🚀 Споглядаєте на нічне зоряне небо та відчуваєте тяжіння до невідомих вимірів? Мрієте відкрити для себе безмежність Всесвіту та розгадати усі його таємниці?
Якщо ваша відповідь — «так», то цей матеріал для вас! Адже в блозі ми поділимось лексикою, яка допоможе прочитати нову науково-популярну книгу та переглянути «Interstellar» в оригіналі.
У матеріалі ми розглянемо слова та вирази на космічну тематику, поглянемо на сучасні наукові відкриття, маловідомі факти й цікаві дослідження, а також підберемо тематичні фільми та книги для кожного рівня володіння мови.
Приготуйтесь до пізнання нових горизонтів. We have lift-off! Так кажуть, коли космічний корабель або ракета відриваються від землі
Цікаві факти про космос
Не дарма людей захоплює космічна тематика, адже безліч питань про появу та розвиток планет, цивілізацій і живих організмів і досі залишаються без відповіді. Пропонуємо поглянути на ті факти, які вже відомі людству, а заразом дізнатись нові слова!
➡️ In space, it is completely silent since sound cannot travel through a vacuum — У космосі абсолютно безшумно, оскільки звук не може поширюватися через вакуум.
- Space — космос
- Atmosphere — атмосфера
- Vacuum — вакуум
- Sound — звук
- Silent — безшумний
Погляньмо, як ще використовувати ці слова!
The Earth's atmosphere protects us from harmful solar radiation — Атмосфера Землі захищає нас від шкідливого сонячного випромінювання.
➡️ Звуку — немає, але є зірки. Скільки їх існує у Всесвіті — питання, що давно виникало у науковців та допитливих людей.
Scientists believe that the number of stars in the Universe is a zillion, which means countless — Науковці вважають, що кількість зірок у Всесвіті — зільйон, тобто незліченна кількість.
- Star — зірка
- Universe — Всесвіт
- Orbit — орбіта
- The sun — сонце
- Solar system — сонячна система
- The Milky Way — Чумацький Шлях
Ще кілька прикладів вживання лексики:
- The Milky Way — is our galaxy and contains billions of stars — Чумацький Шлях — це наша галактика, яка містить мільярди зірок.
- The Earth orbits the sun, which is the center of our solar system — Земля обертається навколо сонця, яке є центром нашої сонячної системи.
➡️ Людство вже залишило свої сліди у космосі.
Traces of the Apollo spacecraft astronauts will remain on the Moon for more than 100 million years — Сліди космонавтів космічного корабля “Аполлон” залишатимуться на Місяці ще понад 100 мільйонів років.
- Moon — місяць
- Satellite — супутник
- Heavens — небеса
- Astronauts — космонавти
- Spaceship — космічний корабель
- Asteroids — астероїди
Чому так? Річ у тім, що на супутнику Землі немає ані вітру, ані води, ані атмосфери. Та навіть попри це, слід людини не залишиться там назавжди — Місяць постійно бомбардують мікрометеорити, і це призводить до ерозії.
- The Moon makes one orbit around the Earth in 27 days and 8 hours — Місяць здійснює один оберт навколо землі за 27 діб і 8 год.
- The first astronauts that went into space and returned to Earth were the dogs Bilka and Strelka — Першими астронавтами, які вирушили в космос та повернулись на Землю, були собаки Білка та Стрілка.
➡️ Пропонуємо злітати на Венеру! Ви знали, що один день на цій планеті довший, ніж рік на Землі?
Venus has a very slow orbit around its own axis and takes as much as 243 Earth days to complete — Венера має дуже повільне обертання навколо власної осі та витрачає на це аж 243 земних дні.
- Planet — планета
- Venus — Венера
- Earth — Земля
- The axis of the Earth — вісь Землі
- Astronomy — астрономія
- Venus is the first planet explored by a cosmic vehicle — Венера – це перша планета, яку дослідив космічний апарат.
- Venus is the second planet in our solar system — Венера — це друга планета у нашій сонячній системі.
- The diameter of Venus is 638 kilometres larger than the diameter of the Earth — Діаметр Венери більший за діаметр Землі на 638 кілометрів.
➡️ Тема чорних дір також приваблює безліч допитливих розумів.
Black holes are the brightest objects in the Universe. Because of their powerful gravity, neither light rays, nor gas clouds, nor meteorites can escape from them — Чорні діри — найяскравіші обʼєкти у Всесвіті. Через потужну гравітацію з них не можуть вирватись ні промені світла, ні газові хмари, ні метеорити.
- Black hole — чорна діра
- Gravity — гравітація
- Nebula — туманність
- Light — світло
- Meteorite — метеорит
- Weightlessness — невагомість
- A nebula is a giant cloud of dust and gas, often where new stars are born — Туманність — це величезна хмара пилу та газу, де часто народжуються нові зірки.
