✍🏼 Магнітофон, класна кімната, тьмяне світло…
Зловили флешбеки з уроків аудіювання англійською мовою у школі? Сьогодні ми спробуємо розвіяти страх перед тестуванням сприйняття мови на слух.
Як абстрагуватися від зовнішніх тригерів на іспиті? Як вловити головну думку діалогів? Як обрати правильну відповідь? Відповіді на усі ці запитання є у нашому блозі!
Перед аудіюванням
Одна з поширених помилок студентів на іспитах — зосередження безпосередньо на прослуховуванні аудіо.
Однак, для успішного результату слід зробити деякі кроки перед тим, як вам увімкнуть запис.
До речі, у цьому випадку немає різниці, який саме іспит ви складаєте: НМТ, TOEFL, IELTS... — усі ці поради підійдуть навіть для контрольної роботи у 9 класі.
Аудіювання має однаковий принцип на усіх іспитах, тому дивіться далі, як навчитись сприймати англійську на слух та виконати завдання правильно.
Інструкції
Перед початком прослуховування будь-яких записів уважно прочитайте інструкції та вивчіть супутні матеріали, пов’язані з цими записами.
Перш за все це дасть вам інформацію про кількість запитань у розділі й ви зможете правильно розподілити час на кожне з них.
Наприклад, в інструкції до завдання пише:
Listen to the text «The impact of social media on mental health» and choose the correct answer.
Вже з цього речення ми можемо визначити тему, проблематику тексту та згадати деяку лексику, повʼязану з соцмережами, інтернетом та здоровʼям.
Ключові слова
Підкресліть ключові слова в запитаннях — зазвичай це іменники та дієслова. Вони без прослуховування дадуть вам загальне уявлення про головну тему запису.
Перечитуючи запитання, думайте про людину, яка говорить в аудіо: яке повідомлення вона хоче донести? які емоції переживає?
Ви можете пошукати підказки в запитаннях та навіть передбачити відповідь, тому не варто недооцінювати інструкції — вони неабияк можуть допомогти під час аудіювання!
Під час аудіювання
Безумовно, найважливіша частина іспиту з аудіювання — прослуховування запису. Що потрібно зробити, аби запамʼятати максимальну кількість корисної інформації? Дотримуйтесь наступних кроків!
Увага — ключ до успіху
Зазвичай під час складання іспитів студенти прослуховують запис двічі, тому не варто хвилюватися, якщо ви нічого не зрозуміли з першого разу.
Насправді під час аудіювання важливо виокремити головну тему розповіді та вже від неї будувати логічні ланцюжки до запитань у тесті. Авжеж, ідеальний варіант — зрозуміти всі діалоги з першого разу, а під час другого прослуховування лише перевірити відповіді.
Однак, якщо це зробити не вдасться, то ось вам кілька рекомендацій!
Після першого прослуховування дайте відповіді на такі запитання:
- Скільки є спікерів?
- Які між ними стосунки?
- Де вони перебувають?
- Хто або що є головною темою їхньої розмови?
- Якщо це один мовець, чому він або вона говорить про цю тему?
Робіть нотатки під час аудіювання: вони дозволять вам зосередитися на інших аспектах розповіді та впевнитися у вже відомих.
Важливо: коли ви переходите до наступного питання — забудьте про всі попередні. Ви можете повернутися до них згодом і відновити в памʼяті деякі фрази чи речення.
Натомість якщо ви перейдете до наступного завдання, а мозок все ще залишиться на попередньому, то є ймовірність, що обидва ви виконаєте неправильно.
Не зациклюйтеся
Йдеться про незнайому лексику, а вона, повірте, точно буде у записі. Як ми вже писали вище, завжди потрібно виокремити головну тему. Це можна зробити навіть коли ви не знаєте частину лексики.
Тож радимо не зупинятися на кожному незнайомому слові, адже ви не лише втратите час та концентрацію, а й високі бали на іспиті.
Прислухайтеся до інтонації
Інтонація — це ще один важливий момент під час аудіювання. Слухаючи аудіо, студенти можуть зробити висновок про наміри мовця саме через інтонацію.
Крім того, акцентування на певних деталях у розмові може дати багато підказок щодо змісту.
Якщо ви вивчаєте англійську протягом тривалого часу, ви могли помітити, що голоси в аудіозаписах дуже схожі один на одного. Це тому, що ці записи зроблені професіоналами, які дотримуються специфічних правил вимови та інтонації.
Таким чином диктор фокусує увагу слухача на найбільш важливих частинах аудіозапису.
Відволікаючі фактори
Distractors — це те, що вам потрібно розпізнати та викинути з памʼяті.
Під час іспиту намагайтеся відокремити надлишкову та нерелевантну інформацію від важливої. Зосередьтесь на інформації, яку вимагає завдання аудіювання.
«Відволікаючі фактори» зазвичай мають форму виразів, які, здавалося б, дають відповіді на запитання, але насправді містять часткову чи перебільшену інформацію, чи взагалі не мають ніякого відношення до питання.
