Що робити, якщо дитина відстає у вивченні англійської мови

Что делать, если ребенок отстает в английском

Навчальний рік добігає кінця, а ви розумієте, що ваша дитина відстає від своєї групи на курсах чи в школі. Звісно, така ситуація дуже засмучує, і першою реакцією в багатьох батьків виникає бажання насварити свого недбалого студента. А іноді – і його вчителя. А в деяких – і трохи себе.

Але суперечки та покарання – неефективна мотивація, яка в далекій перспективі може принести більше шкоди. Адже ми хочемо допомогти своїм дітям, тож варто спробувати інший підхід, який може принести свої плоди в майбутньому й сильніше зблизити вас.

Дізнайтеся реальну причину відставання

Для цього вам знадобиться поговорити щиро та відверто (і, бажано, без емоцій) із власною дитиною та її викладачем. Можливо, якщо дитина відстає з англійської в школі, можна залучити ще і шкільного психолога. Лише коли ви складете всі шматочки пазла, у вас вийде зрозуміти, що заважає йому чи їй іти в темпі з групою англійської.

Как помочь отстающему по английскому ребенку

 • Можливо, ваша дитина через хворобу чи з іншої причини пропускала заняття, і тепер їй/йому дуже складно наздогнати одногрупників. Адже дуже часто наступні заняття будуються на добре закріпленій базі. Якщо бази немає – дитина може відчувати сильну фрустрацію та навіть відчувати себе нерозумною. У такій ситуації батьки дуже можуть допомогти своїм підтриманням і організацією додаткових занять.
 • Можливо, вашій дитині потрібно більше часу та практики, щоби надійно закріпляти матеріал. І в цьому немає нічого страшного, адже в кожної людини є свій темп навчання, предмети, які даються легко, а також дисципліни, де потрібні додаткові зусилля. А за відповідного підходу можна домогтися того, щоби людина відчувала особливу гордість і навіть задоволення від успіхів у предметі, який їй «не давався».
 • Часто батьки навіть не підозрюють, що складнощі в навчанні в їхніх нащадків спричиняють не лінощі, а різноманітні порушення розвитку психічних функцій. Наприклад, дитина може ненавидіти читання та всіма правдами та неправдами уникати його, якщо в неї дислексія – адже тоді цей процес їй дається із надприродними зусиллями. Але сучасні підходи дають змогу діагностувати та враховувати такі речі в процесі навчання. Гарний доказ тому – наші курси англійської для дітей із дислексією та дисграфією. От чому дуже важливо виключити такі варіанти та, за необхідності, заручитися підтриманням спеціалістів.
 • Точно такими же причинами поганої успішності можуть бути й інші проблеми зі здоров’ям – не лише психічні функції. Наприклад, поганий зір чи слух. Нерідко трапляється, що діти соромляться своїх відхилень від норми та бояться зізнаватися в цьому, хоча такі проблеми іноді досить просто вирішуються, та й помітити їх бажано якомога раніше.
 • Імпульсивність, неуважність та гіперактивність також можуть заважати дитині успішно засвоювати мову. На щастя, у сучасних фахівців є підказки для батьків, як допомогти дитині впоратися із собою та адаптуватися до вимог навчальних закладів. У цих питаннях можуть допомогти невролог і психолог (у тому числі шкільний).
 • На успішність можуть впливати й зовнішні чинники, такі як конфлікти з однокласниками чи з викладачем. Такі ситуації краще виявляти якомога раніше та допомагати дитині успішно долати їх, адже в них можуть бути набагато тяжчі наслідки, аніж просто відставання від групи.
 • На успішність можуть впливати стосунки з батьками. Наприклад, якщо від дитини надто багато вимагають, і вона відчуває, що не відповідає очікуванням дорослих. У випадку високих вимог відставання в навчанні може бути наслідком тривалої перевтоми. А це ніколи не забезпечувало гарні результати. Варто подивитися зі сторони та оцінити, чи не перевантажуєте ви своє дитя.
 • Заважати навчанню можуть сильні емоції: закоханість, горе від втрати, конфлікти в сім’ї. Саме тому варто спробувати знайти підхід до дитини, а за необхідності – і подумати про відповідну терапію.
 • Ще одна розповсюджена причина відставання в навчанні – це нудьга. Таке трапляється, якщо дитина недостатньо вмотивована: можливо, вона не розуміє, нащо їй взагалі потрібна ця іноземна мова, як можна застосувати її безпосередньо зараз, а не в якомусь там гіпотетичному майбутньому. Можливо, в школі англійську проходять за застарілою програмою, яка ніяк не стосується зацікавлень вашого дитя. Якщо ж людину взагалі нічого не цікавить – це вже дуже тривожний «дзвіночок». Ще нудьга може «відвідати» дитину, якщо її рівень перевищує можливості одногрупників – у таких випадках вчителю бажано залучати таких студентів до роботи спеціальними завданнями «із зірочкою».

