Занадто пізно: чи можна дійсно вивчити англійську в зрілому віці?

Слишком поздно: можно ли действительно выучить английский во взрослом возрасте?

Деякі люди, навіть якщо й хотіли б вивчити англійську в зрілому віці, впевнені, що для них момент упущений, і мову їм уже не вивчити. Але наскільки обґрунтовані ці переконання? Чи правда, що після певного віку можна навіть не починати братися за вивчення англійської, якщо ви не вивчали хоча б якусь іноземну мову (чи вона вам категорично не давалася) у школі? Чи пройшли ви рубіж, після якого вже надто пізно?

Після 18 вже пізно. Чи ні?

Дорослим і справді складніше вчитися – тому що здебільшого вони розучуються це робити: коли знань уже достатньо для успішного самостійного життя, у багатьох зникає стимул вивчати ще щось. Усе-таки обробка та запам’ятовування нової інформації вимагає певного напруження, а коли таке трапляється нечасто, напруження особливо відчувається. Мозок неначе чинить супротив навантаженню, а іноді починає шукати приводи позбутися його. І наявність переконання, що після 18 щось до ладу вивчити вже не вийде, зовсім не допомагає.

Але що говорять про це дослідження? Напевне, наймасштабніше з нещодавніх проводилося Массачусетським технологічним інститутом: у ньому аналізувалися дані приблизно 700 тисяч осіб різного віку, які вивчали англійську. Тоді науковці визначили, що «критичний поріг», коли мозок найбільш сприйнятливий до вивчення мов, перебуває на позначці 18 років.

Ба більше, знайшовся ще один поріг, коли оптимально розпочати вивчення мови – 10 років. За проаналізованими даними, люди, які почали вивчати англійську у віці до 10 років, перевершували за показниками тих, хто починав пізніше. Водночас не важливо, чи вчили вони мову від народження, чи розпочали в 9 років.

После 18 уже поздно учить английский

То що ж, виходить, після 10 – уже тяжче, а після 18 – і зовсім неможливо? А от і ні! Те, що мозок стає «менш заточеним» під певні завдання, не означає, що вивчення мови стає неможливим. Варто враховувати, що в дослідженні мова йшла не про неможливість досягти fluency в іноземній чи про те, що після 18 вчити мови вже пізно. Дослідники хотіли визначити оптимальний вік для початку навчання. Але якщо ви його пропустили – це не вирок. Адже навіть у вищезгаданому дослідженні наводяться усереднені дані, а отже, були й ті, хто досяг успіху, розпочавши набагато пізніше!

Окрім того, що мозок дорослої людини стає менш піддатливим до таких завдань, є ще об’єктивні чинники, які можуть заважати. Насамперед це час. Для подолання кожного рівня потрібно витратити певну кількість годин. Вчені з Кембриджського університету навіть підрахували скільки:

CEFR

А в розкладі дорослої людини зазвичай менше часу на навчання, адже з’являється питання роботи, сім’ї та дозвілля. Але якщо ви зможете зробити вивчення англійської часточкою свого життя, то інших перешкод не буде. Про це вам можуть розповісти учасники нашої групи вивчення англійської від фонду «Життєлюб».

Немає жодного дослідження, яке б доводило, що вчити мови після досягнення певного віку не вийде чи марно. Натомість є велика кількість досліджень, які показують, що у вивчення мов у дорослому віці є свої переваги.

Переваги

Які можуть бути переваги в дорослих перед дітьми, мозок яких всмоктує інформацію, наче губка? Дорослий, сформований мозок уже вміє мислити логічно, проводити асоціації та легко розуміє абстрактні категорії, а це дає змогу дуже прискорити прогрес. Дітям необхідно набагато більше повторень, щоби засвоїти той же матеріал. І якщо їм легше дається імітація звуків іноземної мови, то дорослим легше даються складні конструкції та абстрактні поняття – адже всі ці категорії їм уже знайомі. Окрім того, дорослі вже вміють вчитися.

Мозок дитини розвивається, а це накладає певні обмеження на здібності такого студента, а для дорослих таких обмежень немає. Їхні обмеження – неправдиві переконання («в моєму віці запізно»), страхи (у тому числі – повернутися до стану учня та помилятися), нестача часу та брак мотивації.

Але ж вивченням англійської можна ще зайнятися навіть із цікавості та заради саморозвитку. Адже в такого процесу багато переваг:

 • Це тренує пам’ять і є профілактикою для багатьох хвороб мозку (наприклад, деменції чи Альцгеймера).
 • Тренує та покращує вашу здатність до концентрації, що дуже корисно і для багатьох інших занятть.
 • Водночас білінгви краще та ефективніше перемикаються між завданнями.
 • Ви краще починаєте розуміти власну мову.
 • І покращуєте власні математичні здібності, якщо вірити дослідженню вчених із Массачусетса: учні, які вчили математику та іноземну мову, показували кращі результати, аніж ті, хто вчив лише математику.
 • І музичні – ті, хто вивчає мови, починають уважніше слухати.
 • Пришвидшує будь-яке навчання – тому що ваш мозок звикає вчитися та чинить менше супротиву до цього процесу.
 • Розширює кругозір – ви дізнаєтеся більше про інші культури та їхні особливості.
 • Забезпечує нові кар’єрні можливості.
 • Підіймає впевненість у собі.
 • Розвиває комунікаційні навички.
 • Підвищує креативність.

