Перфекціонізм у вивченні англійської мови: плюси та мінуси

Перфекционизм в изучении английского языка плюсы и минусы

Ми часто чуємо фразу: «Досконалості немає меж», але, як показує практика, дехто прагне досягти цієї межі, хоч іноді й підсвідомо. І особливо – якщо мова йде про вивчення іноземної мови. Чи такий корисний перфекціонізм насправді?

Для початку розберемося, що це взагалі таке. Не заглиблюючись у психологію, перфекціонізм – це постійне прагнення до ідеальних результатів та пред’явлення до себе високих (часто нереалістичних) вимог. Якщо вам це знайомо, знайте: ви не одинокі. Можливо, ви відчуваєте себе неповноцінними, якщо результат не ідеальний? А якщо щось не виходить із першої спроби, ви собі докоряєте? Постійно порівнюєте себе та свої успіхи та невдачі з іншими? У такому випадку вас можна назвати перфекціоністом.

Може здатися, що під час вивчення англійської це неймовірно ефективний підхід. З точки зору багатьох вчителів, перфекціоністи просто ідеальні студенти: домашні завдання виконані, слова та правила вивчені, що ще потрібно? І дійсно, як правило, мотивація в таких студентів висока. Це безумовний плюс: вона дає завзятість та постійність, що є одними з ключових чинників у досягненні результатів.

Корисні статті, відео, слова та вислови

З іншого боку, є й деякі негативні сторони перфекціонізму, які можуть стати на вашому шляху та вповільнити вивчення англійської. От деякі з них:

  1. «Усе чи нічого».

«Або я вивчу всі слова, або жодного». «Або перекладу всі незнайомі фрази, або не буду навіть читати текст». «Або я говорю без помилок, або взагалі мовчу».

Ці установки часто закладені в нас на підсвідомості. Нам потрібні ідеальні результати, інакше нічого й починати. Проблема в тому, що добитися цього одразу дуже нелегко. Помилки – невід’ємна частина вивчення мови, так само, як і практика. На жаль, неможливо спочатку зазубрити всі граматичні правила та вивчити всі можливі словосполучення, а потім почати вільно говорити з носіями.

Тому якщо ви часто ловите себе на перерахованих вище думках, спробуйте проаналізувати причини цього та змінити своє ставлення. Важливо розуміти, що вам доведеться робити помилки, але в цьому немає нічого страшного. Світ не зникне. Люди не перестануть спілкуватися з вами через це. Вчитель не засміє вас. Натомість ви дізнаєтеся щось нове та в наступний раз зможете краще висловити свою думку.

Докладніше: як не боятися помилок у вивченні мови.

Скрытая угроза перфекционизма в изучении английского

  1. «Усе й одразу».

Суть такого підходу полягає в тому, що нам іноді хочеться вивчити якомога більше за короткий проміжок часу. Наприклад, усі правила present simple або всі phrasal verbs. Але цей шлях не лише часовитратний, він ще й майже недосяжний.

Натомість краще поставити менш глобальні, але реалістичніші цілі. Наприклад: замість «я вивчу всі правила present simple» – «сьогодні я дізнаюся, як говорити про свої звички з допомогою present simple»; замість «я маю вивчити всі фразові дієслова» – «сьогодні я навчуся використовувати деякі фразові дієслова, щоби розповідати про свої почуття». У такий спосіб ви змінюєте установку з абстрактного «вивчити всі слова та правила» на конкретнішу «Використання лексики та граматики в певному контексті».

Як думаєте, чи реально вивчити англійську за місяць?

Корисні слова та вислови

  1. Постійна самокритика.

Часто в перфекціоністів може спостерігатися така риса: вони невпевнені в собі, через що зациклюються на невдачах, дорікають собі за помилки та не помічають прогресу. Це може серйозно демотивувати, тому важливо усвідомлювати та працювати над цією проблемою, якщо вона є.

От кілька порад:

А) Не порівнюйте себе з іншими. Ми всі різні, і якщо в когось виходить краще розуміти тексти, в інших, можливо, більше розвинуті інші навички.

Б) Проаналізуйте не лише свої слабкі, але й сильні сторони. Їх також важливо помічати. Наприклад, ви чудово розумієте усну мову та тексти або впораєтеся з граматичними завданнями.

В) Не забувайте себе хвалити. Наприклад: «Сьогодні я використав(використала) у мові нове слово», «Сьогодні в письмовій частині я зміг(змогла) використати нову граматичну конструкцію». Вивчення нової мови – справа нелегка, і ви заслуговуєте похвали, навіть якщо ваш результат не ідеальний на всі 100%!

Загалом, важливо розрізняти між здоровим перфекціонізмом, що включає в себе мотивацію та старанність, і перфекціонізмом, який тягне вас униз і вповільнює ваш прогрес. Цінуйте себе та свої зусилля та ставте реалістичні стандарти, і тоді процес вивчення англійської приноситиме не лише оцінки, але і практичні результати та задоволення!

Що ще почитати: Звідкіля взялися назви днів тижня та місяців в англійській?

Треба підтягнути англійську?