Найкращі курси англійської для підлітків

Чим можуть допомогти батьки?

Найважливіше, що можуть зробити мама чи тато для своєї дитини – це забезпечити їй підтримання в тих труднощах, з якими дитина стикається під час навчання. Насварити він або вона й самі себе можуть, а от щоби впоратися з будь-якими труднощами, які на них звалилися, необхідно відчувати «плече друга». Що ж можуть зробити батьки?

поддержка родителей

 • Намагатися встановити довірливі стосунки. У таких стосунках дитина сама поділиться тим, що її або його хвилює. Якщо у вас давно не складається спілкування, не варто давити та вимагати одкровень. Досить час від часу пропонувати допомогу та запевняти у своїх добрих намірах, а за нагоди – підтверджувати їх діями.
 • Забезпечити комфортні умови для навчання. Якщо для маленького студента потрібні особливі умови для успішного навчання, то варто повідомити про це вчителя. Наприклад, якщо є проблеми зі слухом чи зором, можна попросити вчителя вирішити питання, не розголошуючи причину «рокіровки» всьому класу.
 • Так само варто переглянути умови для занять вдома. Можливо, знадобиться попрацювати над розвитком звичок та розкладом дня, щоби привчити дитину до виконання завдань у певний час. Також може знадобитися усунути на час навчання з поля зору елементи, що відволікають. Незайвим буде також звернути увагу на те, скільки та як дитина відпочиває, щоб уникнути перевантажень.
 • Якщо є певні проблеми зі здоров’ям або ви підозрюєте про них, не соромтеся звертатися до спеціалістів. Багато питань можна вирішити досить просто, і вашим школяру чи школярці не доведеться довго переживати, що «з ними щось не так».
 • Ви можете спробувати додати своїй дитині мотивації. Не варто «нагороджувати» за успіхи цукерками чи грошима, але точно варто відзначати та радіти тому, що починає виходити. А от на невдачах краще не фокусуватися та не сварити за них. Пам’ятайте: дітей мало мотивує те, що трапиться в далекому майбутньому (наприклад, англійська може знадобитися їм дуже пізніше в кар’єрі) – їх більше цікавить те, від чого можна дістати користь уже зараз. Більше про мотивацію читайте в цій статті.
 • Звісно ж, щоби скоротити розрив між групою та дитиною, їй потрібно допомогти «наздогнати» колектив. А для цього потрібно багато практики. Найпростіше, що ви можете зробити – це знайти для дитини групу англійської чи репетитора на літо. Саме для таких випадків ми створили літні курси англійської для дітей (10–12 років) і літні курси англійської для підлітків (13–17 років). Вони дають змогу заповнити прогалини в знаннях та добре закріпити матеріал.
 • Батьки як ніхто інший можуть допомогти своїм дітям у непомітній практиці, адже їм відомо, чим захоплюються їхня малеча. Саме через захоплення можна влаштувати постійну та майже непомітну практику англійської. Дитина полюбляє переглядати мультфільми? Запропонуйте включити улюблений мультик англійською та подивитися: можливо, багато що вже зрозуміло й без перекладу? Захоплюється іноземними виконавцями? Дуже класно, адже це можливість розібрати текст та вивчити його. Полюбляє комп’ютерні ігри? Запропонуйте додатковий час за те, що вся гра буде проходити англійською. Любить читати? Тримайте добірку невеликих захоплюючих книг за рівнями та ще 5 рекомендацій для підлітків.
 • Звертайтеся за допомогою. Адже ви можете «випадково» перевести якийсь додаток на англійську чи, наприклад, змінити мову на телефоні. А ще можна не знайти чи загубити інструкцію рідною мовою, залишивши лише англійський варіант. І тоді непогано би звернутися за допомогою до того, хто мову вивчає. Будь-яка людина, коли щось пояснює, і сама починає краще розуміти предмет. А для дитини це ще й можливість застосувати знання для користі, побачити їхню силу в дії та відчути гордість за себе.

Найкращі курси англійської для дітей

Приємного та плідного навчання вашим дітям.

Ще корисного: Як практикувати англійську зі своїми дітьми в повсякденних ситуаціях?