. Адже, на якісне опрацювання цих трьох фокусів потрібно більше часу.
Уроки з чіткою структурою набагато ефективніші за ті, де ви хапаєтесь за все одразу.
Важливо: уроки з дітьми вирізняються постійною зміною діяльності, аби малечі було легше утримувати увагу, тож такі уроки можуть здаватись дещо активнішими, але це — нормально.
🚩 Викладач обіцяє надто швидкий результат
Вивчення англійської — тривалий процес. На опанування дійсно високого рівня можуть піти роки. Тож, якщо викладач ігнорує систему рівнів CEFR та час, який приділяється на опанування кожного з них, не варто очікувати хорошого результату.
Ба більше, обіцянка підтягнути вас з В1 до В2 за кілька тижнів привід сумніватись у професійності вчителя. Подбайте заздалегідь про навчання, аби не розраховувати вивчити все за місяць до іспиту чи співбесіди.
🚩 Якісний результат потребує великих фінансів
Ціноутворення в репетиторстві чи на курсах є дуже ненадійним показником якості. Часто така помилка спіткає батьків: вони шукають найдорожчого викладача, аби їхня дитина точно відвідувала якісні уроки. На жаль, все не так просто.
Памʼятайте: головними критеріями для пошуку є освіта та кваліфікації, методи та підходи до уроку, а також ваші власні відчуття на уроках.
А ціна, яку ви готові сплатити — ваш особистий критерій, який точно не допоможе обʼєктивно обрати тічера.
Ці 10 red flags допоможуть вам створити власні орієнтири та відшукати саме свого викладача. Чому це так важливо? В першу чергу тому, що навчання — це витрата часу та коштів, тож має приносити задоволення, бути комфортним та давати результат.
Це можливо за умови надійного наставника, який не лише дає знання, а й вміє мотивувати, спонукати до розвитку і підтримувати.
Хороший викладач — worth its weight in gold, на вагу золота якщо знайдете свого, то ви точно won the lucky ticket!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)