Як вчити англійську дорослим

Що потрібно враховувати, щоби вивчити англійську, якщо ви вже взялися за це в дорослому віці?

По-перше, запасіться мотивацією. На одному ентузіазмі далеко не поїхати – потрібно чітко розуміти, для чого вам потрібна англійська та як ви її плануєте застосовувати. Це можуть бути подорожі, кар’єрні можливості, можливий переїзд до іншої країни (чи приїзд у гості до дітей, які емігрували), отримання міжнародного сертифікату, нові знайомства, розуміння пісень улюбленого виконавця, перегляд фільмів у оригіналі, а також профілактика захворювань мозку та саморозвиток. Неправильного вибору немає: головне – щоби це надихало саме вас, а також щоби ви розуміли, як збираєтеся вписати англійську у своє життя.

По-друге, знайдіть підтримку. Сім’ю, друзів чи навіть колег, які підтримуватимуть вас у цьому починанні, а ще краще – які будуть розділяти ваші прагнення. Звісно, однодумців можна знайти також у своїй групі вивчення англійської для дорослих. Підтримка дуже важлива, оскільки починати завжди складно, а особливо складно тим, хто починає з нуля – із рівня Elementary. І всі ми розуміємо, що неможливо підтягнути свою англійську з нуля до вільного володіння за місяць, а отже, це досить тривалий процес, у якому ви матимете миті натхнення та періоди застою. Саме для цього корисно час від часу пригадувати, для чого вам усе це. Й отримувати схвалення та підбадьорення.

учить английский никогда не поздно

По-третє, знайдіть свій формат занять. Сучасні школи англійської пропонують широкий вибір можливостей навчання: ви можете ходити до групи в центрі чи навчатися онлайн, відвідувати групові курси чи вчитись індивідуально. Деякі компанії облаштовують для своїх співробітників корпоративні курси англійської. Дуже важливо знайти той формат, який впишеться у ваш розклад та підтримуватиме вашу мотивацію.

По-четверте, знаходьте способи інтегрувати англійську у своє життя поза заняттями. Уся справа в тому, що мозок позбувається від інформації, яку вважає непотрібною. Він – як Марі Кондо у світі пам’яті: ретельно відбирає те, що давно не використовувалося, що не пов’язане з певними асоціаціями та емоціями – і без жалю позбувається такого «зайвого», навіть якщо ви хотіли би все це приберегти. Щоби знання та вміння залишалися з нами – з них потрібно час від часу струшувати порохняву, а ще краще – знайти їм корисне застосування. От тут ми розповідаємо як. Підпишіться на корисні розсилки (внизу цієї сторінки), канали, блогерів – і ви не залишитеся без практики.

По-п’яте. Відкиньте страх помилок. Багато кого з нас виховували так, що помилятися – це обов’язково погано. Але на помилках ми вчимося, без них не буде прогресу. Для вивчення мов потрібно дозволити собі помилятися та перестати боятися говорити.

Шосте. Використовуйте переваги вашого дорослого мозку! Використовуйте всі ті хитрощі для тренування та запам’ятовування, які вам відомі та якими з вами діляться викладачі. Якщо погано запам’ятовуються слова – використовуйте лайфхаки для запам’ятовування. Не знаєте, як вчити теми? Скористайтеся готовими програмами чи звертайтеся до фахівців. Починаєте плутатись у часах? Перечитайте короткі та зрозумілі пояснення. Помітили, що не можете сконцентруватися? Спробуйте робити вправи на тренування уваги.

Треба підтягнути англійську?

Ніколи не запізно

Те, що в дорослому віці вивчити мову неможливо – це міф. Про це вам можуть розповісти і знаменитості. Шарліз Терон народилася в ЮАР, і вчити англійську вона взялася вже в дорослому віці. Іспанець Антоніо Бандерас почав вчити англійську в 30 і побудував успішну кра’єру актора. Мексиканка Сальма Хайек вчила англійську, незважаючи на дислексію. Акторка з КНР Бай Лін також переїхала до США у 30-річному віці, і на момент зйомок у «Вороні» вона ще дуже погано розмовляла англійською, і це лише надихнуло її на активне вивчення мови. Прикладів знаменитостей, яким довелося вчити англійську з нуля, багато.

Не лише вивчення мов у дорослому віці – посильне завдання, у нього ще є ціла низка корисних «побічних ефектів». А в дорослих є свої переваги в навчанні перед дітьми – їхній мозок уже розвинутий, вони вміють вчитися, самостійно користуватися лайфхаками, розпоряджатися часом та можуть набагато швидше засвоїти програму.

Тож якщо ви сумнівалися, чи посильне для вас навчання – наважуйтеся! І нехай вас ніщо не зупиняє.

Що ще почитати: Англійська для подорожей: що вчити насамперед?