10 англійських слів, які спочатку були акронімами

vocabulary

Акронім, якщо ви призабули, — це абревіатура, яка складається із початкових літер або звуків слів твірного словосполучення. Наприклад, NATO від англійського словосполучення North Atlantic Treaty Organisation (Північноатлантичний альянс). Акроніми часто зустрічаються професійній чи науково-технічній сферах, а згодом проникають до повсякденної або літературної мови. На відміну від абревіатур акроніми вимовляються фонетично як слова. Наприклад, абревіатуру FBI (the Federal Bureau of Investigation) вимовляємо по літерах “еф-бі-ай”, а слово NATO вимовляємо як “ней-тоу”, тобто не по літерах, а за правилами читання слів. Це робить їх особливо підступними, адже вони відносно легко потрапляють до нашого вокабуляру як, власне, слова, і залишаються там назавжди. Сьогодні познайомимо вас із десятком найпоширеніших акронімів у англійській мові та їх історіями.

1. Scuba

Багато з тих, кому пощастило дослідити барвистий і дивовижний підводний світ за допомогою занурення, насправді не знають, що те, чим вони користуються для дихання під водою, насправді названо абревіатурою. “Scuba” розшифровується як “Self-Contained Underwater Breathing Apparatus” (“Автономний підводний дихальний апарат”), який і робить саме те, що на ньому написано.

2. Laser

Як і “scuba”, акронім “laser” цілком втратив свою ідентичність абревіатури, і тепер трактується як слово. Його походження як абревіатури досі є загальновідомим. Перший лазер був побудований в 1960 році Теодором Х. Мейманом у дослідницьких лабораторіях Хьюза на основі теоретичних праць Чарльза Харда Таунза та Артура Леонарда Шаулова. Отже, настав час зафіксувати це в пам’яті: “Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation” (Підсилення світла шляхом стимульованого випромінювання). От бачите? Легко!
ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 7 пар англійських слів, які ви можете вживати неправильно

Вивчайте англійську для роботи разом із нами!

3. Radar

Ще одна технологічна штукенція, що отримала свою назву від перших літер словосполучення. На відміну від лазера, радар означає комбінацію слів, яку ми можемо запам’ятати не будучи науковцями: Radio Detection And Ranging (“радіохвильове виявлення та ранжування”).

Сам термін “радар” був введений у 1940 році ВМС США. Радар використовує електромагнітні хвилі для вимірювання об’єктів, а гідроакустичні сигнали передають акустичні хвилі. Хвилі повертаються відлунням від цільових об’єктів і можуть визначати такі фактори, як розмір, швидкість та відстань.

4. GIF

Чи можемо ми обійтися сучасному житті без GIF-файлів або “гіфок”? Як інакше ми могли б постити НАЙКРАЩІ жарти в Twitter чи Facebook або безслівно передавати свої почуття в електронному листі?

Може здаватися, що бум популярності GIF настав зовсім нещодавно, їм фактично 30 років — і їх назва також є акронімом. Американський комп’ютерний вчений Стів Уайлайт створив “graphics interchange format” або “gif” ще у далекому 1987 році. І, до речі, винахідник волів би, щоб ви вимовляли його як “jiff”, а не “giff”.

5. Spam

У 2021 році ми, як правило, використовуємо “spam” для посилання на всі небажані листи, які пробираються до наших електронних поштових скриньок. Але не будемо забувати, що «спам» спочатку був більш широко відомий як назва консервованого м’ясного продукту.

Хоча походження назви, як не дивно, огорнуте таємницею, вважається, що це від “Special Processed American Meat” чи навіть “SPiced hAM”. Відповідь відома лише вузькому колу керівників продовольчих підприємств 1930-х років. У будь-якому випадку, продукт почав випускатися ще в 1937 році й став дуже популярним під час Другої світової війни та в роки після неї. Повідомляється, що остання із семи МІЛЬЯРДІВ консервних банок була продана у 2007 році.

