⏩ Оцінка рівня володіння мовою — необхідний процес не лише для якісного навчання, а й для того, аби поставити кінцеву мету та мати чіткі уявлення про шлях задля її досягнення.
Зазвичай, перевірка мовної компетенції відбувається за системою CEFR — Common European Framework of Reference for Languages. Вона зумовлює розподіл всіх знань, навичок та умінь на 6 рівнів: від A1 Beginner до C2 Proficiency.
Сьогодні ми поговоримо про найвищу та омріяну ланку вивчення англійської для багатьох — рівень C2. Однак, перш ніж почати — коротко про систему CEFR.
CEFR
Рівні мовної компетенції були розроблені шведськими фахівцями для покращення комунікації вчителів на міжнародному рівні та зручної, обʼєктивної оцінки знань кожного окремого студента.
Таким чином, в якій країні людина б не перевіряла свій рівень — завжди матиме однаковий результат. Це значно спрощує можливості й для навчання, й для складання іспитів, адже за CEFR весь навчальний матеріал систематизовано та розподілено за рівнями.
Загалом, поділ відбувається на 3 великі сходинки: A, B, C, але вони, своєю чергою, також поділяються на підрівні 1 та 2. Ось перелік всіх рівнів з їхнім коротким описом:
- A1: людина може розуміти та вживати прості фрази англійською мовою на побутовому рівні.
- A2: людина вміє спілкуватися англійською мовою у повсякденних ситуаціях та розуміє основні теми з найпоширенішими словами та виразами.
- B1: людина може вести спонтанну розмову на різні теми, вживаючи різноманітні фрази та вирази. Вона також може розуміти основний зміст текстів з побутовою та професійною тематикою.
- B2: людина володіє добре розвиненим лексичним запасом та вміє висловлювати свої думки чітко та переконливо на різні теми. Вона також може розуміти складніші тексти, включаючи наукову та професійну літературу.
- C1: людина майже повністю володіє англійською мовою, вміє висловлюватися з високою точністю та стилістичною вишуканістю. Вона може розуміти складні тексти з різних галузей знань та професій.
- C2: людина є майже носієм мови. Вона майже без помилок використовує англійську мову та може висловлюватися на різні теми з високим ступенем складності та аргументацією.
Отже, зважаючи на таку градацію, кожному, хто хоче вивчити англійську, варто розуміти, що розвиток відбувається в рамках цих рівнів — від найнижчого до найвищого.
C2, як остання сходинка є не лише найскладнішою у вивченні, а й в утриманні цього результату.
Пропонуємо детальніше поговорити про цей рівень у наступному розділі!
C2 від А до Я
Іншими словами, цей рівень називають Proficiency або Mastery, адже мовець з таким рівнем витрачає багато років на навчання та удосконалення, має постійно практикувати мову, до того ж не лише на побутовому рівні, а й у професійному колі.
Це повʼязано з особливістю самого рівня — C2 зумовлює знання, розуміння та вміння використовувати ідіоми та сталі вирази, вміти жонглювати з контекстом, розпізнавати будь-які приховані сенси, знати багато професійної та рідковживаної лексики.
Такий рівень володіння мовою наближає іноземця, який вивчив англійську, до можливостей native speakers.
Насправді вивчення цього рівня займає багато годин та зусиль і для його успішного подолання треба мати специфічну мету. Наприклад:
- навчати цієї мови,
- займати топові посади в англомовній країні,
- працювати перекладачем, зокрема, специфічного мовлення чи тексту.
Крім того, аби підтримувати рівень, потрібно вкласти багато часу та знайти шляхи для постійної практики всіх мовних навичок у вузьких сферах. Наприклад, спілкуватись з науковцями та здійснювати наукову роботу англійською.
Виходячи з цього можна сказати, що рівень C2 — це специфічна мета, досягнення якої потрібно далеко не всім.
Більшість звичайних потреб подорожі, робота, вільне спілкування та навіть здійснення викладацької діяльності доступні з рівнем C1, а подекуди з добре закріпленим B2.
Навички та знання з Proficiency
Як ми вже зазначали, такий рівень дозволяє людині володіти мовою майже на рівні з native speakers. Тож, коло навичок та знань, які здобуває мовець, максимально широке. Зокрема, це:
- знання про абстрактні поняття у широкому сенсі: почуття, враження, думки, звичаї, вірування, забобони. Це і лексика в рамках таких тем, і розуміння граматичних конструкцій для обговорення.
- широке розуміння та можливість обговорювати, описувати в тексті політичні, економічні, екологічні та суспільні події.
- безпроблемно передавати та аргументувати власну думку, можуть дискутувати на рівних з носіями. Вміння вільно жартувати, а також використовувати сталі вирази та ідіоми.
- можливість писати тексти різного стилістичного та жанрового забарвлення, які будуть добре читатись носіями мови.
- здатність вільно читати складну літературу, неадаптовану для вивчення англійської. Зокрема, наукові праці з професійною лексикою.
Для досягнення та реалізації всіх цих пунктів на курсах для рівня C2 у нашому освітньому центрі студенти опановують такі теми:
Лексика | Граматика | Письмо |
---|---|---|
|
|
|
Повний список тем, які вивчатимуть та повторюватимуть студенти рівня C2 охочі можуть побачити у нас на сайті.