➡️ The nearest space body that looks like our planet and even has water, volcanoes and a dense atmosphere is Titan, a satellite of Saturn — Найближче космічне тіло, яке схоже на нашу планету та навіть має воду, вулкани та щільну атмосферу — це Титан, супутник Сатурна.
- Extraterrestrial life — позаземне життя
- Saturn — Сатурн
- Alien — прибулець
- Volcano — вулкан
- Scientists are searching for extraterrestrial life in the universe — Науковці шукають позаземне життя у Всесвіті.
- Saturn is known for its beautiful rings, which consist of particles and blocks of water ice — Сатурн відомий своїми прекрасними кільцями, які складаються з частинок і брил водяного льоду.
Космічна лексика
Нових слів не буває багато! Тому продовжуємо знайомитись із космічною лексикою.
Слово | Переклад |
---|---|
constellation | сузірʼя |
sunrise | схід Сонця |
sunset | захід Сонця |
eclipse | затемнення |
globe | земна куля |
crust | земна кора |
comet | комета |
launch | запуск |
aurora | полярне сяйво |
lunar eclipse | затемнення Місяця |
new moon | новий місяць |
full moon | повний місяць |
space suit | скафандр |
weightlessness | невагомість |
unidentified flying object (UFO) | неідентифікований летючий об’єкт (НЛО) |
to colonise | колонізувати |
a shooting star | зірка, що падає |
Сучасні космічні відкриття та дослідження
Пошук життя за межами нашої планети, відкриття таємниць народження зірок, а також спроби зазирнути в минуле та поглянути на утворення Всесвіту — саме над цими питання працюють сучасні дослідники космосу. А про цікаві наукові відкриття та дослідження англійською — розповімо далі.
В пошуках життя
У 2023 році Європейська космічна агенція — ESA запустила нову міжпланетну місію — JUICE. Вчені досліджуватимуть супутники Юпітера: Ганімед, Калісто та Європу.
Супутники найбільшої планети Сонячної системи та газового гіганта Юпітера — крижані. А це означає, що вони можуть мати підповерхневі океани рідкої води, а разом із ними — життя. Апарат має прибути до своєї мети лиш у 2031 році, тому залишається лише чекати результати.
- Interplanetary mission — міжпланетна місія
- Spacecraft — космічний корабель
- Space shuttle — космічний шатл
- Rocket — ракета
- Celestial body — небесне тіло
- Gas giant — газовий гігант
- Ocean — океан
- Apparatus — апарат
- The interplanetary mission sends a spacecraft to explore Mars — Міжпланетна місія відправляє космічний корабель для дослідження Марса.
- NASA uses space shuttle to transport astronauts and equipment to orbit — NASA використовує космічний шатл для перевезення астронавтів та обладнання на орбіту.
Місія Psyche
Не менш цікавою є міжпланетна місія Psyche. Мета науковців — дослідити металевий астероїд Психея. За припущеннями, це уламок ядра загиблої протопланети.
Успіх місії відкриє світові таємниці природи планет та виведе розуміння космосу на новий рівень. А також це можливість перевірити нову систему лазерного звʼязку.
- Protoplanet — протопланета
- Core — ядро
- Wreckage — уламок
- Laser — лазер
- Hypothesis — гіпотеза
- The core of the Earth is extremely hot and made up of iron and nickel — Ядро Землі надзвичайно гаряче і складається із заліза та нікелю.
- Scientists use a laser to measure distances in space with high accuracy — Вчені використовують лазер для вимірювання відстаней у космосі з високою точністю.
Марс живий
Певний час дослідники припускали, що Червона планета має геологічно мертве тіло. Однак такі твердження виявились хибними. Апарат InSight, який працює на поверхні Марсу, зареєстрував марсотруси в її глибинах — це означає, що всередині планети зберігається рідка магма. А значить, четверта планета — жива.
- Mars — Марс
- Galaxy — галактика
- Depths — глибини
- Mars is often called the Red Planet due to its reddish appearance — Марс часто називають Червоною планетою через її червонуватий вигляд.
- Astronomers are constantly exploring the depths of space to discover new stars and planets — Астрономи постійно досліджують глибини космосу, щоб відкривати нові зірки та планети.
Телескоп, який бачить усе
Хотіли б побачити, як утворюються зорі? Це можливо за допомогою новітнього космічного телескопа «Джеймс Вебб». Свою наукову місію пристрій розпочав влітку 2021 року та просто приголомшив кольоровими фото, які ілюструють народження та смерть зірок, ранній всесвіт та світи за межами Сонячної системи. Неймовірне відкриття, чи не так?
- Telescope — телескоп
- Explore — досліджувати
- Science — наука
- Astronomers use a telescope to observe distant stars and planets — Астрономи використовують телескоп для спостереження за далекими зорями та планетами.
- To explore the universe, scientists rely on advanced technology — Для дослідження Всесвіту науковці використовують передові технології.