“Спам” — це також етюд комедійного гурту “Монті Пайтон”, що вперше вийшов в ефір у 1970 році. У ньому двоє клієнтів спускаються за допомогою дротів у кафе і намагаються замовити сніданок з меню, яке включає спам майже в кожній страві, що викликає здивування одного з клієнтів.

Вважається, що саме цей етюд надихнув сучасне розуміння слова “спам” як терміна для небажаного електронного спілкування.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: 10 цікавих фактів про феномен Daft Punk

6. Taser

Тейзер — це електрошокова зброя, що виробляється компанією Axon та позиціюється як менш летальна. Вона вистрілює два гострі дротики, які проколюють шкіру зі швидкістю 55 метрів за секунду та залишаються прикріплені до цілі. По дротах у тіло людини випускається електричний струм.

Винахідник Джек Ковер хотів створити нелетальний пристрій, який можна було б використовувати в таких ситуаціях, як викрадення літака. У 1970-х роках, побачивши, як мандрівник пережив зіткнення з електричним парканом, він винайшов пристрій, який видав паралізуючий удар струмом.Хоча taser звучить як круте науково-фантастичне слово, це акронім від його улюбленого роману про Тома Свіфт, в якому персонаж винайшов електричну гвинтівку для білошкірих американських мисливців на слонову кістку в Африці. Це слово насправді означає «Thomas A Swift Electric Rifle» (Томас – швидка електрична гвинтівка).

7. Pogs

Якщо ви виросли в 90-х, ви, напевно, грали в кепси (англ. pogs). Але слово “pog” було не просто довільним дивним словом; спочатку воно розшифровувалось як “passion fruit, orange, guava” (“маракуя, апельсин, гуаява”) і таку назву мав соковий напій, від якого і отримала назву гра “Pogs”.

8. NIMBY

Цей акронім походить від фрази англ. “Not In My Back Yard”, що перекладається як “Тільки не на моєму задньому дворі”. Якщо ви коли-небудь читали публікації про околиці, які протестують проти розташування нового сміттєзвалища чи енергетичної установки, ви, напевно, зустрічали терміни “nimby” чи “nimbism”.

Наприклад, у лютому 2020 року уряд України вирішив евакуювати своїх громадян з китайської провінції Хубей та міста Ухань у зв’язку зі спалахом covid19. 45 громадян України та 27 іноземців, що прибули з Китаю, необхідно було помістити під тимчасову ізоляцію з метою спостереження для дотримання епідеміологічної безпеки. Після того як українська влада почала шукати можливий заклад для такої ізоляції, у деяких населених пунктах почалися протести місцевого населення. Гасло можна трактувати як: «Де завгодно, тільки не на моєму задньому дворі!»

9. E-FIT

Хоча це слово часто неправильно використовують як просто синонім фоторобота (photofit), технічно назва “E-fit” відноситься лише до комп’ютерної програми, яка використовується для створення складених зображень підозрюваних у поліції на основі описів людей. Це слово означає “electronic facial identification technique” (електронна техніка ідентифікації обличчя).

10. CAPTCHA

Усім нам добре знайомі CAPTCHA з надокучливими тестами, необхідними для доступу або реєстрації на певних сайтах, щоб довести, що ви не робот. Вони варіюються від слів чи послідовностей чисел до квадратів, що містять такі об’єкти, як автомобілі чи дорожні знаки.

У міру розвитку Інтернету виникали проблеми, коли недобросовісні хакери розсилали багато спаму інтернет-компаніям з метою просування певних URL-адрес.

У 1997 році вчений Андрій Бродер придумав рішення – спосіб, що дозволить відрізнити справжню людину від спам-ботів. Він розробив алгоритм, який генерував випадкове текстове зображення, яке потрібно ввести, перш ніж людина зможе пройти подальший процес.

У 2000 році дослідники з Карнегі-Меллон вдосконалили алгоритм і назвали його CAPTCHA на честь Алана Тьюрінга, батька сучасної інформатики. “Капча” означає “completely automated public Turing Test to tell computers and humans apart” — повністю автоматизований загальнодоступний тест Тьюрінга для розмежування комп’ютерів і людей.

А які 10 найпопулярніших слів про нас?