З проблемою вивчення слів може зіштовхнутися студент із будь-яким рівнем мови, адже лексику варто поповнювати як володіючи А2, так і С1. Проте не кожен знає, що існують способи, які можуть допомогти полегшити процес запамʼятовування слів!
У цьому матеріалі пропонуємо вам розглянути 15 таких методів, розділивши їх за типом сприйняття інформації: для візуалів, аудіалів, кінестетів та дигіталів. Це дозволить вам максимально точно обрати спосіб для себе!
Що варто знати?
Перед тим як перейти до способів вивчення слів, варто згадати важливу деталь — послідовність навчання. Її важливість в тому, що для переходу до самостійного вивчення слів варто вже здобути мовну базу або знати, як це допомагають робити експерти.
Для того, аби почати самостійно вивчати лексику в домашніх умовах, варто:
- ознайомитись із тим, як правильно почати вивчення мови,
- мати хоча б мінімальний досвід навчання з викладачем на курсах або індивідуально,
- визначити рівень знань з англійської мови,
- ознайомитись з комунікативною методикою та іншими сучасними підходами до вивчення мови.
Перевірити знання ви можете за допомогою безплатного тесту на нашому сайті, а прочитати про правильний старт мовного розвитку у тематичному блозі.
Якщо ж ви виконали перераховані вище пункти, можете використовувати способи та вправи, про які ми розповімо далі. Майте на увазі, що дієвими вони будуть лише за умови, якщо:
- ви приділяєте увагу не лише вокабуляру, а й граматиці,
- комплексно вивчаєте нові слова — їх правопис, вимову, використання в реченнях, повертаєтесь до них задля повторення,
- вивчена лексика відповідає вашому рівню знань.
Способи для візуалів
Тип сприйняття інформації — це індивідуальний спосіб, з яким людина отримує, обробляє та інтерпретує інформацію з навколишнього середовища. Наприклад, якщо маєте візуальний тип — найкраще запамʼятовуєте інформацію, коли бачите її.
Як вчити англійські слова, використавши таку сильну сторону на свою користь? У відповідь на це питання маємо декілька цікавих способів!
Проте радимо вам спробувати всі способи, бо розділення на типи є достатньо умовним. До того ж, ви можете не підозрювати, що маєте змішаний тип сприйняття інформації!
Стікери
Спосіб полягає в тому, аби наклеїти стікери з відповідним словом на все, що можете: меблі, вікна, двері, холодильник, ноутбук, фрукти.
Звісно, цей спосіб є не дуже зручним у побуті, проте чого не зробиш заради швидкого та якісного вивчення англійської мови? 🙂
Памʼятаймо, візуали потребують стійких асоціацій, які можна побачити для того, аби запамʼятати абстрактні поняття. Слова для нас є абстрактними аж поки ми не віднайдемо їх відображення у житті, і це не обовʼязково має бути предмет, який позначає це слово. Це також може бути рух наприклад, щоб пояснити дієслово swim вчитель може зробити характерні рухи руками або ж міміка та невербальні знаки. як-от для пояснення disappointment вчитель може показати мімікою сум, невдоволення
Таким чином використання наліпок може допомогти привʼязати абстрактний набір букв до вашого побуту, а отже — швидше зрозуміти і запамʼятати значення слова!
Словник
У процесі читання чи роботи з вправами, коли бачите незнайомі слова, виписуйте їх у власний словник. Поруч пишіть визначення слова або синоніми, й обов’язково приклади фраз або речень, адже лексику краще запам’ятовувати в контексті, а не з перекладом.
Наголошуємо, що краще написати саме визначення, а не переклад слова. Таким чином ви створюєте повноцінну «English zone», що вважається найкращим способом вивчення мови за сучасними методиками.
Картки
Ви можете порізати папір і зробити такі картки самостійно! На одній стороні напишіть слово, на другій — значення або малюнок до нього.
Проте швидше, звісно, купити їх або знайти та роздрукувати готові матеріалі. Такі картки містяться, наприклад, на сайтах British Council та Cambridge English! А виконати таке завдання в онлайн-форматі ви можете на сайті Quizlet.
Такі матеріали можна використовувати у різні способи: дивитись на значення та намагатись сказати слово, що написане на другій стороні картки, або ж навпаки. Також не забувайте про креативність, адже ви самостійно можете вигадувати подібні ігри!
Також картки можна розділити на групи — за змістом або за рівнем того, як добре ви пам'ятаєте слова. Ті, які пам'ятаєте краще, в одну сторону, ті, які гірше — в іншу.
Малювання
Цей спосіб буде корисним тим студентам, які окрім вивчення англійської, полюбляють ще й малювати! Або ж тим, хто бажає зробити свій мовний шлях більш різноманітним та креативним.
Коли вам зустрілося нове слово, впишіть в форму предмета, який воно позначає. Наприклад, слово «sun» чудово поміститься в сонечку, «bunny» – в силуеті зайчика. Час від часу повертайтеся до цих малюнків і розглядайте їх.
Такий спосіб допоможе вибудувати асоціації зі словами, завдяки їх візуальному зображенню. А для того, аби витратити менше часу — можете просто робити маленькі замальовки біля кожного слова.
Способи для аудіалів
Як ви могли здогадатися, аудіали краще сприймають інформацію на слух. Відповідно, для запам’ятовування нових англійських слів таким людям потрібно їх чути або промовляти.
Прослуховування
Запам’ятовувати нові слова можна за допомогою різних подкастів та аудіоуроків, де слова, об’єднані за різними темами, диктори промовляють кілька разів вголос.
Наприклад, на сайті forvo.com можна знайти нове слово через пошук і послухати, як його вимовляють люди в різних країнах. У такий спосіб ви зможете ознайомитись як з британською, так і американською вимовою!