Космічні ідіоми
Сучасні наукові дослідження приголомшують. Однак, як ближчими до космосу можемо бути ми? Відповідь є — космічні ідіоми. Полетіли знайомитись із ними!
To promise someone the earth / the moon
Цей вираз означає “давати обіцянки, які неможливо виконати”. В українській мові є схожі вислови: “обіцяти золоті гори” або “дістати зірку з неба”. Погляньмо як вживається ця ідіома в англійській мові.
During the election campaign, the candidates promised the earth, but they failed to deliver on their promises — Під час передвиборчої кампанії кандидати обіцяли виборцям золоті гори, але не змогли виконати свої обіцянки.
It’s not rocket science
А за допомогою цієї фрази можна сказати, що якась справа — не ракетобудування, тобто, не складна та під силу кожному!
Figuring out how to use the new software is not rocket science — just follow the tutorial — Розібратись із новим програмним забезпеченням не складно — просто дотримуйтесь інструкції.
Come back to earth
Мовець, який використовує цю ідіому, закликає обʼєктивно та реалістично дивитись на речі або як говорять українською: «спуститися з небес на землю».
After daydreaming about winning the lottery, he had to come back to earth and focus on his work — Після мрій про виграш в лотерею йому довелося спуститися з небес на землю і зосередитися на своїй роботі.
Out of this world
Так говорять про людей, які відрізняються з-поміж інших певними рисами: талантом, унікальністю чи навпаки — дивакуватістю.
Буквально ідіому можна перекласти як «не з цього світу». Out of this world також можна вживати стосовно явищ або предметів, які приголомшили та вразили вас, здалися неймовірними. Українською — неземний.
Her chocolate cake is out of this world, you must try it! — Її шоколадний торт — це щось неземне, ви повинні його скуштувати!
Houston, we have a problem
Легендарна фраза пілота Аполлон-13 Джона Суайгерта. Під час запуску корабля трапилась аварія та екіпаж опинився у небезпеці. Тоді й прозвучав цей знаменитий вираз, який сьогодні використовується для того, щоб у жартівливий та несерйозній формі повідомити про певну проблему.
Houston, we have a problem: the main speaker for the event just cancelled — Х'юстон, у нас проблема: головний спікер заходу щойно скасував свою участь.
Фільми та книги про космос для кожного рівня англійської
Настав час перейти до найприємнішого та порекомендувати фільми та книги про космос!
Don’t worry, ми зробили підбірку для кожного рівня вивчення мови. Тому підкорення нового фільму або книги не стане для вас rocket science.
Beginner | A1
“First Big Book of Space” — простий та ілюстрований підручник для дітей, який вводить в базову космічну термінологію та пояснює необхідну лексику.
Також на цьому рівні буде корисним перегляд пізнавальних мультфільмів про космос.
Elementary | A2
“WALL-E” — анімаційний фільм з простою мовою та великою кількістю візуальних прикладів, які полегшують розуміння.
У фільмі від Pixar розповідається історія робота Воллі із далекого майбутнього, завдання якого — розчищати нашу планету від сміття та відходів
Intermediate | B1
“The Martian” — американська наукова фантастика, знята за мотивами однойменної книги Енді Вейра.
Головний герой — астронавт Марк Вотні, помилково вважається мертвим та залишається один на планеті Марс. Йому доведеться зробити усе можливе, аби вижити в такій непростій ситуації.
Upper Intermediate | B2
“Star Wars” — кінофраншиза, у якій йдеться про конфлікти та війни у далекій галактиці.
Герої “Зоряних Війн” борються за свободу та мир у галактиці проти могутньої Імперії.
Advanced | C1
“Cosmos” — бестселер за версією Publishers Weekly та New York Times.
Книга “Cosmos” пояснює складні концепції космосу у доступній та зрозумілій для кожного формі.
“Interstellar” — науково-фантастичний фільм Крістофера Нолана, який у всій красі показує космос, чорні діри та гравітацію.
Пошук нового дому серед зірок у фільмі “Інтерстеллар” демонструє стійкість людського духу.
Proficient | C2
“A Brief History of Time” Стівена Гокінга — справжній виклик для будь-якого читача. А особливо для тих, хто прагне відкрити для себе складні аспекти космології та математики англійською.
“2001: A Space Odyssey” Стенлі Кубрика — один із найбільш значущих фільмів світового кінематографа.
Космічний корабель “Діскавері” досліджує людську еволюцію та вічне прагнення людини зрозуміти невідомі таємниці Всесвіту.
Отже, сьогодні ми поринули у загадковий та захопливий світ космосу, зірок, планет та галактик. А разом із цим — вивчили нові слова, вирази та ідіоми. Для успішно міжпланетного польоту вам залишається практикуватись — читати книги та переглядати фільми! Памʼятайте, що опановувати мову можна весело та цікаво.
Вивчай англійську разом із Першим Кембриджським центром — відкривай для себе Всесвіт можливостей! 🌟
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)