Not far from the petting zoo is a museum offering a wide range of activities for visitors, including guided tours and interactive exhibits — Неподалік від контактного зоопарку розташований музей, що пропонує широкий спектр заходів для відвідувачів, включно з екскурсіями та інтерактивними експонатами.
У цьому реченні «petting zoo» є відволікаючим фактором, оскільки ця фраза здатна відволікти нас від головного місця — музею.
Після аудіювання
Коли все вже позаду, вам залишається лише ще раз уважно перечитати питання і перевірити відповіді.
Тож головна порада після аудіювання — не залишайте порожнього місця у бланках для відповідей.
Навіть якщо ви не памʼятаєте, про що був аудіозапис — намагайтеся згадати хоч якісь деталі й все-таки обрати відповідь. Можливо, саме вона принесе вам бал.
Як покращити listening?
Власне, на іспиті з аудіювання немає нічого складного, головне — будьте уважними, не хвилюйтеся й у вас все вийде.
Ну, а для того, щоб добре підготуватися, пропонуємо звернути увагу на декілька порад, які точно прокачають ваше сприйняття англійської на слух.
Регулярне слухання
Як неочікувано! Проте — так, ми не можемо не згадати про систематичність, адже це ключ до успіху, яким часто нехтують.
Виділіть хоча б 15 хвилин щодня на прослуховування відео, подкасту чи якогось запису англійською мовою.
Під час слухання намагайтеся зрозуміти контекст, виокремити знайомі слова, а незнайомі — записуйте та вивчайте.
Практика
Один з найкращих способів навчитися сприймати англійську на слух — виконувати якомога більше аудіовправ англійською мовою.
В інтернеті є багато цікавих ресурсів, які можна використовувати для тренувань. Нижче ми навели список сайтів, де ви безплатно можете виконувати вправи з аудіювання.
ESL cyber listening lab
Цей сайт містить широкий вибір аудіофайлів з різних тематик, розрахованих на різні рівні володіння англійською мовою. Кожен аудіофайл супроводжується питаннями та вправами для перевірки розуміння тексту.
BBC Learning English
BBC пропонує безплатний доступ до аудіоматеріалів для вивчення англійської мови на будь-якому рівні. Користувачі можуть відпрацьовувати навички слухання як через новинні відео та аудіо, так завдяки спеціалізованим програмам.
EnglishClub
Цей ресурс містить аудіофайли на різні теми, такі як музика, новини, історії та багато іншого.
Після прослуховування користувачам пропонується серія питань для перевірки розуміння.
Librivox
Вебсайт містить безліч аудіокниг з класичної та сучасної літератури англійською мовою, які доступні для безплатного завантаження.
Студенти можуть вибирати книги, які відповідають їхнім інтересам та рівню вивчення англійської мови та слухати їх для покращення навичок аудіювання.
ELLLO
Сайт містить велику колекцію аудіофайлів з різними ситуаціями та вправами для відповідної теми.
Крім того, ELLLO пропонує студентам прослуховувати реальні розмови носіїв англійської, які відбуваються у формі повсякденних бесід.
Розуміння завдання
Екзаменатори дуже розумні люди, тому у варіанти відповідей вони можуть додати тезу, яка тісно повʼязана з темою аудіювання, але не містить важливої інформації.
Це власне, ті distractors, про які ми писали вище. І так, вони можуть бути не лише у тексті, а й у варіантах відповіді.
До прикладу, на іспиті ви слухаєте такий уривок тексту:
Regular exercise offers numerous benefits for both physical and mental well-being. Engaging in physical activity not only helps to improve cardiovascular health and strengthen muscles but also plays a crucial role in reducing the risk of chronic diseases such as heart disease, diabetes, and obesity. Moreover, exercise has been shown to enhance mood, reduce stress levels, and boost cognitive function. Those who incorporate regular exercise into their lifestyle often experience increased energy levels and a greater sense of overall vitality.
Task: Which thesis statement corresponds to the main topic of the text?
- a. Sport improves life and makes us happier.
- b. It is important to choose comfortable shoes to do sports.
- c. Children and adults should go in for sports.
А тепер пояснюємо! Правильний варіант — «а», адже у тексті справді йдеться про те, що регулярне заняття спортом покращує самопочуття та здоровʼя людини.
Наступна теза взагалі не згадувалась у тексті, а от варіант «с» — якраз той distractor. Адже так, спорт важливий, однак в уривку не було заклику, що ним мають займатися і діти, і дорослі.
Тож підсумуймо: щоб ефективно вдосконалювати навички, необхідно постійно прослуховувати англійські тексти різної складності, використовуючи онлайн-ресурси та виконуючи вправи.
Крім того, важливо розвивати стратегії активного слухання: визначення головної думки, усвідомлення ключових деталей та контексту, а також робити записи та вести замітки.
Вдосконалюйте англійську в Першому Кембриджському центрі!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)