Повторення вголос
Скільки на день потрібно вчити англійських слів? Ніхто не дасть точної відповіді на це запитання, адже для кожного вона — індивідуальна. Все залежить від таких факторів як, наприклад, кількість вільного часу або мета навчання.
Тому ми радимо вам визначити невелику кількість слів, які ви хочете вчити на день: від 3 до 15. Після того, як ви опрацювали значення слова та його використання в контексті, обовʼязково вивчіть його вимову!
Промовляйте кожне нове слово вголос стільки разів, скільки вам необхідно. Час від часу радимо повертатися до вивчених слів, аби не забути їх!
Словник + проговорювання
Аудіалам, як і всім іншим, також рекомендують вести власний словник нових слів і обов’язково з прикладами фраз і речень, щоб запам’ятовувати їх в контексті.
Вчити напам’ять нічого не потрібно, просто регулярно читайте свій словник. Проте на відміну від візуалів — вголос!
Способи для кінестетів
Кінестет — це людина, основний спосіб отримання та обробки інформації якої пов’язаний з рухом та особистим досвідом. Знайти спосіб вивчення такими людьми теоретичної інформації достатньо складно, проте ми спробуємо допомогти!
Асоціації
Зустрівши незнайоме слово, знайдіть його значення та відчуйте, які образи та емоції воно викликає.
А для того, аби допомогти собі вибудувати порівняння зі словами — спробуйте метод асоціативних хмар. Його сенс полягає в тому, щоб написати всі слова, які спадуть вам на думку при згадуванні конкретного слова. Наприклад, для «umbrella» це можуть бути: «rain», «wind», «cold», «sad», «stay» «home», «autumn».
Це не обовʼязково мають бути слова, які повʼязані з прямим використанням парасолі. Ви маєте додавати власні стійкі асоціації! Наприклад, якщо в дитинстві у вас була жовта парасоля з качечкою, яку ви дуже любили, то і в перелік можете додати слова, повʼязані з цим — «yellow», «bright», «duck», «good mood».
У результаті у вас вийде особиста асоціативна хмаринка, яку ви можете зберегти та час від часу повертатися до неї! Спробувати цей метод ви можете на таких сайтах, як Word It Out та Word Art.
Спогади
У нас безліч спогадів, і цілком можливо, що пропускаючи через себе нові слова й намагаючись знайти асоціації, ви будете згадувати якісь події зі свого минулого. Використовуйте цю можливість — повʼяжіть нове слово зі спогадом!
Тобто, ви можете створити в словнику спеціальну колонку для спогадів. Записуйте у ній моменти, які спадають вам на думку. Звісно, англійською!
Наприклад, до «umbrella» ви можете написати «I lost my favourite yellow umbrella when I was 12». Таким чином, коли ви не зможете згадати потрібне слово, ви матимете можливість подумати про конкретний спогад.
Способи для дигіталів
Людей, які краще сприймають інформацію з логічної сторони, називають дигіталами. Якщо ви належите до цього типу, маємо для вас кілька способів, що допоможуть запам’ятати нові англійські слова.
Групування слів за змістом
Хорошим способом є вивчення не окремих слів, а цілих груп. Наприклад, якщо ваше нове слово — «rain», вам краще вчити його разом з іншими словами, які можна об’єднати за темою «weather»: «rain», «snow», «wind».
Якщо ви дигітал, то словник також радимо вести у відповідний спосіб, тобто, за групами. Наприклад, кожна сторінка може відповідати конкретній темі!
Якщо ж вам не імпонує спосіб ведення словника, ви можете скористатися готовими добірками слів за темою. Наприклад, словником стилю.
Розділивши слова за групами, радимо вам вчити їх саме в такому складі. До речі, у цьому можуть допомогти вже згадані флеш-картки або інші інтерактивні матеріали!
Однокореневі слова
Зустрівши новий термін, знайдіть, випишіть і запам’ятовуйте його разом з однокореневими словами. Наприклад, для «live» це можуть бути:
- «living»,
- «lively»,
- «liveable»,
- «liven»,
- «overlive»,
- «unlive»,
- «relive».
При вивченні таких груп слів обовʼязково використовуйте інтерактивні методи або комплексний підхід, адже просто «зубрити» слова — не найкращий метод поповнення словникового запасу.
Групування за граматичною ознакою
Групувати слова ви можете не тільки зі змістом або однаковим коренем, а й за граматичною ознакою!
Вивчайте окремо по групах різні частини мови, гуртуйте слова за родом, за типами закінчень або префіксами. Це допоможе побачити логіку в англійській мові та краще запам’ятати нові слова!
Методи, що сподобаються кожному
Розповіді
Спробуйте складати невеликі розповіді з нових слів! Нестрашно, якщо вони будуть виходити неідеально звʼязними, головне, щоб слова використовувалися в правильних значеннях.
Так, розповіді доведеться спочатку записувати, потім читати.
Візуалам — про себе, аудіалам — вголос, кінестетам — вигадуючи асоціації та емоції, а дигіталам — вдумуючись в текст і розуміючи логіку значення кожного слова або тексту загалом.
Актуальні слова
Це, ймовірніше, корисна порада на завершення, ніж спосіб: не витрачайте час на запам’ятовування застарілих і слів, особливо на початкових рівнях вивчення англійської. Замість цього приділіть увагу базовій лексиці англійської мови!
А якщо ви бажаєте вивчати нові слова, проте не готові витрачати час на організацію навчального процесу — завітайте на онлайн-курси англійської мови в Cambridge.ua!
Навчання в нашому центрі вілбувається з кваліфікованими викладачами, що зможуть знайти підхід до кожного студента!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)