Трохи цифр з цього рівня
Кількість годин на вивчення рівня
Експерти Кембриджу підрахували кількість годин, які має витратити студент для досягнення кожного рівня. Тож, ділимося з вами цифрами, які допоможуть зрозуміти, скільки часу потрібно витратити студентам різного віку.
Отож, аби дорослій людині з закритим рівнем C1 освоїти рівень C2 потрібно витратити 300-400 навчальних годин. А от щоб досягти цього рівня «з нуля» потрібно 1030-1450 годин.
Якщо такий рівень хоче закрити студент-підліток, то змушені розчарувати — встигнути опанувати всю необхідну інформацію, закрити В2 та С1 до випуску зі школи чи принаймні завершення навчання у виші — неможливо.
Vocabulary
Ще одна важлива цифра — словниковий запас студента з рівнем C2.
Для досягнення цієї позначки необхідно опанувати 4500 – 5000 англійських слів.
Крім того, варто враховувати, що поняття «слово» охоплює ціле сімейство слів з похідними та відмінюваних форм основного.
Для порівняння нагадаємо, що на рівні C1 словниковий запас складає близько 3700 слів. Тобто, студенту потрібно збільшити його досить сильно й утримувати цю планку після!
Звісно, це не привід лякатись та опускати руки, адже поступове навчання з кваліфікованим викладачем за доречною програмою допоможуть дістатись лексичної вершини.
Також досягти цієї цифри допомагає самостійна практика вживання мови:
- спілкування з native speakers,
- перегляд фільмів в оригіналі
- та читання книг, наукових статей, публіцистики англійською.
Важливо також розуміти, що кількість слів — приблизна та не є основним фактором оцінювання знань. Тож, не варто зосереджуватись на “зазубрюванні” словника — це не дає результату.
Міжнародні іспити для підтвердження рівня
Для студента також корисно знати про цифри у сертифікаті з результатом складання одного з міжнародних іспитів. Адже, щоб підтвердити такий високий рівень не обійтись без офіційних екзаменів.
Відтак, мовець з закритим C2 отримує такі бали:
- 200–210 або grade A на Кембриджському іспиті C1 Advanced
- 200–230 або grade A/B/C на Кембриджському іспиті C2 Proficiency
- 8.5 – 9.0 балів IELTS
- 114 – 120 балів TOEFL
Ці сертифікати допоможуть підтвердити свої реальні знання у будь-якій інстанції в багатьох країнах світу.
Поради для тих, хто став на стежку вивчення C2
Звісно, вам треба усвідомлювати свою мету — це першочергове питання. Адже, як ми вже говорили, це найвищий рівень, який зазвичай потрібен для здійснення певної діяльності.
Однак, за досвідом студентів з нашого центру, знаємо, що деякі прагнуть досягти цього рівня для себе, власного розвитку та реалізації, що також може бути чудовою метою та допомагати мотивувати себе рухатись далі.
Крім того, мотивацією слугуватимуть комфортні умови навчання, тож рекомендуємо підібрати якісні курси та кваліфікованих викладачів з відповідними міжнародними сертифікатами. З такими провідниками здобувати знання стане не лише легше, а й приємніше!
Також студенти мають змогу стимулювати власну зацікавленість за допомогою використання англійської у буденному житті. Для цього підійдуть література, фільми чи цікаві матеріали в інтернеті. Розвиток може надати навіть блог про космос англійською на YouTube. Головне — знайти те, що подобатиметься та приноситиме користь водночас!
Однак, якщо не знаєте з чого почати, ось кілька рекомендацій, що прочитати, переглянути чи використати для розвитку важливих мовних навичок на рівні C2.
Книги
- «Ulysses» by James Joyce
- «Infinite Jest» David Foster Wallace
- «Gravity's Rainbow» by Thomas Pynchon
- «The Sound and the Fury» by William Faulkner
- «Moby-Dick» by Herman Melville
Фільми
- «The Godfather» directed by Francis Ford Coppola
- «Citizen Kane» directed by Orson Welles
- «Schindler's List» directed by Steven Spielberg
- «Lawrence of Arabia» directed by David Lean
- «2001: A Space Odyssey» directed by Stanley Kubrick
Подкасти
- «Radiolab» hosted by Jad Abumrad and Robert Krulwich
- «This American Life» hosted by Ira Glass
- «Serial» hosted by Sarah Koenig
- «Freakonomics Radio» hosted by Steph en J. Dubner
- «99% Invisible» hosted by Roman Mars
Ці приклади на різний смак, тож ознайомлюйтесь з описом до цих творів та обирайте цікаве для себе.
Крім того, ось кілька ресурсів, де ви можете поспілкуватись з native speakers та потренувати свою навичку говоріння:
Більше про ці та інші ресурси читайте у нашому блозі.
Також поради та дієві техніки для опанування англійської ми зібрали та систематизували у нашому блозі-путівнику.
Отож, ми розповіли все найважливіше про рівень мовної компетенції C2, аби ви могли скласти реалістичні уявлення про навички та вміння цього рівня.
Поза цим, наголосимо, що знати свій рівень важливо не лише для підтвердження на роботі чи у міграційних центрах, а й для відстеження власного прогресу та ефективного навчання, якщо ви тільки-но розпочинаєте цей шлях.
Для цього не обовʼязково складати міжнародний іспит, достатньо перевірити рівень англійської через безплатний онлайн-тест та отримати швидкий результат.
До зустрічі!
Дякуємо за ваш коментар! Після модерації ми опублікуємо його на нашому сайті :)