Бізнес-англійська розвивається щодня. Фрази, які ще вчора вважалися цілком невинними, сьогодні вже можуть бути не прийнятними у діловому спілкуванні.
Деякі з них перестали звучати ввічливо, а деякі мають непрофесійний вигляд або можуть видати вас, наприклад, як недостатньо ініціативного співробітника. Хоча, можливо, ви зовсім не мали на увазі нічого поганого.
Як же навчитися йти в ногу з усіма актуальними трендами ділової англійської та опанувати досконалий словниковий запас? Розберемося зараз на прикладі 10 фраз, про які слід забути у діловому спілкуванні.
1. Let me know
Цілком безневинну, на перший погляд, фразу можна часто побачити у завершальній частині ділового листа. Проте ймовірність, що за нею піде дія, невисока. Якщо ви хочете результатів, виявляйте більше ініціативи.
- ❌ Let me know when you’re available to meet — Дайте мені знати, коли будете готові зустрітись.
- ✅ I’m available for meeting on Tuesday from 11:00 a.m. till 2:00 p.m. Which time is okay for you? — Я доступний для зустрічі у вівторок з 11:00 до 14:00. Який час вам підходить?
2. Just
Так ми говоримо, коли для ввічливості слід пом’якшити тон. Але з іншого боку, слово “just” може натякнути колезі, що ваше повідомлення не є особливо важливим.
Якщо ви перестанете використовувати це слово, то матимете більш впевнений вигляд.
- ❌ Sorry to bother you, I just want to check in on your progress on the presentation — Вибачте, що турбую вас, я хочу перевірити ваш прогрес у презентації.
- ✅ How’s progress on the presentation? I’m looking forward to see it tomorrow — Як просувається підготовка презентації? Я з нетерпінням чекаю побачити її завтра.
3. I feel/I think
Ці фрази видають нашу невпевненість у собі, власних ідеях та думках. Будьте впевненішими!
- ❌ I think, this plan is quite good for the new campaign — Думаю, цей план цілком підходить для нової кампанії.
- ✅ This is the best plan for the new campaign — Це найкращий план для нової кампанії.
4. I’ll try
Ви кажете: “Я спробую встигнути з цією статтею до четверга”. А ваші колеги чують: “Я не вмію оцінювати власні сили та час”. Якщо ви не впевнені, що встигнете до четверга, краще з упевненістю сказати, що все буде готове у п’ятницю. Будь ласка, жодних сумнівів і “I’ll try”!
- ❌ I’ll try to write the article today — Я постараюсь написати статтю сьогодні.
- ✅ I won’t be able to write the article today. It’ll be ready by 3 p.m. tomorrow — Я не можу написати статтю сьогодні. Вона буде готова завтра до 15:00.
5. Sorry
Просити вибачення за скоєні помилки потрібно, але йдеться про інше використання “sorry”. Наприклад, говорити: “Вибачте, не могли б ви…”, “Вибачте, у мене не вийде…”.
Перепрошувати за майбутнє чи за свої прохання, а тим більше про запити щодо роботи не варто.
- ❌ Sorry, could you have the report ready by Monday? — Вибачте, чи не могли б ви підготувати звіт до понеділка?
- ✅ We’ll need the report ready by Monday, so we’ll have enough time to check it. Will it be ready? — Нам потрібно, щоб звіт був готовий до понеділка, тому у нас буде достатньо часу, щоб перевірити його. Чи буде готовий він?
6. Maybe it’s stupid, but…
Майже всі ми боїмося критики, але не варто критикувати себе раніше, ніж інші встигли оцінити вашу ідею. Замість саботувати себе, потренуйтеся представляти свої ідеї з упевненістю.
- ❌ Maybe it’s stupid, but I’d like to share my new vision — Можливо, це безглуздо, але я хотів би поділитися своїм новим баченням.
- ✅ I have an idea for our next project, which is different from what we usually do, and want to share it. I think it can give us some new results — Я маю ідею для нашого наступного проєкту, яка відрізняється від того, що ми зазвичай робимо, і хочу нею поділитися. Я думаю, що це може дати нам деякі нові результати.
7. It’s not fair
Ми всі ненавидимо несправедливість. Однак, кожен робить свій вибір, як реагувати на неї, і цей вибір багато в чому визначає ставлення до нас.
Ображатися чи спробувати досягти справедливості? Використовувати аргументи чи емоції? Рішення за вами.
- ❌ It’s not fair that CEO talks to Silvia about the event results instead of me — Несправедливо, що генеральний директор говорить про результати заходу із Сільвією замість мене.
- ✅ Me and my team have held the event and we are the most comfortable talking about it. It makes sense for me to present the results — Я та моя команда провели захід, і нам максимально комфортно про це говорити. Має сенс представити результати.
8. It’s not my fault
Ця фраза — з дитячого лексикону, а на роботі всі — дорослі люди, які мають право на помилку. Візьміть відповідальність за свої дії та поясніть ситуацію в деталях, якщо з вашої вини сталася помилка.
9. You look tired
Ви, напевно, хочете як краще — проявити інтерес, поцікавитися, що ж такого складного робить колега, чому він так втомився. Можливо, навіть полегшити йому життя чи завдання.
По-перше, той, хто має стомлений вигляд, і сам це знає. А по-друге, багато хто чує це як: You look awful. У будь-якому випадку, не чекайте позитивної реакції на цю фразу.
Краще спробуйте один із таких варіантів:
- You’ve put in a lot of time on this campaign. May I help you with anything? — Ви витратили багато часу на цю кампанію. Чи можу я вам чимось допомогти?
- I’m going to make some coffee, would you like? — Я збираюся зварити каву, хочеш?
10. OMG, have you heard about Jane?
Всі знають, що пліткувати некрасиво. Якщо ви обговорюєте свого колегу з іншим, то у нього немає гарантій, що завтра ви так само не обговорюватимете і його. Не варто бути учасником пліток, адже це може відштовхнути людей від вас.
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)